В различните култури котките са свързани със свръхестественото, с щастие или нещастие, с лечебни качества или с причиняване на вреда.
Във фолклора котката е животното, неизменен придружител на вещици, магьосници и гадатели. С котката са свързани много суеверия.
В Древен Египет са смятали котките за свещени същества и са ги свързвали с богинята, която покровителства брака. В египетското изкуство богът на слънцето Ра е изобразяван като котка, която убива змея на тъмата. Черните котки са били и продължават да са асоциирани с тъмнината и смъртта.
Според легендите котките са спътници на вещиците. В тях се вселяват демони. През 1556 година Елизабет Франсис от Челмсфорд, Англия, била осъдена за вещерство. Тя не се разделяла с бялата си котка на име Сатана, която за послушание получавала от стопанката си по една капка кръв.
Считало се е, че вещиците могат да се преродят в котка девет пъти. Вероятно защото писаните имат девет живота.
За черните котки и досега се смята, че са въплъщение на Дявола. В Средновековието черните котки били изгаряни живи по обвинения, че са партия с вещиците.
Според легендите в Шотландия живее голямо стадо от диви котки, наречени котки-елфи. Те се явяват замаскирани вещици. Котките-елфи са с размери на куче, черни, с бяло петно на гърдите.
Въпреки че на повечето места по света черните котки са свързвани с магьосничеството, в някои части на Европа, Великобритания и САЩ съществуват вярвания, че носят късмет.
https://sanovnik.bg/