Като кандидат за народен представител от 16-ти ИР – Пловдив-град, ще имам следните приоритети за града ни, които могат да бъдат решени на национално ниво чрез законодателството:
1. ПАРКИРАНЕ. В големите градове това е основен проблем. Предлагам да се забрани извършване на разпоредителни сделки – продажби на общински имоти, ако няма осигурени и изградени обществени паркинги на достъпна цена за гражданите.
2. ЧИСТ ВЪЗДУХ. В България въздухът е мръсен, което предизвиква множество тежки заболявания и алергии. Предлагам да се увеличи задължителния процент зеленина в Закона за устройство на територията, както и да се задължат общините да изградят зелени пояси около пътните артерии и на улиците в градовете. Също така да се задължат общините ежеседмично да мият улиците. Зимното снегопочистване да става с препарати, които не замърсяват околната среда и не водят до голяма запрашеност на въздуха.
3. ЗДРАВЕТО НА ДЕЦАТА. В радиус от 300 м. около училищата да не се продават алкохол, цигари и енергийни напитки. В училищните павилиони задължително да се продават плодове, зеленчуци и здравословни храни, като се изключат храните с високо съдържание на въглехидрати и изкуствени съставки. В училищата да се осигурят лекарски кабинети с лекар, както и зъболекарски кабинети за учениците със задължителна профилактика и прегледи.
4.ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА. Държавата да улесни получаването на разрешения за ремонти и преустройства на сгради – паметници на културата, като се съкратят сроковете за одобрение. Да се създаде държавен фонд, който да подпомага собствениците на паметници на културата, за техния ремонт и реконструкция, чрез безлихвени заеми. Недопускане събарянето на паметници на културата поради небрежност и бездействие от страна на собствениците.
5. ТРАНСПОРТ. Насърчаване на екологичния и евтин транспорт. Насърчаване на общините да имат общински фирми за транспорт. Недопускане на превозни средства за обществен транспорт, в които няма осигурен достъп на хора с увреждания. Осигуряване на евтин транспорт до всяка точка на страната. Стабилизиране на БДЖ и поддържане на всички линии. Държавна политика относно летище „Пловдив“ и превръщането му в модерен транспортен център, подпомагащ туризма в района.
6. ТУРИЗЪМ. Облекчени условия за туристическите оператори и премахване на бюрокрацията, държавна политика относно туристическите обекти, тяхната сигурност и поддържането им в автентичен и добър вид. Привличане на туристи от чужбина със съдействието на държавата.
7. ЖИЛИЩНА ПОЛИТИКА. Отпадане на паспортизацията на сградите. Приемане на национално ниво на Стратегия за жилищната политика и промени в Закона за общинската собственост, с които да се уредят условията за настаняване в общински жилища. В момента това се прави във всяка община различно. Промените да се отнасят до групите граждани за настаняване, с приоритет на младите семейства с деца, които са осигурени и нямат публични задължения. Възможност за закупуване на преференциални цени на жилищата след раждане на трето дете – от български семейства с поне средно образование на двамата родители, в граждански брак и с платени публични задължения, включително осигуровки.
8. ЕДНАКВА НОРМАТИВНА УРЕДБА. Вместо всяка община по различен начин да урежда въпросите с преместваемите обекти, рекламата, разпореждането и управлението на общинската собственост, домашните любимци и обществения ред, тези въпроси да се решат законодателно, с наредби на съответните министри с оглед уеднаквяване на практиката и недопускане на местни лобистки интереси при приемане на подзаконови нормативни актове.
9. БИТОВИ ОТПАДЪЦИ. България от десетилетия има проблем с депата за отпадъци, които са препълнени и замърсяват околната среда. Заводите за преработка на битови отпадъци на практика са само един и то с недостатъчен капацитет. Насърчаване на разделното събиране и обработване на отпадъци чрез държавни и общински фирми, преференции за намаляване на такса „битови отпадъци“ за домакинства, които събират и предават разделно отпадъците си. Насърчаване на предаването на вторични суровини от гражданите и оползотворяването им. Крайно време е и за приемане на нова методика за изчисляване на таксата за битови отпадъци.
10. ОГРАНИЧАВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ. Промени в Закона за местното самоуправлениеи и местната администрация за намаляване на броя на общинските съветници. Поставяне на лимит за броя на заместник-кметове и дирекции в общините с оглед броя на населението. Ограничаване на представителните разходи и разходите за семинари и командировки в Закона за общинските бюджети и Закона за държавния бюджет, със задължително отделно публикуване на всеки изхарчен лев по тези пера в бюджета, на официалната страница на общината. Персонална отговорност за кметовете на общини, допуснали неефективно харчене на обществени средства.
Следва….
Елена Гунчева