Всяка година таксата, която дължим на Турция по договора с БОТАШ се индексира с т.нар. Consumer Price Index (CPI), или индекс на потребителските цени в САЩ. Затова от 1 януари 2025 г. таксата услуга към Турция, която плащаме за мегаватчас, се увеличава – от 9.145 долара на 9.69 долара за единица енергия. Тоест нараснала е с 5.96% от досегашната цена. И вече дневната такса, която сме задължени да плащаме на БОТАШ за количеството 53 200 мегаватчаса не е 486 514 долара! А става 515 508 долара, които дължим всеки Божи ден! (За целия срок на действие на договора ние трябва да платим на Турция абонаментна такса, независимо дали вкарваме газ оттам, в размер на 2 млрд. 382 млн. 651 хиляди 110 долара. И това засега е без индексациите, които във времето само ще увеличават тази такса. При курс на долара 1,78 това прави 4 млрд. 249 млн. 172 хиляди 337 лева! )
Защо не можем да печелим НИКОГА от договора с БОТАШ?! Защото „Булгаргаз“ плаща на БОТАШ, за да прекарваме газ през турска територия 9.69 долара за мегаватчас, а всеки друг доставчик на газ у нас плаща около 2 евро и половина максимум за мегаватчас (около 3 долара). Тоест за преминаване през територията на България се плаща три пъти по-малко! Отколкото ние плащаме през територията на Турция. Така че газът, който всеки един частен посредник може да продаде на нашия пазар, или самата компания БОТАШ може да ни доставя, или пък руския „Газпромекспорт“, ВИНАГИ ще бъде по-евтин отколкото газа, който ние ще си купим отнякъде, че да го стоварим на терминалите на Турция и да го получим за нас.
Искам да подчертая за мислещите хора в тази държава, че този факт е РЕАЛНА ЗАГУБА НА СУВЕРЕНИТЕТ! И ЗАГУБА НА ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ДИВЕРСИФИКАЦИЯ. Защото губим на много скъпа цена възможността да избираме доставчик! Този договор с БОТАШ унищожи възможността „Булгаргаз“ да прави избор за доставчик, защото вкара дружеството в необратима неплатежоспособност и лишаване от пазар в полза на частни посредници (или чужди външни като БОТАШ), които винаги ще имат по-ниска цена. А частните посредници търгуват само и единствено с руски газ. Ние прекъснахме дългосрочния договор на обществения доставчик „Булгаргаз“ с „Газпром“, за да предоставим пазара на разроени частни посредници, които оскъпиха газа с 30% и са неподвластни на контрол за източника на газ.
Тоест управлението на ПП и служебните правителства на Радев се погрижиха да унищожат възможността за диверсификация, макар че направиха това прикрито под лозунга за отказа от руски газ. Това е стар трик, да крещиш високо за едно, а междувременно да правиш точно обратното. Това се случи и с договора с БОТАШ, който беше напълно излишен, но така ДУБЛИРАХМЕ ЗАОБИКОЛЕН МАРШРУТ за Русия през Турция на убийствено скъпа цена и УНИЩОЖИХМЕ ЕНЕРГИЙНИЯ СУВЕРЕНИТЕТ на България. Защото никой вече не може да управлява частните доставчици откъде да доставят газ. Властта можеше да навигира само обществения доставчик „Булгаргаз“, затова най-важното беше тази компания да бъде въведена във фалит.
Искам отново да напомня абсурда, който са сътворили експертите на Радев от служебното правителство на Гълъб Донев с договора с БОТАШ. Ние плащаме на БОТАШ за изход за 53 200 мегаватчаса на ден, но можем да вкараме в Турция едва 38 хиляди 356 мегаватчаса, защото има ограничение на каргата с втечнен природен газ, които можем да достави на терминала „Сарос“ по договор! Нали се сещате за каква шокираща некомпетентност става дума! В договора е заложено да плащаме за обем, който по същия този договор не можем да внесем, защото има ограничение. Този договор, който би следвало да бъде одобрен от редица министерства, от МС, явно нито е четен, нито е разбиран от троцкистчетата в управленските редици на Радев. Както казваше Пеканов, „много ми е сложно“, и си хващаше раничката и напускаше срещите по темата. Хора-аферисти, хора-неграмотни и хора, на които им е сложно, вкараха България в поредица от икономически, финансови и енергийни абсурди. И за капак в тази линия на некомпетентни решения, ние сме резервирали (по точно Деница Златева е резервирала) до края на периода на договора с БОТАШ (до 2035 г.) капацитет за нас само 29 хиляди мегаватчаса на вход на „Булгартрансгаз“.
