С юридически хитрини не може да се решават юридически проблеми. Правото не е въпрос на тълкувания спрямо интереса на деня, а на ясно разписани правила и тяхното спазване

https://svobodnoslovo.eu/komentar/s-yuridicheski-hitrini-ne-mozhe-da-se-reshavat-yuridicheski-problemi-pravoto-ne-e-vapros-na-talkuvaniya-spryamo-interesa-na-denya-a-na-yasno-razpisani-pravila-i-tyahnoto-spazvane/158133 SvobodnoSlovo.eu
С юридически хитрини не може да се решават юридически проблеми. Правото не е въпрос на тълкувания спрямо интереса на деня, а на ясно разписани правила и тяхното спазване

С юридически хитрини не може да се решават юридически проблеми. Правото не е въпрос на тълкувания спрямо интереса на деня, а на ясно разписани правила и тяхното спазване.
Народното събрание може – и само то може – да си изтълкува правилника. 
Ако иска разбира се. 
Ако има воля. 
Ако не се страхува от истината, че с половинчати решения и удобни интерпретации се руши доверието в парламентарната република. Доверие, което и без това нямат.
Ако има политическа воля, тази абсурдна ситуация може да бъде поправена. Но очевидно за управляващите е по-удобно да поддържат неяснотата, която да се използва избирателно – в зависимост от това кого и кога трябва да "накажете".
!!!!
В случая с ПП МЕЧ няма юридически факт на "напускане на парламентарна група". Няма подадени заявления за напускане. Няма гласуване. Няма протоколи. Има само проявления в медиите, които нямат никаква правна стойност. А ако започнем да управляваме държавата по постове и интервюта, по-добре да закрием правителството и да загубим изцяло риалити формат.
И понеже съм на тема юридическа логика, има и друг въпрос, на който Наталия Киселова удобно избягва да отговори:
Защо Народното събрание не е разпуснато, след като броят на действащите депутати е 238, а не 240?
Двама депутати така и не се заклеха. Това означава, че не са встъпили в правомощията си. А без 240 заклели се народни представители, Конституцията е нарушена.

В чл. 63 от Конституцията се казва ясно:
„Народното събрание се състои от 240 народни представители.“
Ако те не са налични – не поради смърт или оставка, а поради факта, че не са положили клетва – то Народното събрание не е в пълен състав. Следователно, не е легитимно.
Защо не се дава възможност да се закълнат? 
Защо Киселова взе това прибързано решение? 
Ако Natalia Kiselova претендира за юридическа последователност, нека отговори на тези въпроси. И нека не забравяме – с мълчанието си тя легитимира една огромна аномалия.

Да, проблемът е юридически. Но решението не е в юридическите трикове, а в спазването на Конституцията – такова, каквото е. Не такова, каквото е удобно на някой в момента.

Лилия Божкова

1 Коментара

Реалист

1 week before

Поздрави за г-жа Божкава за досегашните й коментари, също и за участието й в предаването на Крум Савов скоро, ако не греша, беше тя /извинявам се, ако съм сбъркала, много не гледам телевизия/!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.