Жилищната криза е огромен проблем за ЕС и България.
Не всеки е богаташ като милионерите-партийци от НС и МС.
Европа има огромен жилищен проблем. През последното десетилетие средните наеми в целия съюз са се увеличили с 19%, а цените на жилищата са скочили с 47%. Дори в богати страни като Германия 1 от 5 домакинства сега харчи 40% от разполагаемия си доход за жилищни разходи. Естествено, в България нещата са най-зле!
Как се стигна до тук? През по-голямата част от миналия век общинските и националните правителства изграждаха обществени жилищни комплекси, за да приемат милионите хора, които се местят да работят в градовете. Но преди няколко десетилетия това строителство спря под натиска на "пазарните икономисти", неолибералите, рентиерите и олигарсите. "Промяната" е дошла в резултат на решението на властите да се откажат от жилищното настаняване като публична политика и да го оставят в ръцете на частни недвижими фирми за имоти и строителство, както и на рентиери и реститути.
Резултатът е: градове с достъпни жилищни фондове, които са твърде малки, за да отговорят на търсенето, и нови, частни проекти, които са твърде скъпи за жители със средни и ниски доходи.
През последните няколко месеца хиляди излязоха по улиците, за да протестират срещу жилищните разходи в градове като Лисабон и Амстердам, докато в Дъблин избухнаха жестоки бунтове.
В сряда кметовете на Париж, Берлин, Рим и 40 други града подписаха Брюкселската декларация на белгийското председателство на Европейския съвет , която настоява следващата Европейска комисия да направи жилищното настаняване основен въпрос на своя законодателен орган. Този следобед депутатите от ЕС ще настояват за подобни действия по време на представянето на Манифеста за жилищна политика в Европа в Европейския парламент.
Жилищното настаняване може да не е от компетенциите на ЕС, но Брюксел все още може да направи много, за да се справи с кризата, която засяга и мигрантите.
Секретарят по урбанизма на региона на Брюксел Анс Персонс, един от подписалите Брюкселската декларация, каза, че ЕС трябва да се намеси, за да се справи с криза, която „вече не е проблем само за жителите с ниски доходи, а по-скоро проблем, който засяга средната класа и основни работници като учители, полицаи, работници в сектора на услугите, [които] вече не могат да си позволят да наемат или купуват къщи.
Спасението от тази „екзистенциална заплаха“? Заместник-кметът на Милано по жилищното строителство Пиерфранческо Маран призова за реформа на правилата за държавна помощ на ЕС, за да се позволи на властите да използват средства за изграждане на повече обществени жилища и предложи Европейската инвестиционна банка да създаде специална програма за тези схеми. Той също така би искал да види по-строго законодателство на ЕС за справяне с въздействието на туризма върху жилищния фонд, отбелязвайки, че 20 процента от апартаментите в Милано сега се използват като краткосрочни наеми. „Това е екзистенциална заплаха за нас: ако хората не могат да си позволят да се преместят или живеят тук, ние не можем да продължим да се развиваме като град.“
В България засега продължават усилията поне да се боядисат и санират блоковете, строени във времената на Живков. Държавно жилищно строителство? Вижте кой управлява и надникнете в сметките им в банки, офшорки и в други страни - този проблем не е техен! "Продължаваме промяната", да бе!
Боян Дуранкев
Червената шапчица
9 months before
Тъпак. Половината от жилищата у нас стоят празни. --- "Жилищната криза е огромен проблем за ЕС и България." - Боян Дуранкев
Коментирай