Колко пъти историята на България е започвала по един и същи начин?

https://svobodnoslovo.eu/komentar/kolko-pati-istoriyata-na-balgariya-e-zapochvala-po-edin-i-sashti-nachin/114028 SvobodnoSlovo.eu
Колко пъти историята на България е започвала по един и същи начин?

Историята на различните народи, на различните държави, циклично се повтаря. Това се обуславя на първо място от географските фактори, от местоположението на дадена държава, както и от състава на самото население, наличието на определени съседи (народи, държави, големи градски центрове) и други.
Циклично се е повтаряла и историята на българската държава. Доказателство за което са трите случая на подновяване и възстановяване на държавността.


Как започва историята на Трето българско царство?
Историята на Трето българско царство или Трета българска държава, започва с Руско-турската война, която донася Освобождението. На 03.03.1878 година е подписан Санстефанският мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на войната и очертава едни широки граници на новата българска държава. Няколко месеца по-късно на Берлинския конгрес този договор е преразгледан и е сключен окончателен такъв, под името Берлински договор. В крайна сметка, след около пет века робство, е образувано Княжество България. Обаче то е определено като васално на Османската империя и обхваща само Мизия (Северна България) и Софийски санджак (окръг). Южна България (Тракия) под името Източна Румелия, остава автономна област, с известно самоуправление, но формално отново в рамките на Османската империя. Земите на Македония остават изцяло в положението, в което са били преди войната. Оттук нататък, както е добре известно, започва един десетилетен процес на отхвърляне на зависимости, които дори и да съществуват само на документи, са все пак официални. Започва един мъчителен процес на обединяване, приобщаване, освобождаване чрез военни действия на нови територии и приобщаването им към Княжество България, което след 22.09.1908 година, вече официално е Царство България.


Този бавен и мъчителен процес – борба за национално обединение - продължил повече от шестдесет години. По своята същност представлява едно освобождение на българските земи от север на юг. Още в хода на военните действия на руско-турската война, са освободени и администрирани първо земите на север от Стара планина, древната провинция Мизия, след това са присъединени земите на юг от Балкана, древната провинция Тракия, а борбите за най-южните земи, най-вече Македония, продължават половин век, без окончателно решение. Всичко това става с помощта на една армия дошла от север, отвъд Дунав, на един близък славянски народ.
Подобно на историята на Трето българско царство през 19 век, така започва и историята на Второ българско царство в началото на 12 век. В резултат на въстанието на братята Асен и Петър, през 1185 година е освободена от византийско присъствие Северна България, или провинция Мизия. Това става след няколкогодишни военни стълкновения, в който участват и куманите, като помощници от земите северно от Дунав, където и самите братя Асен и Петър се оттеглят за известно време. Следва утвърждаване на българската власт в Северна България, което не става лесно и минава през убийството и на цар Асен и на цар Петър. По времето на цар Калоян (1197-1207) започва и по-сериозна намеса и настъпление на юг от Балкана. Присъединени са и области на запад – Белград и дукство Браничево, след доста дипломация и военни действия. Борбата за цялостно присъединяване на Тракия и Македония към Второ българско царство така и остава незавършена или е само временно решена в следващите два века.


Известният български историк проф. Петър Мутафчиев има едно любопитно изследване за ролята на Балкана (Стара планина) в нашата история. Там с много примери той показва неговата стратегическа важност във военните действия между византийските и нашите владетели по времето на Първо и Второ българско царство. Балканът е имал ролята на един истински щит при чужди нашествия.
Другата такава естествена граница за българските земи е река Дунав. Тя също е ограничавала чуждите нашествия, но от север, на предимно номадските, степни племена. Териториите на север от Дунав обаче винаги са били мястото където са бягали или са се оттегляли желаещите свобода и независимост, при поредното чуждо нашествие в земите на Балканите. Така е било и през Турското робство от самото му начало, до неговия край, така е било по-рано при Византийското владичество и още по рано през 1 век преди – 1 век след новата ера, когато Римската империя настъпва на Балканите от югозападна посока на североизток.


Ако проследим процесите при основаване на Първо българско царство, официално през 680/681 година, ще видим че те са съвсем същите, като тези от началото на Второ и Трето царство. Една армия, дошла от север, освобождава първо севернобългарските земи или провинция Мизия. После по времето на цар Тервел (700-721) има присъединяване на територия на юг от Балкана, областта Загоре. Малко по-късно по времето на цар Крум (803-814), в началото на 9 век, е присъединена Сердика (София) към българската държава, а след няколко десетилетия е присъединена и Горна Тракия и т.н. Това е едно освобождаване на българските земи от Римското робство, което започнало с началото на първото хилядолетие - 1 век.


