За приликите и разликите между щамовете на Ковид досега, за проблемите в здравната система, неефективността на мерките и пропускливостта на ваксините, разговарям с доц. Атанас Мангъров. Той е началник на обособената "Ковид клиника" в СБАЛИПБ „Проф. Ив.Киров” – София - Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести.
Започна заразяването с новия вариант на Ковид на хора, които не са се срещнали с вируса досега. Има нарастване на инфектираните, но не е в такава степен, в каквато беше през м.г.. В нашата клиника има 50 болни, а на кислород са близо 15 души.затваряме, защото това го можем най-добре.
Ограничаваме правата и свободите на хората. Но не можем и не искаме да разберем, че в болници трябва да влизат само тежките случаи – хората, които се нуждаят от кислород. Всички останали би трябвало да се лекуват в домашни условия под надзора на личните лекари. Ако се появи дихателна недостатъчност, те могат да бъдат хоспитализирани. Ковид е остра вирусна инфекция, за която досега не е намерено дефинитивно лечение. Няма лекарство, което да се даде и да се спре хода на заболяването. Безумни и безсмислени са леченията с антибактериални средства, с антибиотици, но това не се разбира. Масови са случаите на пациенти, които още в началото като вдигнат малко температура и започват да гълтат антибиотици. На 7-8 ден при снимка се установява, че имат вирусна пневмония и отиват в болница. Ковид-вирусът засяга белия дроб и на практика при всички заболели на 8-мия ден има данни за пневмония, която е част от самия Ковид. От 2000 души, които към момента са в болници, действително нуждаещите се да са хоспитализирани са 1/4., те се нуждаят от болнично подаване на кислород. Дихателната недостатъчност се развива не поради вторични бактериални инфекции, а когато вирусът на Ковид засегне такава част от тъканта на белия дроб, че останалата, незасегната част, не може да покрива нуждите на човека от кислород. Това е елементарно, но не се разбира иболниците пак се пълнят от пациенти,
които можеха да не са там, ако личните лекари си бяха на мястото. Вината не е само в тях, а в цялата система, която ги създаде. Те са една архаична структура, която се вижда, че при такива екстремни условия не е в състояние да се справи с доболничната помощ. Когато се наложи истински болни да се лекуват в домовете, те просто не се справят. При ваксиниралите се пациенти болестта идва по-рядко и протича по-леко. Всеки, който иска може да се ваксинира. Но се вижда, че в държавите, където има най-много ваксинирани като Израел например, в момента обсъждат трета и четвърта игла. Ваксините не се оказаха панацея. Опитите за насилствено ваксиниране обаче на определени групи в обществото, са напълно абсурдни. Предвид факта, че и ваксиниралите се могат да се заразяват, да се разболяват и да разпространяват болестта. Всеки човек трябва да реши сам за себе си дали ще се ваксинира или не. В крайна сметка и всички с ваксини ще прекарат някой от вариантите на Ковид.Изобщоне съм оптимист за скорошно решаване на този здравен проблем.
Няма решение на основния проблем за здравната ни система – да се намали броя на хората, които постъпват в болници. Този вирус ще мине през цялото население, и затова пак повтарям – не е необходимо всички заразени да се хоспитализират, а само нуждаещите се от кислород. Мерките не помагат колкото и да ни затварят и ограничават. Австралия обяви, че се е справила с положението, а от това лято пак е в локдаун и т.н.. По този начин нещата могат да се точат още години напред. Хората трябва да се опитат да продължат да живеят нормално. Децата трябва да ходят на училище, а студентите на лекции, лекарите на работа и т.н..Новата вълна е факт, ще има вероятно още други, но въпросът е да не препълваме болниците. Те имат финансови облаги да приемат повече хора, личните лекари пък нямат изгода да лекуват по домовете и настава пълен хаос в здравната система. https://novini.bg/