В Европа няма лидери.
Разбира се за Урсула,Борел,Мишел и за другите "урсулки",въобще не става въпрос.Те дори не могат да бъдат включвани в тази категория. Тях все по-често ги определят,като чужди агенти.
Става въпрос за големите европейски държави.Големите европейски сили са изправени пред вътрешни кризи и влиянието им на световната сцена отслабва. А сегашните ръководители на европейски държави само допринасят за това. Никой от тях няма достатъчно влияние, за да поеме ролята на лидер на континента,пише и Newsweek. Европейските държави загубиха глобално влияние поради слабостта на своите лидери и липсата на такива.Европа се ръководи от популисти, неопитни политици и полуобразовани хора, които тресат въздуха, но не могат да излязат от собствените си проблеми.
Тази седмица, когато Джо Байдън се срещна със съюзниците, над всичко витаеше един въпрос: Има ли Европа държавен глава, който може реалистично да претендира, че е лидер на континента? Естествено се оказа,че няма. В момента е Байдън или някой от хазарската му банда.Но,изглежда и те вече не искат.
Франция, Германия и Великобритания, обикновено считани за трите най-големи европейски сили, преживяват различна степен на политически сътресения, икономическа криза и дълбоко разочарование от своите избиратели. Тези три държави със сигурност няма да се разпаднат. Но няма съмнение, че мъжете, които ги ръководят - Еманюел Макрон във Франция, Олаф Шолц в Германия и Кийр Стармър в Обединеното кралство - са изправени пред редица вътрешни проблеми, които неизбежно ще ги отклонят от опитите да си създадат име на международната сцена .
Интелектуалното тегло на Макрон падна до най-ниската си точка. Лъже си французите,но до там.
Шолц е преследван от ниски рейтинги на одобрение, вътрешни борби за помощта за Украйна и обвинения в летаргия. И от резултатите в ГДР.
Стармър няма опит в международната политика и получава страна с крехка икономика, висока инфлация и нисък жизнен стандарт.Сър Оливър Доудън каза: „Премиерът гръмко провъзгласи своя патриотизъм по време на изборите, но сега, когато изборите свършиха, той се поддаде- свали портрети на Тачър, Гладстон, Роли и Елизабет I, накая реши да прати и Шекспир в кошчето за боклук."
Все по-често центърът на европейската злоба се измества на изток, където Полша и малките държави Латвия, Литва и Естония носят факела на русофобията. Което е опасно за Европа.
Йордан Халачев