Депутатчето Искренчо Веселинов от с. Червена вода, същият войвода с калпак и с пищов, също и пишман поет с псевдоним Въглемир Тъжин, има стихосбирка “Повиках мрака” (!?), същият е и протеже на потомствения агент-доносник на ДС с по-прост псевдоним - Иван, а баща му на агент Иван пък е агент Иванов, агентът Иван е ползвал услуги на КТБ, за агент Иванов не знам, внесе Законопроект за допълнение на Закона за задълженията и договорите, с който отпадат всякакви задължения след срок от 10 години.
С въвеждането на 10-годишната абсолютна погасителна давност по отношение на физическите лица, никой човек не дължи нищо никому, включително и на банките, включително и на КТБ, която услужи на “наши хора”, като им даде милиарди левове, и после фалира, без да има виновни, битият “бит, еб*ният еб*н”, както казва народният поет.
Това значи, че след изтичането на срока от 10 години за длъжниците няма да има никакви правни последици от факта, че не са погасили задължението си, а кредиторите им, които и да са те, губят парите си завинаги.
Промените в Закона за задълженията и договорите ще действат назад във времето, тоест ще важат и за заварените задължения.
Срещу промяната се обявиха десетки организации, предупреждаващи за негативните последствия от мярката – министерствата на правосъдието и финансите, Европейската банка за възстановяване и развитие, Българската стопанска камара, Висшият адвокатски съвет, асоциациите на банки, колектори, фирми за кредити, дружествата за енергоразпространение и др.
Повечето от тях твърдят, че приетите текстове са неудачен опит за лобиране в полза на определени физически лица-кредитополучатели и страни по договори.
Основният проблем на 10-годишната давност е, че не защитава достатъчно интересите на кредиторите и не се съдържа механизъм, чрез който да се отчете доколко добросъвестен е длъжникът.
Длъжникът вече ще може да не е добросъвестен, т.е. да краде, и то законно.
Според статистиката, длъжниците у нас са прекалено много, само принудителните изпълнения спрямо длъжници засягат над 600 000 българи. Техният брой представлява около 20% от икономически активното население у нас, което е около 3 милиона.
Излиза, че всеки пети човек у нас е длъжник, когото го търсят частни съдебни изпълнители и колекторски фирми.
Тези хора според закона на човека на агент Иван ще могат съответно да не си върнат задълженията, а кредиторите им ще могат да пият по една студена вода, все едно, че са дали тези пари за Бог да прости.
Освен това с това допълнение се губи стимулът за поне частично погасяване на дълга.
Някои хора вече могат да вземат милиони, и по закона на поета Въглемир Тъжин да не ги връщат никога.
Наистина поетът-войвода повика мрака във финансовите отношения.
Въпросът ми е: колко ли струва на Черния пазар в Парламента една такава лобираща поправка?
Акад Петър Иванов