БАБХ: България иска чужд контрол за границите; пестицидите в Свищовско причиняват онко заболявания

https://svobodnoslovo.eu/politika/babh-balgariya-iska-chuzhd-kontrol-za-granicite-pesticidite-v-svishtovsko-prichinyavat-onko-zabolyavaniya/191285 SvobodnoSlovo.eu
БАБХ: България иска чужд контрол за границите; пестицидите в Свищовско причиняват онко заболявания

България е поискала екипи от други европейски държави да помагат при контрола на българските граници, за да не бъде допускан внос на забранени пестициди, съобщи директорът на Агенцията по храните д-р Ангел Мавровски. И според служебния министър на земеделието Иван Христанов е наложителна радикална промяна в начина, по който се охранява българската граница.

Над 60 тона нелегални пестициди са открити през последните два месеца от инспекторите. Последното голямо разкритие е в база на най-големия зърнопроизводител у нас в Свищовско:

"16 750 килограма препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, 10 000 без етикет. Никой не знае какво има вътре, докато не се направят лабораторни проби. 12 836 литра плюс още 2631 килограма, които са неразрешени".

Тези пестициди неслучайно са забранени в Европейския съюз, защото причиняват онкологични заболявания. Знае се и откъде нелегалните препарати влизат у нас, каза Христанов:

"Порт Бургас - малки количества, през "Капитан Андреево" - големите обеми и през Лесово, където влиза така наречената "багажна търговия".

Над тези нелегални канали, според министъра, е опъван чадър от конкретни хора и затова е нужна радикална смяна на хората, които работят по охрана на границите.

 Епицентър 

3 Коментара

Верние , Швейцария

1 week before

Като не можете да си пазите границите ще искате помощ от други държави и ще си плащате .

Коментирай

АКАДЕМИК

1 week before

Ванко, чудя се как елементарно тъпо парче като теб може тъй ефективно да лъже! Този смешник, ако не беше толкова жалък, щеше да е много смешен!

Коментирай

АКАДЕМИК

1 week before

Ванко, чудя се как елементарно тъпо парче като теб може тъй ефективно да лъже! Този смешник, ако не беше толкова жалък, щеше да е много смешен!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.