Украинците са в режим "Всичко или нищо". Ударът по Курск е нещо като "последният барут в цевта" по думите на един американски анализатор, и напомня германското настъпление в Ардените от края на Втората световна война. Отчаяният напор на една смъртносно уморена от двегодишна война армия. Какъв е неговият военностратегически смисъл и крайна цел засега не е ясно, но този въпрос си задават както западните медии, така и украински журналисти и военни.
Сред многобройните възможни цели, които се приписват на властите в Киев обаче, съществува една, която придобива все по-голяма правдоподобност.
Изглежда, че с ударите си те целят да демонстрират на Запада слабостта и неувереността на Русия, която продължава безпомощно да преглъща преминаването на очертаните от самата нея "червени линии" без никакъв сериозен отговор.
Това от своя страна би трябвало да послужи като сигнал към западните съюзници, че е възможно на първо време да разхлабят ограниченията върху използването на предоставените от тях оръжия срещу цели на руска територия. А вероятно, в по-далечна перспектива, дори да въведат войски в Украйна и по този начин да се включат във военните действия.
И няма съмнение, че определени кръгове на Запад действително прокарват тази линия. Идеите им са добре обобщени от бившия началник на Генералния щаб на британските въоръжени сили Patrick Sanders пред The Times: “We overestimated how Russia would respond to our support for Ukraine."
Това изглежда и като единственото стратегическо решение за Украйна към момента. По думите на съветника на бившия украински президент Кучма „Можем да кажем по много показатели – политически, икономически, финансови, военни, логистични – че Украйна ще бъде напълно изтощена до октомври". Обръщам внимание, че думите са на украински политик и анализатор.
Големият въпрос е дали НАТО, и по-конректно САЩ, биха се въвлекли открито в този конфликт. Тук съществуват три основни хипотези.
Според едната, точно в навечерието на президентските избори, настоящата американска администрация не би поела такъв риск. Според другата хипотеза, обаче (прокарване от про-Тръмп средите), подобно въвличане на САЩ в открит военен конфликт всъщност би било удобно за сегашната администрация, защото ще създаде извънредна ситуация в САЩ, и дори може да доведе до отмяна на изборите. Според третата хипотеза, най-ужасната, възможността да се употреби ядрено оръжие и да стане голяма патаклама, остава на масата.
Предстои да видим дали наистина това е "последният барут в цевта" и дали конфликтът ще се разшири драматично. Да пази Господ.
Ирини Зикидис
Дейзи
2 months before
Украйна стана опасна за Европа . Заиграват се с АЕЦ -ове. Западните им ''дружки" трябва да ги спрат . Ако не - пожелавам вятъра да вее в Западна посока .
Коментирай