Последният владетел на тракийското Одриско царство е Реметалк III, син на Котис III. След неговата смърт през 46 година от новата ера Римската империя обявява земите на Тракия за своя провинция. Интересното тук е, че земите на Северна България, са завзети малко по-рано през 15 година преди новата ера, когато е образувана провинция Мизия, но и тя става самостоятелна сенатска провинция през 44 година. Така в 1 век от новата ера започва Римското господство в тракийските земи, което продължава чак до 7 век или около шест века. През това време независими хора, цели тракийски племена, част от тракийската аристокрация бягат на север от река Дунав. Тази тракийска аристокрация става и водеа след така наречените скитски племена, които по онова време започват да бъдат наричани славянски. По същото време и тракийския народ постепенно започва да бъде наричан български или по-точно "вулгарес" от римляните, което означава "простонароден, обикновен". През следващите няколко века следват много опити за освобождение на тракийските земи, чрез нахлуване от север в земите на юг от Дунав и чрез вътрешни въстания. Междувременно милионното тракийско население в Балканските земи, започва след 2-3-4 век да се нарича и да бъде наричано българско, както казахме в резултат на латинското (римско) влияние. Освобождаването на това най-голямо сред балканските народи население, от римската администрация и от чуждата духовна власт, започва още през 4-5 век, но придобива официална форма в края на 7 век, с международното признаване на независимостта на Дунавска България – Първо българско царство. Дошлите Аспарухови българи, са всъщност трако-скитски народ или иначе казано българо-славянски народ, живял около Азовско море, в Крим, на Таманския полуостров и т.н.


Така поне три пъти историята на България, на независимата българска държава, е започвала по един и същи начин – с освобождение от север и постепенно освобождаване и на южните земи.


Андрей Киряков

17 Коментара

Станислав Станилов

преди 9 месеца

Преди години проф. Александър Бурмов казваше, че у нас всеки се занимава с история, защото е безопасно... Ако се занимава с химия, може нещо за избухне и да го утрепе. Този автор си измисля историята на българите, за да докаже, че "ние сме тук от 8000 години" . Това вече го е писал полковник Ганчо Ценов преди повече от 100 години. И тогава и сега на подобни твърдения високо квалифицираните медиависти и у нас и в чужбина се смеят.

Коментирай

Тоя А.К. ми се струва дормантен ...

преди 9 месеца

Тоя А.К. ми се струва дормантен ... Хем иска да се огласи ... Хем се притеснява ... Давай смело, бе, човек ... Колко педерасти сме виждали ...

Коментирай

Давай смело, бе, човек ...

преди 9 месеца

Само си пооправи стила ... Че изглежда леко спекан "отзаде" ... Не успях да разбера ... От север ли да те очаквам ... От юг ли ... Бах ти автора иносказателен ...

Коментирай

Сенека

преди 9 месеца

Който не вярва, да е живял по това време. Траките бяха многобройни. Царствата им богати. Първо Омир ги описа. Знаеше и езикът им. Когато те застанаха на страната на персите, елинските полиси бяха поробени. После дойде Рим. Могъща сила, която завладя света, а последната провинция която завладя, бе Дакия. Траян издигна последната колона в тази чест. Нарече тези народи склави, сиреч поробени. После Рим започна да се разпада. Спаси се на изток. Остана само източната му част. А траките пак съществуваха и езикът им също. Отново се освободиха, понеже бяха упорити и смели. Техният цар Борис прие християнството и преведе на тракийски светото писание. От тогава възникнаха и словените, сиреч тези, които славят бога на техния си език.

Коментирай

Сенека

преди 9 месеца

Който не вярва, да е живял по това време. Траките бяха многобройни. Царствата им богати. Първо Омир ги описа. Знаеше и езикът им. Когато те застанаха на страната на персите, елинските полиси бяха поробени. После дойде Рим. Могъща сила, която завладя света, а последната провинция която завладя, бе Дакия. Траян издигна последната колона в тази чест. Нарече тези народи склави, сиреч поробени. После Рим започна да се разпада. Спаси се на изток. Остана само източната му част. А траките пак съществуваха и езикът им също. Отново се освободиха, понеже бяха упорити и смели. Техният цар Борис прие християнството и преведе на тракийски светото писание. От тогава възникнаха и словените, сиреч тези, които славят бога на техния си език.

Коментирай

Кольо

преди 9 месеца

Напълно прав е автора на статията. Целенасочено обаче поне от 300 години насам се унищожават всички писмени материали и сега е много трудно да се опише какво е ставало по нашите земи през различни исторически периоди. Единствения до сега, който е успял да навлезе дълбоко в този исторически мрак е Д-р Ганчо Ценов. Той е единствения българин успял за своя сметка да работи години наред в секретния фонд на библиотека на Ватикана, за което е похарчил над 5 милиона златни лева свои пари. Това и до сега не могат да му простят някой български псевдо историци. Фактически Ганчо Ценов и Паисий Хилендарски са най-точните наши историци писали своите материали на базата на минимум три автора живели по времето на описваното събитие.

