За първи път се използва в Англия през 1435, 1450 и от 1798 до 1805 г. за финансиране на войните срещу Наполеон; от 1842 г. става постоянна характеристика на английската данъчна система. В САЩ се използва за финансиране на Гражданската война от 1861 до 1872 г., но опитът за въвеждането му отново през 1894 г. е неуспешен, тъй като данъкът е обявен за противоконституционен.
В последствие този данък който на практика облага всеки работещ за това, че работи и получава доходи е въведен в почти всички държави в света.
Хитро нали?
Днес, всички работещи плащаме нещо което Британската империя е измислила, за да финансира войните си срещу Наполеон. В последсвие на държавата и е харесало и го е оставила, защото държавата винаги когато може да взима нещо и харесва.
Днес близо 6 века след като са приключили войните с Наполеон, ние още плащаме това данъчно недоразумение - Наполеонов данък, че работиш, създаваш блага за държавата и получаваш пари за труда си. Или данък че се трудиш.
Не знам за вас, но според мен това е най-голямото безумие, да си плащам на държавата 10 % от заплатата, че работя.
Основното теоретично оправдание за налагане на данъка е теорията за равните възможности за плащане.
Мисля, че с тази глупост трябва да се приключи веднъж за винаги!
Цветан Фиков
огнеборец3
1 week before
Десятъкът (под различни имена) съществува още от ранното средновековие, та и до сега - не идва от Англия. Но ние, бидейки в Европейския съюз, плащаме много по-сериозен данък. Колко е той? Нека сметнем - от ежегодната си вноска (каквато и да е тя) ние можем да получим обратно като европейски средства НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 65% от нея (на този % се базирам от стари публикации по въпроса). ОК - тогава на колко трябва да възлиза ежегодното ни реално данъчно плащане към ЕС? Ами на 35% и повече от годишната ни вноска - базирано на това колко средства ще получим обратно през годината от ЕС. Теоретично - ако през някоя година не получим никакви средства от ЕС - тогава цялата ни годишна вноска заминава като данък. Ще се радвам някой финансист да вземе отношение по въпроса.
Коментирай