Годишен технически преглед само при платени глоби? Депутати обсъждат спорна идея, противоречаща на Конституцията
Пореден опит за свързване на административни услуги с неплатени глоби предизвика напрежение в парламента. Временната комисия към Народното събрание, занимаваща се с проблемите на пътната безопасност, одобри проект за промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), според който пунктовете за годишен технически преглед (ГТП) ще отказват обслужване на собственици на автомобили с неплатени шофьорски глоби.
По време на обсъждането стана ясно, че дори самите депутати осъзнават противоконституционността на подобна мярка. Един от поддръжниците дори заяви, че „не е тяхна работа да преценяват, защото не са конституционни съдии“.
Напомня се, че Конституционният съд вече два пъти – през 2021 и 2023 г. – отмени подобни рестрикции, останали още от времето на тоталитарния режим. Сред тях бяха мярката за спиране от движение на МПС и отнемане или отказ за издаване на шофьорска книжка поради неплатени глоби. През 2020 г. Върховният административен съд отмени и заповед на МВР, с която се забраняваше пътуването в чужбина при наличие на неплатени глоби.
Добрата новина е, че решенията на временната комисия са само препоръчителни. Предложенията ѝ ще влязат като част от доклад с идеи, който може и да не стигне до пленарна зала. В рамките на 51-вото Народно събрание вече е изготвен консолидиран законопроект за второ четене с пет предложения за промени в ЗДвП, които вероятно ще се обсъждат до края на май или началото на юни. В този основен проект липсват ограничения за техническите прегледи, свързани с глоби.
Освен това от бившата ДАИ (ИА "Автомобилна администрация") заявиха, че дори и да бъде приета подобна мярка, ще са необходими поне до юли 2026 г., за да бъдат свързани всички пунктове за ГТП с информационната система на КАТ за неплатени глоби.
Спорно предложение за алкохолния лимит
Сред останалите обсъждани идеи бе и намаляване на допустимата концентрация на алкохол в кръвта от 0,5 на 0,2 промила. Според представители на МВР обаче уредите трудно засичат ниски стойности, а кръвните проби често показват под 0,2 промила при теоретични 0,3–0,4, ако се вземат с известно закъснение.
Имаше и по-радикални предложения – включително въвеждане на абсолютна нулева толерантност (0,0 промила), но депутатите отхвърлиха идеята с аргумента, че дрегерите могат да реагират дори на безалкохолни вещества като вода за уста, боза или ментови бонбони.
Все пак бе прието ограничението от 0,2 промила да важи за три специфични категории водачи:
- шофьори с книжка, издадена преди по-малко от 24 месеца,
- непълнолетни водачи (където е приложимо),
- професионални шофьори на камиони и автобуси.
Отхвърлени мерки за новите водачи
Сред отхвърлените предложения бяха няколко силно рестриктивни мерки, насочени към начинаещите шофьори, включително:
- забрана за управление на автомобили с мощност над 90 kW (121 к.с.),
- ограничение за шофиране само през деня (между 6:00 и 22:00 ч.),
- както и забрана за нощно шофиране с мощни коли.
Тези идеи не срещнаха подкрепа и бяха премахнати още на етап комисия.
Източник: blitz.bg