МРЕЖОВИТЕ ГРЕШНИЦИ...

https://svobodnoslovo.eu/mrezhata/mrezhovite-greshnici/12468 SvobodnoSlovo.eu
МРЕЖОВИТЕ ГРЕШНИЦИ...

Знам омразата и завистта на вашето сърце. Вие не сте толкоз велики, за да не познавате омраза и завист. Тогава, бъдете тъй велики, че да се срамувате от себе си!

Фридрих Ницше

Преди два дни с удоволствие прочетох един малък „блогов речник” в публикация на любимата ми поетеса и блогова дружка Дела Раи, като си позволявам да го цитирам с минимално перефразиране. Таланта и популярността винаги са били обект на злостни нападки и стремеж за унизяване и неглижиране. В основата на всичко стои един от седемте смъртни гряха - ЗАВИСТТА. Завижда Яго на Отело, завижда Салиери на Моцарт, слабия на силния, бедния на богатия. Съществуват всякакви форми на завист, но най лошата се нарича „черна завист”. На пренебрегнатия, на непризнатия според способностите, на унижавания, озлобения. Завистникът мъти водата, пречи на добрите обноски, създава дразги, сее смут, клевети, злепоставя. Черната завист не може да се прикрие и не се лекува. Както казва Молиер – „Завистника умира, но не и завистта.”

1. Трол - биват 2 вида - прост и сложен:

а/ прост трол - агресивен изрод, сипещ лъжи, ругатни, копмпромати, клевети и обиди;

б/ сложен трол - онлайн ресурс с агресивно и предизвикателно поведение;

2. Хейтър - асоциален изрод, който няма личен живот, мрази всичко и всички.

3. Модерация - антипаразитна опция, за предпазване от микроби и токсини.

4. Мрежов мародер - социопат, неудовлетворен от битието си, който демон/стрира личното си падение публично, чрез обиди, лъжи и набеждаване на трети лица, извън ограничения му свят.

5. Бан - юзда за мръсни усти.

6. Facebook пенкилери - дрънкащи, хлевоусти изроди и интриганти, инсинуиращи измишльотини,

7. ФБ алкохолици - изроди, които преди да пият се умилкват в нечии публикации, а като се налюскат стават агресивни и ръсят обиди на кило.

8. Facebook - инструмент за уеб публикуване на лично съдържание от мало и голямо.

9. Войнстващи простаци - котерийна група от неудовлетворени изчадия, които нямат семейство, нито цел в живота и нападат целенасочено, или безпричинно, както разярени носорози, които им се изпречи.

10. Мрежови фантом - изрод, съчетаващ 2, 6, 9 и 1а, който използва съответната платформа, за да вреди, тормози и набеждава, в своите недостойнства, като прави черен PR, или докладва, изживявайки се като Великия инквизитор, а в случая цензор.

Тролът е чудовище в скандинавските народни поверия. Троловете са свръхестествени същества подобни на великани, враждебно настроени към хората. Също така се смята, че троловете са похапвали хора. Но, тези съвременни канибали, всъщност шетат свободно в интернет. Те се държат, в най-общия смисъл на думата, като хулигани, или зле възпитани Интернет потребители. Някои тролове демонстрират такова поведение с цел собствено развлечение, получавайки удоволствие от действията си. Могат да бъдат хора, които искат да привлекат вниманието върху своята персона, или фанатично вярващи в нещо (за по-голяма яснота можем да наречем тази група „обикновени тролове“). Троловете от този вид се наслаждават повече от процеса, отколкото от резултата.

Троловете могат да бъдат и такива, които са наети от политически партии или конкуренти за извършване на рекламна дейност, която би могла да се съчетае и с тролско поведение (за по-голяма яснота можем да наречем тази група „платени тролове“).

Независимо от типа, троловете се делят на два типа – прост и сложен. Простите тролове се разпознават от пръв поглед: поведението им е предизвикателно, отправят директни ругатни, целенасочено нарушават правилата на поведение в онлайн ресурса, директно атакуват опонентите или техните идеи. Сложните тролове отлично познават правилата в сайтовете, където се подвизават, затова и поведението им е на границата на нарушаването им, често карайки авторите на блогове, администраторите на сайтове, собствениците на Фейсбук-страници да забравят своето добро възпитание, да нарушат собствените си правила или да превишат нормалните си правомощия.

Често троловете имат за цел отклоняване на вниманието от основната тема и превръщането на конструктивното обсъждане в безкрайни спорове, в размяна на нападки, в дрязги. Един от основните използвани методи на троловете е нападателният стил – агресивното подмятане на клевети, компромати, слухове, задаване на въпроси не по темата, а по адрес на другите автори и публикуване на негативни мнения.

Макар и да се стремя да бъда благонамерен и обективен в публикациите си, често се срещам с индивиди от тази порода. Спасение няма...

Светослав Атаджанов

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.