Тази графика класира световните суперсили през 2024 г. въз основа на анализ от Индекса на големите сили на Рей Далио за 2024 г. В първи коментар давам линк към пълното му изследване!
Графиката показва общата сила на световните суперсили въз основа на широк набор от показатели, включително икономическа продукция, военна сила и търговия. Освен това показва сила на глава от населението, илюстрираща ефективността на дадена държава спрямо нейното население.
САЩ остават най-голямата суперсила в света, подкрепена от господството си на световните финансови пазари и технологичните иновации. Влиянието на щатския долар е широко разпространено. Днес доларът участва в 85-90% от обменните сделки с чуждестранна валута, което представлява 59% от валутните резерви и включва около половината от трансграничните банкови заеми. Освен това капитализацията на американския фондов пазар представлява 61% от глобалната обща.
Като най-голям износител в света, Китай е следващ, воден от силата си в търговията и икономическата си продукция. Като пример, търговията с Латинска Америка скочи от 12 милиарда долара през 2000 г. до 315 милиарда долара през 2020 г. По-нататъшното укрепване на глобалната му позиция е свързано с нарастващата военна мощ на Китай. Днес страната разполага с най-големия военноморски флот в света и силно модернизиран отбранителен сектор.
Третата сила в света е на Еврозоната. Обърнете внимание че общата сила е по-висока от силата на 1 гражданин в страните от еврозоната. Някой казваше че обединението прави силата!
Индия, класирана на 7-мо място, се очаква да постигне най-бързия растеж на реалния БВП през следващото десетилетие сред големите икономики. Задвижването на нейния растеж е свързано с огромните разходи за инфраструктура и младата демография. И все пак на базата на глава от населението Индия е последна, вероятно поради по-ниските средни доходи на глава от населението и неравномерното разпределение на богатството.
За разлика от останалите страни и обединения, Сингапур има най-висок резултат на глава от населението, което показва, че властта на нацията е най-равномерно разпределена сред населението. Островната държава е глобален център за финанси и търговия, докато преките чуждестранни инвестиции са ключов двигател на икономическия растеж.
Недостатък на изследването е отсъствието на силна България. Страна с най-велика история, независим лев, мъдри и некорумпирани държавници, въздушно-капков Шенген - този пропуск на Рей Далио е непростим! Също и отсъствието на РСМ!
Все пак, класацията насочва към размисъл, нали?!
Emigrant
1 month before
Това изследване се базира върху брутния вътрешен продукт. Не върху реалния сектор - производството на продукти и стоки. САЩ са първи в надутите цифри - банки, хедж-фондове и други не произвеждащи реални блага. Ако се разглежда реалния сектор, Индия и Китай със сигурност ще са първи. Но никъде няма да намерите изследвания базиращи се на количество произведени храни и стоки в реални измерения: килограми, или литри, или метри. Това още веднъж доказва, че световната икономика е все още под контрола на САЩ - утвърдените методики винаги ги изкарват първи.
Коментирай