Група германски младежи публикуват клип от курорт на острова Зюлт, в който се веселят и танцуват на модерни евробийтс песни. Изведнъж тълпата младежи избухва с викове в тон с музиката - “Ausländer Raus! Ausländer Raus!”, на български - “чужденците вън!”. Видеото предизвика жесток скандал из Германия и Европа, но за мнозина то потвърди това, което вече се вижда навсякъде - в Запада расте едно от най-консервативните поколения в модерната история.
Допреди няколко години се считаше за традиционно младите да гласуват за прогресивни, либерални, леви партии на Запад. Все пак, младите търсят прогрес, нали? Междувременно национализмът и дясното се считаха за старомодни идеи за възрастните.
Дългият престой на либералните сили на власт обаче си казва думата и тенденцията се обръща с бясна сила. Именно в Германия националистите от “Алтернатива за Германия” имат най-големия растеж сред младите и вече държат 21% от вота сред младежите на 18-24 години. Победителите от ХДС водят разгромяващо сред пенсионерите над 70 години с 42% от вота, където АзГ са най-слаби.
Партията на Марин Льо Пен във Франция също се отличава със сериозен растеж на вота на младите. На изборите за Европейския парламент миналата година “Национален съюз” спечели 32% от вота на младежите под 34 години, сравнено с едва 5% за партията на Макрон. Неслучайно новият лидер на партията е 29-годишният Жордан Бардела.
Тенденцията се вижда от години и в САЩ, където Доналд Тръмп успя да пробие 40% от младежкия вот и има огромна преднина сред младите мъже. Наскоро в подкаста на губернатора на Калифорния и потенциален бъдещ кандидат от Демократическата партия Гавин Нюсъм гостува популярният консервативен инфлуенсър Чарли Кърк. Нюсъм си призна, че ги “смазват” по отношение на достигането до младите и дори сподели, че собственият му 13-годишен син е фен на Кърк, въпреки партията на баща си.
Защо младите взимат този завой? Анализаторите из целия запад трескаво се опитват да намерят отговора, но всяко сложно есе по въпроса достига до три отговора - икономика, миграция и медийно присъствие. Докато левите, прогресивни и либерални партии прекараха дълги години във властта по един или друг начин, те станаха мързеливи и разчитат на официалните медии да разпространяват посланията им. Десните, консервативни и националистически движения се затрудняват да намерят финансиране и са изолирани от властта, поради което успяват да се закачат по много по-ефективен начин в социалните мрежи, видео съдържанието. Тяхното съдържание е по-органично и по-близо до хората, както Нюсъм сподели на Кърк.
Имиграцията също играе ключова роля за популярността им сред младите. Вероятно сте забелязали, че всеки път, като се сподели статистика за увеличаващото се мюсюлманско население, се споменава, че например до 2050 година то ще е сериозно число в Европа. За по-възрастните това е едно далечно време, което може и да не доживеят, докато за младите това ще стане, докато са на средна възраст и собствените им деца ще трябва да живеят в обществото, което са създали.
Икономиката също е сериозен фактор. Докато възрастните предпочитат да гласуват за стабилни пазари, които да не застрашат пенсиите и установеното им богатство, за повечето млади в Европа идеята за пенсия вече е нещо екзотично. Една четвърт от младите европейци на възраст 15-29 години живеят в жилища, които са “пренаселени”. Възрастта на живеещите с родителите си също се увеличава и вече в 7 европейски държави, сред които и България, средната възраст на живеещите с родителите си вече е над 30 години. Докато това кара някои от младите да гласуват за крайнолевите партии, искащи преразпределяне на богатството, за други вече рисковете на крайнодясна партия да създаде икономически трудности не са толкова страшни.
Други експерти считат, че причината се корени в нападението над младите мъже, което предприемат левите и прогресивни политически сили през последните години. Популярността на "алфа мъжкари" инфлуенсъри като Андрю Тейт често се обяснява именно с това, че младите мъже, особено белите, са най-често обект на омраза от страна на всякакви видове феминисти и прогресивисти. В Южна Корея например се надига движение на т.нар. "инцели" (бел. ред. - неволно безбрачни, млади мъже, които не могат да си намерят жена) като резултат от масовото феминистко движение в страната. То вече намира политическо отражение и се очаква да бъде сериозен фактор в бъдещето на държавата.
За други млади мъже систематичното унищожаване на традиции, нация и Господ в модерния, глобалистически свят не се приема толкова лесно. Християнството също набира популярност, особено православието, а национализма вече не е табу сред много от младежите в западните държави.
Каквато и да е причината, едно е ясно - тенденцията расте с бясна скорост и младите носят със себе си вятъра на промяната в Западния свят.
Автор: Виктор Блъсков
trud.bg
Алф
5 hours before
А у нас голямата част от младите нито работят, нито въобще гласуват. Изгубено поколение.
Коментирай