НЕЩО НОВО СЕ ПОЯВИ В НЕБЕТО НАД ИРАН
Американският пилот от F-15, свален над Иран през април, разказва за нещо, което според него никога не е виждал преди това….
Минути преди да катапултира, той забелязал във въздуха група ирански дронове, които не летели поотделно, а се движели като един организъм.
По думите му по-големи дронове били свързани с по-малки под тях, създавайки форма, наподобяваща медуза.
Един от източниците, запознати с разпита на пилота, описва гледката така: „Множество дронове, свързани помежду си и движещи се като едно цяло.“
Друг източник пък я нарича директно: „Истинска извънземна гледка.“
Това е част от разказа на американският пилот, оцелял след първото сваляне на американски боен самолет над Иран по време на конфликта.
И … по-интересното е, че в американските разузнавателни среди вече се води спор какво точно е видял пилотът.
Дали става въпрос за ново поколение ирански рояци от дронове?
Дали Иран е разработил система, при която десетки безпилотни апарати действат като единна бойна платформа?
Или пък става дума за погрешна преценка в условията на въздушен бой?
Засега … няма окончателен отговор.
Но ако дори част от този разказ се окаже вярна, това може да е сигнал за нов етап във войната с дронове.
А … в продължение на десетилетия САЩ разчитаха на технологично превъзходство във въздуха…
Дали дроновете ще променят войната? Изглежда, че те вече я променят, но до къде е стигнала тази технология и кой всъщност води в тази надпревара? - е… това е въпрос с “повишена“ трудност.
———-
Росица Калинова