Екстремните метеорологични явления и покачването на държавата на моретата застрашават ценни обекти на културното наследство по света.
Зашеметяващ пример за това явление през 2024 г. е каменна пирамида в Мексико, която се поддава на всички по-хаотични глобален климат, коментира Science Alert.
Тогава през нощта на 29 юли 15-метровият квадратен паметник, разположен в щата Мичоакан, се свлича извън напора на непрестанните дъждове, а южната му стена се разпада на купчина отломки, съобщи БТВ.
Някога пирамидата е била един от най-добре запазените паметници на цивилизацията на царството Мичоакан. Тя се намира в Ихуацио, забележително запазен археологически обект, който съдържа още една пирамида, кула или няколко крепости и няколко гробници.
За първи път е бил обитаван преди 1100 години от местни групи, говорещи нахуатъл. По-късно става седалище на народа Purépecha - единствената империя, която актеките не успяват да завладеят. Културата процъбява и до днес.
Само една от пирамидите на обекта е повредена, но служителите от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) заявиха, че поне 6 от нейните "стъпаловидни тела" са в окото състояние, включително външната стена, както и ядрото и подпорната стена.
Те обвиняват за това екстремните метеорологични условия, предшестващи събитието.
През юли, в разгара на лятото в Северното полукълбо, проливни дъждове и гръмотевични бури връхлетяха голяма част от Мексико. Това се случи след най-тежката суша в страната от 30 години насам, когато дъждовете станаха толкова оскъдни, че няколко езера пресъхнаха напълно.
"Високите температури, регистрирани преди това в района, и последвалата суша предизвикаха пукнатини, които благоприятстват филтрирането на водата във вътрешността на предиспанската сграда", казаха от INAH.
Оттук нататък срутването става почти неизбежно. Сега длъжностните лица са съсредоточени върху поправянето на структурата на сградата "в полза на културното наследство на мексиканците".
Само няколко дни преди пирамидата в Мексико да се срути, емблематичната "Двойна арка" в Юта също се срути, вероятно поради промяната на влажността и ерозията.
trud.bg