Искам да споделя нещо хубаво, интересно, а и изключително важно за нашата история. Преди време се зарадвах много разбирайки, че старобългарската титла КАНАС [KANAC] е просто древното изписване на княз, а за княз още през XIX в. акад. Исмаил Стрезневски дава тълкуване: първи, началник [от корен *kan*ken*kъn].
Радостта ми нарастна когато открих, че титлата КАНАС - княз е сродна на гаелската дума CEANNAS - превъзходство, водачество. Александър Макбейн, създателят на Келтския Етимологичен речник бе посочил конь-начало [от корен *kan*ken*kъn] като дума, която е сродна на CEAN, а разбира се и CEANNAS [също и CEANFIDHE, CEANNARDH – водач, владетел, пълководец, първенец].
Това, което бе радост се превърна във възторг когато разбрах, че има регистрирана тракийска титла AKENAS и то преди около 2720 години - VIII в. пp. Хp. [с регистрация W-07]. Нейният корен КЕН има значение начало, производна дума е тракийската кендо, която се явява по-стар вариант на стблг. чѧдо - чедо.
Съществуват и други езици, в които титлите за благородник, водач, цар са изведени от дума за начало, а и са свързани с понятие като зачевам, слагам начало, чедо. Тези езици обаче не са нито тюркски, нито ирански.
В хетският език и близкородственият му лувийски срещаме khandawat - цар, княз, владетел, khantili- първи, начален, khantezzia - предна част, khant- чело, предна част, khanzašša- чедо, потомък.
За мен бе огромно удовлетворение да разбера, че КАНАС-княз е не просто близка на хетолувийската khandawat- цар, княз, владетел, но е и изградена по същия начин. А това показва, че не може да се говори за случайно съвпадение.
По-интересно е това, че според определени учени [като В. Куркиджиян], по начало хетите са говорили съвсем различен език, но по-късно са приели речта на аристокрацията си, чийто език е индоевропейски. Съседи на хетите са нашите деди траките, те са и най-добрия кандидат за ранната хетолувийска аристокрация.
Самия факт, че дедите ни са повлияли хетите е нещо забележително, но има и още изненади. Оказва се, че титла подобно на кхандават-владетел има и при египтяните.
Там тя е известна под формата КЕНТИ-владетел, господар. Няма как хетите да са я дали на египтяните, понете КЕНТИ е регистрирана векове преди времето на първия контакт между хети и египтяни. Логично е да се предположи, че тракийски преселници от Балканите са донесли тази титла със себе си. Самият факт, че КЕНТИ се ползва за командири на чуждестранни военни контингенти е силна индикация, че се касае за заемка в египетския език.
Нужни са още много проучвания и проверки, но във всеки случай виждането ми за древните корени на титлата княз вече е солидно подкрепено 🙂
Sparotok
Мортагон
6 months before
Това са такива простотии,че наистина понякога ми липсва цензурата. Ама не може всякакви откачалки и илитерати да се опражняват върху историята на българите.
Коментирай