За думите, дупките и мястото им в света…
Всичко, което ни осенява, което ни шепти разума… “идващото” в нашето съзнанието - получава израз и се проявява първо чрез думите, а после (понякога) и чрез деянията.
Но независимо дали е получило изява в света и е станало осезаемо, реченото е получило проявление. Носи се в простора - променя в една или друга посока света - то трепти.
Затова е от значение как ще кажем, онова, което искаме да изречем.
От значение, защото казано ли е с нашите (български) думи - то е разбираемо от само себе си.
Ето, да вземем думата “факт”.
Няма българин да не знае какво значи, но колцина са онези, дето могат да кажат откъде тя идва?!
Никак не е трудно вместо “факт” да изречем чудната българска дума “обстоятелство”
Ако я разложим на съставните ѝ части веднага разбираме какво тя именува.
Така е с хиляди други думи, дето тъй са залегнали в речта ни, та ги считаме едва ли не за свои…
Например “идея” - знаем смисъла, но малко ще кажат откъде идва думичката, докато ако изречем “представа” - няма да сме изправени пред подобна мъчнотия.
Така е с хиляди и хиляди думи, които използваме - без да мислим, а просто защото сами сме си наложили това.
Дори понякога преднамерено търсим чуждата дума - нея да изречем, та да изглеждаме по-знаещи…
Речем например:
“Хармония”, вместо чудната ни думичка “съзвучие”
“Форма” - вместо “очертание”, “облик”;
“Информира” - вместо осведоми и т.н., и т.н.
За пръв път внимание върху това, че думите “дишат” - изграждат представи, ми обърна Павел Серафимов, а след това след прочит на книгата “Пътят” (преди още да е издадена) отнесох много упреци за чуждите думи от Кирил Кирилов.
Наложих си и почти цяла година я преработвах, но когато приключих всичко написано - се разбираше повече, защото всяка използвана дума - сама по себе си обяснява своето значение. И така нещата са по-ясни.
Разбирате ли… българи сме и градим света си с нашето слово. С нашата реч.
Когато пишем - същото е, защото написаното е като реченото - остава, трепти и изгражда света, в който живеем.
Светът е сборът от изреченото и направеното, а от хилядолетия вече взорът на тия от “сенките” е тъкмо в това - да променят, да изтръгнат смисъла на именуваното и то да се загуби в празен брътвеж.
А за това най-вече способства използването на думи, на които единствено знаем значението, но сами и по себе си - на никому нищо не казват.
Такива думи са празни.
Всеки е чувал поговорката:
“Дума дупка не прави”
Така е, но превратно я тълкуваме. Използваме я, за да се оправдаем когато сме изрекли нещо дето не е било нужно.
Вярно е. Думата дупка не прави. Думата изгражда. Твори.
Беше време, в което повечето измежду нас използваха чужди букви, вместо нашите си. То не продължи дълго - “израснахме” го. Вече е почти невъзможно да се срещне човек, който пише на “шльокавица”. А и да има - отказваме да четем.
Сега е време да изчистим речта си от чуждите думи. Зная, че не е леко. Аз самият - в стремежа си да се изразя само с наши думи - има мигове - в затруднение съм.
Но уверявам Ви, дори и съвременни понятия могат да се напишат с наши думи. И няма да бъдете по-малко разбрани, ако напишете вместо “интернет платформа” - “мрежова среда”.
Не призовавам да се стига до крайности, но помнете, че сме потомци на хора - предали ни чуден език. В него има думи и словосъчетания за почти всичко в света.
Христо Христов
Мина
1 year before
И Господ каза: “ В началото бе Словото”. На прав път сте. Много, много придобивам Надежда! Неведоми са пътищата Господни. Скъпи българино Христо Христов- вижте вибрациите на името си. Христо Христов! Не е случайно. Думите, словото- определят материята и реалността! Дълга тема. “Те” не искат да знаем- но Вие сте напипали енергията. Усетили сте я. Не им вярвайте- на прав път сте.
Коментирай