След дълго пътуване през океана, Америка среща пристигащата гигантска Статуя на свободата. Тази величествена жена, издигаща се над остров Бедлоу, отдавна се е превърнала в символ на Новия свят. Съединените щати го получиха като подарък от Франция в чест на отбелязването на 100-годишнината от независимостта. Нека ви разкажем как една от най-богатите и привлекателни жени в Америка "дари" лицето си на тази статуя.
Животът на Изабела Бойер прилича на вълнуващ роман. На 20 години се омъжва за 50-годишния изобретател на шевната машина Исак Зингер, а след смъртта му става най-богатата жена в страната. Красива,
Една обезопасена, интересна дама никога не остана без внимание.
Не е изненадващо, че е избрана за модел на Статуята на свободата: все пак тя въплъти американската сбъдната мечта.
Жена, станала някога модел за символа на Свободата, е родена в Париж, в семейството на баща сладкар, който е родом от Африка и майка, която е англичанка. Новороденото момиче се казвало Изабела: красивото име трябвало да бъде пешката на красива съдба. Скоро стана ясно, че природата е дала на Изабела рядка атракция. Трябва ли да се учудва, че от малка започва да работи на непълно работно време като модел? За да успееш, имаше малко красота: нужни бяха връзки, полезни познанства. Изабела смело тръгна на пътешествие: тя разбра, че само в столиците на влиятелни страни може да получи всичко това.
Вдовицата все още била твърде млада, за да се погребе жива под траурни одеяла. Минаха няколко години и Изабела се омъжи отново за холандския цигулар Виктор Ройбщет. Той беше световна знаменитост, а също и граф, затова Изабела стана графиня. Тя беше едва на четиридесет, графинята изглеждаше страхотно, можеше да си позволи най-модните и скъпи тоалети. Изабела скоро стана звездата на светските салони - с готовност беше поканена на партита с участието на представители на бохеми. На едно от тези събития тя се запознава с Август Бартолди, известен скулптор. Според някои сведения той видял изображение на свободата в Изабела, което по-късно трансформирал в известна статуя. Всъщност той беше изумен от САЩ- пътуване до тази страна, мащабите ѝ, различните чудеса на природата му направиха голямо впечатление.
Бартолди предприел създаването на 11-метрова гипсова скулптура на жена, държаща факла в едната си ръка и кръстосана лента в другата, датираща датата, на която е приета Декларацията за независимост. По-късно, с помощта на десетки белезници, той изгражда статуя с височина 50 метра върху този модел. Трябваха 31 тона медни чаршафи. Други известни личности също се включиха в създаването на гиганта Свобода. Инженер Густав Айфел например е участвал в разработването на метални принадлежности. Героят от войната генерал Шърман помогна да се избере място за поставяне на статуята. Джоузеф Пулицър-основател на "жълтата преса" публикува апели към американските граждани да наберат средства за огромен проект.. .
В резултат на това на остров Бедлоу е издигната Статуята на свободата с лика на древна богиня, но същевременно е създадена по образ и подобие на Изабела Бойер-Зингер, жена, въплътила "американската мечта". Между другото Изабела оцеля втория си съпруг. А на 50-годишна възраст се омъжва за трети път за Поли Сохеж, известен колекционер на скъпи произведения на изкуството.
Живяла 62 години и умира през 1904 г., в Париж. А статуята с лицето ѝ все още се издига над остров Бедлоу, символизираща главната гордост на американците - Свободата.
Alexander Mao Zvyagin