Коментирай

Боян Боянов

преди 9 месеца

Един автор е представил свое виждане по важни исторически моменти от историята на България. Коректно е, който има друго мнение, друго виждане върху тези исторически събития, да искаже своето мнение, да дискутира, ако щете и да отхвърли написаното. Но използването на нецензурни думи и необосновани квалифакации е неприемливо и обидно. След като г-н Киряков разглежда създаването и два пъти възкръсването на българската държава, дали в унисон с днешните дебати приема 3 март или 24 март за национален празник?

Коментирай

Андрей К.

преди 9 месеца

Здравейте проф. Станилов, аз много уважавам работата на българските историци и археолози, езиковеди и етнографи. На тях стъпваме всички в изследване на древното минало. Само че базата, основата на нашата древна история е изкривена. Трябва да поправим това.

Коментирай

Андрей К.

преди 9 месеца

Г-н Боянов, свикнал съм на всичко по историческите форуми и групи. Там страстите са по- силни и от политическите ... Твърдо за 3 март и считам, че това предложение, за смяна на празник в такъв момент е изключително опасно.

Коментирай

Червената шапчица

преди 9 месеца

Милена Върбанова преди 3 дни Нещо повече: според древните автори, Тракия се простира от Балканите до Индия, а Италийският полуостров също е населен с траки - или направо казано - българи. Така че българите и да искат, не могат да завладеят чужди земи - всички изброени територии са български. ----- Нема лабаво…

Коментирай

Ктасимир

преди 9 месеца

Не. Интересен Гео политически анализ, но минава към автохтонсъво и пробутва недоказани тези. Изобщо няма данни римляните д са наричали славяните или траките само *вулгарес*, нито пък името на българите идва оттам. Няма и данни *тракийската афистокрация* да е еюигрирала на север и там да е правила каквото и да било. За 600 г.дори думата Траки е заличена, какво остава за аристокрация. Манипулативен опит зад общ Гео политически анализ на българската история да се пробутва недоказания с нищо друго автох тонизъм.....

Коментирай

Ктасимир

преди 9 месеца

Не. Интересен Гео политически анализ, но минава към автохтонсъво и пробутва недоказани тези. Изобщо няма данни римляните д са наричали славяните или траките само *вулгарес*, нито пък името на българите идва оттам. Няма и данни *тракийската афистокрация* да е еюигрирала на север и там да е правила каквото и да било. За 600 г.дори думата Траки е заличена, какво остава за аристокрация. Манипулативен опит зад общ Гео политически анализ на българската история да се пробутва недоказания с нищо друго автох тонизъм.....

Коментирай

Юлия Цанкова

преди 9 месеца

Каво лошо ,че сме дали началото на толкова много славянски народи и защо някои треперят че няма да могат успешно да преиначат историята на България или по-скорода унищожат значимостта наРусия като мощен тласък при въскръсването от разрухата и изостаналостта една балланска страна -България и превъщането и в модерна развита съвременна държаеа със развита тежка илека промишленост с модернизирано селско стопанство и развита индустрия която изравни Бг.левът със американският долар.Или този "някой"се страхува че ако не се получи подмяната той няма да може да си получи обещаните пачки пари от нашият следващ поробител-америка плюс някои еропейци които са се наредили на опашка (като псета пред касапница) за някое тлъсто парче от разпарчетосването-поредното-на горката ни майка-България.

Коментирай

Юлия Цанкова

преди 9 месеца

....и защо ме анулирахте...защо ме изтрихте ?!

Коментирай

Юлия Цанкова

преди 9 месеца

Благодаря-понякога дяволът не е толкова чер.

Коментирай

Петранка Николова

преди 9 месеца

Благадаря, Андрей ! Да си жив и здрав ! Чета те редовно в Словото и съм съгласна с това, което пишеш. Не съм историк, но събирам информация за нашата история вече почти половин век. Много нещо са унищожили тези, които са искали да ни няма. Но не се гаси туй, що не гасне. Някоя и друга империя в опитите си да ни затрият, вече ги няма на планетарната карта. Не се унищожава лесно древен народ със силен ген и дух. И ТОВА ЩЕ МИНЕ, НЯМА ВИНАГИ ДА Е ТАКА! А ти продължавай все така. Нужен си на търсещите и четящите.

Коментирай

Андрей К

преди 9 месеца

Благодаря, г-жо Николова! И аз имам нужда от окуражителни слова, защото битката действително е тежка...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.