Още веднъж подчертавам: подписваме договор за 53 200, ангажираме се с такса за този обем, след което резервираме до края на периода само 29 хиляди мегаватчаса на ден! Защото повече не ни било нужно. А защо сме сключили договора с БОТАШ, след като „нямаме нужда“?! Защо сме разписали договор, който Турция ни подава на мейла, без да водим преговори и да въвеждаме промени в наша полза?! Служебната власт на Радев е отчайващо неграмотна! Имаше един компетентен в първия служебен кабинет на Радев, и той беше заменен с Росен Христов, защото последният следваше да носи куфари, а не всеки може да е ПИКОЛО НА КОРУПЦИЯТА.
След като плащаме за 53 200 мегаватчаса, а сме резервирали вход само за 29 хиляди мегаватчаса, таксата от 9.69 долара за мегаватчас, която дължим на турците, реално нараства до 17 долара и 78 цента на единица енергия, която можем да внесем по договора с БОТАШ. Защото таксата-услуга вече се разпределя върху върху 29 хиляди мегаватчаса. Нека да онагледя числата. В момента цената на газа на борсата е около 36 евро на мегаватчас. А ние плащаме само такса услуга, за да влезе газа в България от 17.78 долара! ТОВА Е ПОЛОВИНАТА ОТ ЦЕНАТА НА ГАЗА НА БОРСАТА. И реално цената на газа за нас като купувачи излиза не 36 евро на мегаватчас каквато е на борсата, а 52 евро и 21 цента. Всеки икономист разбира това, само не и министрите в правителствата на Радев. НАШИЯТ ГАЗ ЩЕ БЪДЕ С 45% ПО-СКЪП ГАЗ ОТ ВСИЧКИ ДРУГИ ВЪЗМОЖНИ ДОСТАВЧИЦИ!!! Как Радев и експертите на Радев ще превърнат България в хъб?! Или важно е да си дрънкаме на глупавата аудитория и невежия електорат, да пробваме да крием истината, да се правим на фалшиви герои, всъщност ВОСЪЧНИ герои, както съпругата беше направила едно много добро образно внушение в един свой пост.
Турците на вход в България плащат 53 евроцента на мегаватчас, входен капацитет, това става ясно от документите в Комисията „Боташ“. Включително с разходите за изход общата им цена няма да надскочи 1,5 евро на мегаватчас. А „Булгаргаз“ през турска територия плаща към момента, повтарям, 17.78 долара. Няма такъв пренос в Европа, който да струва 17 долара и 78 цента на мегаватчас! В момента, за да минем през турска територия ние плащаме 515 508 долара на ден за 53 200 мегаватчаса (нищо, че не можем нито да ги вкараме, нито да ги изкараме). А БОТАШ, за да минат през нашата територия, за същия обем газ плащат 28 хиляди евро на ден... Служебните правителства на Радев помнят ли нещо от математиката?! Могат ли да сравнят числата, че техните представители обикалят медиите и обясняват как ще станем хъб! Абсолютна спекулация е, че ние можем да печелим от пренос по договора с БОТАШ! Ето фактите: дружеството „Булгартрансгаз“ ще спечели около 136 млн. долара за целия период от 13 години, а „Булгаргаз“ ще загуби 4,2 млрд. лева за същия период. Ние не можем да печелим от пренос по договора с БОТАШ. Ние не сме посредници, за да печелим, ние се глупаците, които загубихме контрол върху пазара си срещу над 4 милиарда лева. За да печелим, ние следва да продаваме газ, който получаваме по договора с БОТАШ, но таксата от 17.78 долара за мегаватчас е смъртоносна, защото ние следва да я калкулираме в цената. Ето това е истината. Хубаво е някой умен човек да обясни най-после това на Радев и радевите медийни плямпала, защото ни омръзна от невежеството, което се лее от екраните.
В момента „Булгаргаз“ е във фалит. Директорът Синабов и бордът не спазват закона, а следва да обявят несъстоятелност. 2021 година е последната година, когато „Булгаргаз“ е на печалба, приключва на 64 млн. печалба, без нито един лев дълг и собственият капитал на дружеството е 329 милиона. За 2022 г. загубата е 94 млн. загуба. За 2023 г. е 52 млн. с редица машинации счетоводни. За 2024 г. „Булгаргаз“ е на 280 милиона загуба. Дружеството е с отрицателен капитал. Общо, за последните три години загубите на „Булгаргаз“ са 425 милиона лева без да се спазват счетоводните стандарти за обезценки на вземания, за обезценки на материален резерв. Отделно дълговете към днешна дата на „Булгаргаз“ са 1 млрд. 800 млн. лева. Заемът към МЕ е 800 млн. Става дума за кредита, който Радев наля през септември 2022 г., за да могат да си въртят далаверите. Заемът към БЕХ е 630 млн. лева. И 370 млн. дължат към различни банки. Реално от дружеството за три години са изчезнали 2 млрд. и 300 млн. лева. Дружеството вече не може да бъде оздравено. Осъществи се мечтата на газовите посредници. За тази цел те инвестираха много в кампаниите на ПП и в радевите служебни правителства.
