МНОГО ШУМ ЗА НИЩО
.
Поредната конференция на ООН за климата – СОР28 в Дубай приключи безславно въпреки дитирамбите от медии и анализатори.
Подписаната декларация за поетапно премахване на изкопаемите горива, вкл. петрола и газа най-вероятно ще се окаже полунамерение като предишните. Например на СОР26 в Глазгоу стана дума за масирано намаляване на използването на въглища. Но фактите сочат обратното – тази година въглищната индустрия, вместо да продължи да замира, отбеляза рекорди в Китай и Индия поради високите цени на газа…
.
Изводът е недвусмислен: икономиката има приоритет пред климата.
Например и сега не беше сключено никакво споразумение за запазване на горите именно заради икономически интереси. Китай и Русия продължиха да са освободени от ангажименти спрямо климата, макар че първата държава е най-големият замърсител в света на атмосферата, а втората е четвъртата поред за въглеродния диоксид и трета поред за метана. Не виждам как ще се реши проблемът със замърсяването от Иран (7-мо място в света) и от Саудитска Арабия (8-мо място). Не виждам как без поне трилион долара (хиляда милиарда) и без намаляване на корупцията в местните управления континентът Африка ще отпадне от списъка на най-големите замърсители.
.
Единственото положително в тази поредна среща аз видях в липсата на климатичния екстремизъм.
Така поне една моя тревога започна да отпада.
Онази, за която преди години в поста „ПРОВАЛ НА РЕВОЛЮЦИЯТА, НАРЕЧЕНА БЛАГОЗВУЧНО КЛИМАТ” https://www.facebook.com/grigor.lilov/posts/pfbid02Y527m2v32QNBKAj1SLsf9VZxjjrCdiTgrtPJHkk8zoz1wTEoyw6qe71w5sHM2f6Gl
написах следното
(цитат):
А защо използвам думата „революция”.
Ами заради това:
________________________________
„Това действие трябва да бъде мощно и широкомащабно. В края на краищата, климатичната криза не засяга само околната среда.
Това е криза на правата на човека, справедливостта и политическата воля.
Тя бе създадена и захранвана от колониалната, расистка и патриархална система на угнетяване. Трябва да я демонтираме“
_______________________________
Това е част от статията със съавтор Грета Тунберг „Защо протестираме отново?”, поместена на 29 ноември в Project syndicate.
https://www.project-syndicate.org/…/climate-strikes-un…
✔ Я виж ти за какво ставало дума: не за климата, а за разрушаване на социално-обществената система!
Някои експерти предупреждават, че тези идеи всъщност са идеи за нов вид социализъм - този на концерните и големите компании.
А защо се иска според тях разрушаване на системата? Иска се, понеже била колониална (да му мислят метрополиите, т.е. западните граждани, знаещи и защитаващи правата си), расистка (да живее миграцията с новите човекороботи от бедния световен Юг, задоволяващи се и със съвсем малко), била патриархална (долу семейството, понеже то е крепител на досегашните ценности).
Пак в тази световно авторитетна аналитична медия няколко дни след откровенията на Грета Тунберг – на 3 декември, е поместена и статията на основателя и президента на Световния икономически форум в Давос Клаус Шваб „Какъв именно капитализъм искаме?.
В нея той призовава за нов модел капитализъм, в който акционерите са аут, а "обществото" (моя бел.: а кои са "обществото"?) указва на ръководствата на концерните и компаниите какво да правят и да не правят.
***** Бел.: това ми прилича на вид социализъм и откривателят му не е Шваб. Според Комунистическия манифест на Маркс и Енгелс глобализацията и заменянето на държавата с управление на концерните е крачката, която запраща в комунизма. Концепцията на Шваб е много примитивна - "указването" е път към деградация и самоунищожение на човечеството и вече го видяхме при опитите за комунизъм.
.
**** ПРОБЛЕМИТЕ, БИЗНЕСА, ДРЕБНОТЕМИЕТО ****
Проблемът обаче не е това дете, което е избрано за ГОВОРИТЕЛ на могъщи бизнес и политически интереси.
Пиша говорител, защото имаше и друга „Грета” – далеч назад във времето преди тази – в забравената вече 1992 г., но не получила тази световна известност.
Макар че и онази „Грета” – тогава 12-годишната Севънс Кулинс Сузуки се изказа на конференцията на ООН по околната среда и развитието.
https://www.youtube.com/watch?v=JGdS8ts63Ck
Проблемът е, че настина има изменения в климата и всички ги виждаме.
Проблемът е, че все още не знаем убедително доколко човешкият фактор е със значим или не толкова значим принос в тези изменения.
✔ Проблемът е, че битката срещу климатичните изменения всъщност е битка на едни бизнеси срещу други, сражение между едни изостанали нефто- и газо- добиващи държави срещу други, война между познатите ни от десетилетия енергийни технологии срещу навлизащите нови.
✔ А най-големият проблем, че се подписаха действащи международни споразумения за квотен ПАЗАР, ЦЕНИ И ТЪРГОВИЯ на емисиите въглероден диоксид – т.е. създаде се и има бизнес за много, много и много милиарди!
Но няма нито едно международно споразумение за най-простото – да запазим горите.
.
На предишните климатични конференции те бяха предложени, но никакви договори не се подписаха поради непреодолими различия. На сегашната в Мадрид този проблем практически не беше обсъждан.
Известно е, че горите са усвоили 17% от въглеродния диоксид в атмосферата. И продължават да го усвояват, макар и и с далеч по-бавни темпове.
По-бавни са заради повсеместното им изсичане навсякъде по света и как да се изразя – геноцидните практики върху тях в Амазония и Сибирската тайга (най-големите горски масиви на планетата)
Няма официални данни как изменението на площта на горските масиви във времето кореспондира или не кореспондира с повишаването на равнищата на въглеродния оксид в атмосферата.
_____________________________
📌Замърсени са и океаните, които са най-големия хранител на въглеродния диоксид (над три-четвърти).
Може и да не забелязваме микронно тънката нефтена ципа върху тяхната повърхност, но тя влияе на процесите на взаимодействие между атмосферата и водата и преноса на въглероден диоксид в морските глъбини.
БЕЛЕЖКА: Личното ми мнение е, че именно отслабващите параметри на това взаимодействие са основната причина за засилващите се темпове на климатичните изменения.
___________________________
Ала решаването на тези проблеми засега не е обърнато в бизнес. И затова се неглижират, вкл. и от голямата наука. И "иконата" Грета Тунберг не говори за това, мълчи си за горите, не е засадила досега дори едно дърво. (а аз съм садил и дори още тъгувам за двете израснали борчета, които мостът от НДК към хотел „Хилтън” погреба.)
Ето защо смятам, че пазарът на въглеродни емисии е първобитен бизнес инструмент, създаден предимно за нуждите на бизнеса, а не толкова за нуждите на климата и недостатъчно защитава обществените и човешки интереси.
Когато формулираме някаква наша тревога като глобален световен и човешки проблем, тя изисква комплексни решения, вкл. и големи бизнесмащаби вместо създаването на два-три нови вида бизнеси и обявяването им като панацея (възобновяемите източници и търговията с квоти за въглеродния оксид)
(край на цитата от онзи брадясал от годините пост)
Повтарям част от него, понеже и сега, след години проблемите са същите. И също така остават не само нерешени, но дори не са и обект на сериозни научни, обществени и политически дискусии.
Григор Лилов
moitoi
11 months before
Новият Ханибал пак ще премине Алпите както тогава по суха земя а не през ледниците които се таят сега!!!Забравихме за ВЕЧНИЯ КРЪГОВРАТ!!!
Коментирай