Вече знам коя е причината за плачевното състояние, в което се намират държавата и народът ни.
СПОРЕД МЛАД УЧАСТНИК В "СТАНИ БОГАТ"БЕЛЧО И СИВУШКА СА ЗАЙЦИ... А ПОСЛЕ СЕ ЧУДИМ ЗАЩО СМЕ В ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ.
:D :D :D
Така пише в мрежата. Първо на първо какво точно ни е положението? Затънали до гуша в безсмислено потребление, никога през цялата си славна многовековна история на държава, която пази и до днес първоначалното си име, не сме били толкова богати. Не казвам, че е хубаво, но е факт. Когато всички са богати, на практика никой не е богат в сравнението; общото забогатяване не прави хората по-мъдри и спокойни, а по-разглезени и капризни. Не можеш да намериш работници, защото никой не иска да бачка, всеки иска да е началник или някакъв тарикат. Всеки иска да е грандиозен, да е най-културният и най-образованият, с презрително извита уста да дава акъл на по-низшите (а това в неговите очи са почти всички останали) и да им казва, че нищо за тях няма смисъл, защото са толкова прости, че чак не разбират колко са прости. Само дето резилят пред света него, възвишения, задето по някаква извратена случайност се е родил на тази изостанала и дивашка територия, която не го заслужава. Можете ли да си представите, че вие от висотата на хуманитарната си култура знаете кои са Сивушка и Белчо и откъде са, и изведнъж се оказва, че сред популацията, която се плиска в основата на пиедестала ви, има такива изроди, които не знаят!
Чакайте да ви питам нещо. Според вас за какво се правят телевизионните състезания? За да поставят на изпитание вашата интелигентност ли? Съвсем не. Те не се правят, за да потиснат самочувствието на филистера – онзи с биричката пред телевизора, – а да го накарат да се почувства грандиозен. Задават лесни въпроси на разни глупаци, те не успяват да отговорят и филистерът се изпълва със самодоволство и величие: „Егати тъпаците! Не сме народ, а мърша! А я ме вижте мен! Аз знам кои са Сивушка и Белчо!“. И е щастлив. Телевизията е създадена да поражда три основни чувства – страх, възмущение и щастие. Не се съмнявай, скъпи, че и най-семплият телевизионен сценарист е в състояние да те накара да се почувстваш като неграмотна молекула. Но не го прави, защото ти си зрител, ти си потребител, ти си ценна медийна стока и трябва да се чувстваш добре, за да се вдигат и цените на рекламата.
И какъв е този фетиш към ненужното знание? Не можем да знаем всичко. Не бива да искаме да знаем всичко. Жаждата за знание е лакомия като всяка друга. Някакъв вид чревоугодие. Аз, например, не искам да знам всичко. Не искам да знам и много. Достатъчно ми е да се сетя къде да направя справка, когато някой факт ми потрябва. И после да го забравя. Интелигентността не е огромен запас от информация, а способността да вземеш адекватно и полезно решение в непозната ситуация. Това е.
Много повече са нещата, които човек не знае, от онези, които знае. Грях е да изследваме и доказваме всичко. Творението е преди всичко тайна. И това, което е казал еретикът – ректор на Пражкия университет и идеолог на чешката реформация, не го е казал нито с ирония, нито с горчивина, а с уважение. Кой е този еретик? Какво е казал? Има си хас да не знаете, след като знаете кои са Сивушка и Белчо!
Иван Стамболов
винкел
6 hours before
В края май става въпрос за македонския комита от български произход - Янко Хусевски..
Коментирай