За договора с БОТАШ не е правен никакъв анализ, нито финансов, нито правен, нито от гледна точка на националната сигурност. Това е абсолютно управленско безобразие, за което никой не е подведен под отговорност. Защото това е държавата на бездържавността. Налице е анархия във властта! Всички, които са участвали в лансирането на този договор са на работа в „Булгаргаз“. Търговският директор тогава Синабов сега е изпълнителен директор. Деница е оставена като експерт?! Експерт по катастрофи и икономически провали! Тези хора включително и Топчийски, човекът на Кирил Петков, са били в пълно съзнание какво означава този договор и въпреки това са го разрешили и подписали.
Проблемът е, че при договора с БОТАШ не става дума само за разход на средства. А става дума за унищожаване на пазар, отнемане на суверенитет и създаване на трайна външна енергийна зависимост, която държавата вече няма ресурс да контролира! Това не е диверсификация, това е ТЕЖКА и НЕОБРАТИМА ЗАВИСИМОСТ от частни посредници!
Понеже дружеството „Булгаргаз“ е неплатежоспособно, Турция може да си поиска тези 2 млрд. и 382 млн. долара сега. Държавата би могла вдигне капитала на дружеството, но пазарът му е унищожен и още на следващия ден „Булгаргаз“ ще започне да генерира нови загуби. Ако „Булгаргаз“ прекрати плащанията, поради неплатежоспособност, България може да загуби и договора с азерите. Азерите също могат да претендират неустойки до края на техния 25-годишен договор. Става дума за 28 хиляди 670 мегаватчаса на ден, което би дало неустойка в размер между 6 и 7 милиарда долара и тук БЕХ е съдлъжник. (Азерският договор обезпечава част от инвестициите, които са направени в находището „Шах Дениз 2“). Считам, че частните посредници ще се погрижат във времето да елиминират и азерския договор, както приключиха държавния газов доставчик. Разбира се, ще стане уж, че ей така, стечение на обстоятелства, фалит на дружество, едно-друго...
„Булгаргаз“ има 1 милиард и 800 милиона дългове, дължи 4 млрд. и 200 към БОТАШ, стават общо 6 млрд. лева. Отделно има едни количества в „Чирен“, 3 млн. мегаватчаса (по средна цена около 220 лева), и едни количества в Турция, 1 млн. мегаватчаса, които са купени на колосално високи цени, също над 200 лева. (Общата стойност на този газ в Чирен и в Турция е около 875 млн. лева!) А ПАЗАРНАТА СТОЙНОСТ НА ТОЗИ ГАЗ В МОМЕНТА Е НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 360 МИЛИОНА ЛЕВА, защото пазарната стойност на един мегаватчас е 36 евро (72 лева). Този газ е непродаваем. Загубата от него е близо 590 млн. лева.
„Булгаргаз“ е дружество, което не може да бъде оздравено, защото е свило пазара си до 1/3 от предишни периоди. Пазарът на „Булгаргаз“ се разпредели към частни руските доставчици. Които могат да бъдат изместени само от БОТАШ, ако руснаците им позволят. Искам да обърна внимание, че дори да изплатим тези над 4 млрд. лева на БОТАШ, Турция вече има достъп на нашия пазар. Защото тръбата е отворена и има резервиран капацитет. Пътят на Турция е отворен към българския и европейския пазар. България загуби пазара, който имаше чрез държавното си дружество „Булгаргаз“, и вече няма абсолютно никакъв контрол върху своята територия. Ако платим 4 милиарда на Турция, ние се откупуваме, но БОТАШ има протокол с „Булгартрансгаз“, който отваря вратите на руски и турски фирми към българския пазар. И към част от европейския пазар. Апропо, падне ли „Булгаргаз“, пада и БЕХ и ще трябва ДА СЕ РАЗПРОДАВА ИНФРАСТРУКТУРА, ЗА ДА СЕ ПЛАЩАТ ДЪЛГОВЕТЕ! А може би това е целта.
Калина Андролова
Гост
1 week before
Не можете защото не искате и сте научени да лапате само комисионни. За едни професионалисти това е добър вариант да се печели от продажба на газ в Европа. Но къде ги тези професионалисти? Измряха и избягаха. Така че да, не можете да печелите от договора с Боташ, както преди това не можехте до печелите от Южен поток, от Белене. Можете само да събирате пачки в нощното шкафче. За друго не ставате.
Коментирай