Тази седмица ще говоря за боклуци. Не за тези, които ни управляват, а за тези, които всеки един от нас генерира и изхвърля.
Такса битови отпадъци (ТБО) най-просто се състои от три части:
1. Събиране на самите отпадъци;
2. Извозване и преработка на съответното количество смет;
3. Поддържане на териториите за обществено ползване. Тук влизат всички разходи по почистване на улици, тротоари, градинки, детски площадки, градини. Тук влизат и разходи за събиране на паднали листа, за косене на трева, рязане на сухи дървета и всички други, които са за общите територии.
Тъй като това е такса, тя трябва да е в пропорционален размер на предоставената услуга. Както когато се заплаща при личния лекар, както когато се заплаща такса за детска градина и т.н. Получаваш услуга – плащаш.
Тази таксата трябва да бъде справедлива.
Справедлива е тази такса, която едновременно следва да обезпечава предлагането на основни блага и да е съобразена с доходите и платежоспособността на платците.
Т.е. всеки ползвател на услугата следва да заплаща ТБО в размер на услугата, която е получил от общината, но същевременно този размер да е съобразен с възможностите да се плаща.
Към момента ТБО се начислява на база данъчната оценка на имота, което в никакъв случай не е справедливо и не отговаря на самото изискване за „такса”. Това е възможно поради наличие на една „вратичка” в закона, съгласно която ако не е определен друг начин за изчисляване на ТБО, то за основа се ползва данъчната оценка на имота.
От 01.01.2022 г. тази „вратичка” се затваря. Всеки общински съвет следва да приеме наредба, с която да определи така начинът за изчисляване на ТБО, че да отговаря на основния принцип- ЗАМЪРСИТЕЛЯТ ПЛАЩА.
Трябва да сме наясно обаче, че в момента съотношението между сумата, която плаща бизнесът за ТБО и населението е 70:30. След промяната е твърде вероятно това съотношение да се обърне. Така че трябва много внимателно, с много разчети и на базата на много информация от експерти по въпроса, да се приемат измененията в наредбите на всяка община.
В Общински съвет - Стара Загора е създадена временна комисия за изработване на проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Стара Загора, в частта ѝ такса битови отпадъци. В състава на комисията влизат както общински съветници, така и представители на администрацията.
Проблемът е голям, сложен и касае всеки гражданин в общината. Добри идеи и практики може да изпращате към комисията, както и към мен като част от нея.
Искра Михайлова