Заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова, управителят на БНБ Димитър Радев и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева проведоха работна среща във Вашингтон. Акцент на разговора беше напредъкът на България за присъединяване към еврозоната. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на финансите.
Разговорът се състоя в рамките на редовните Годишни срещи на Съветите на управителите на Групата на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ), които се провеждат в периода 21 – 26 октомври 2024 г. във Вашингтон, САЩ.
Според прогнозите на Министерството на финансите България може да изпълни последния критерий за присъединяване към еврозоната, свързан с ценовата стабилност, в края на ноември или най-късно през декември тази година, обясни вицепремиерът Петкова.
При изпълнение на критериите за членство в еврозоната, българските власти имат готовност, съобразно решението на Народното събрание, в двуседмичен срок от тяхното изпълнение да изискат извънредни доклади за конвергенция от ЕК и ЕЦБ.
В рамките на интензивната програма министър Петкова проведе поредица от срещи с висшите ръководни екипи на Международния валутен фонд и Световната банка. Тя приветства новоизбраните Йерун Клик, като изпълнителен директор, и Марникс ван Рей, като заместник-изпълнителен директор на Нидерландско-белгийската група към МВФ, и изрази положителна оценка за ползотворната работа с досега заемалите позициите Пол Хилберс и Люк Дресе.
В разговорите си с Алфред Камер, директор на Европейския департамент в МВФ, вицепремиерът Людмила Петкова изрази българската позиция, че страната ни счита за особено важни усилията на МВФ за предоставяне на адекватна и навременна подкрепа на страните с ниски доходи и уязвимите членове.
Основна тема в разговора с ръководителя на мисията на МВФ за България Жан-Франсоа Дофен беше напредъкът по подготовката на Националния средносрочен фискално-структурен план, който трябва да определи приоритетите на фискалната и икономическата политика на България за следващите четири години.
По време на посещението си в американската столица вицепремиерът Людмила Петкова се срещна с вицепрезидента на Световната банка Антонела Басани. По време на разговора Петкова подчерта колко високо България цени диалога и сътрудничеството със Световната банка, както и че българското правителство разглежда наскоро одобрената рамка за партньорство за периода 2025 - 2029 финансови години като солидна основа за бъдещо продуктивно партньорство.
В рамките на срещата с изпълнителния директор на Нидерландската група в Световната банка Юджийн Рюгенат Петкова отчете усилията за укрепване на капацитета на многостранните банки за развитие за предоставяне на достъпно финансиране в подкрепа на икономическото възстановяване и подпомагане на постигането на целите за устойчиво развитие в контекста на глобалните предизвикателства.
5 Коментара
Финли
3 weeks before
Има държави в ЕС, много по-развити от нас, които предвидливо отказват влизане в капана за мишки, и знаят защо. И ние ще разберем, но после няма измъкване.
Коментирай
Реалист
3 weeks before
Швеция, Дания, Унгария, Полша, Чехия, Румъния се ослушва /евала/... преди нас в ЕС, не искат да чуят за еврото. Защо англосаксите дори се изнизаха от ЕС, прелюбопитен факт! ЧЕТЕТЕ ИСТИНСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ! Аз съм "проста" жена И РАЗБИРАМ ОТ ФАКТИ И РЕЗУЛТАТИ! Да си спасяваме лева навреме!
Коментирай
Боги
3 weeks before
Чий го дирят служебните герои във Вашингтон? Откъде накъде карат националната статистика да дава неверни данни за истинското състояние на българските финанси? За да си спасим лева е ясно коя партия трябва да изберем утре. Защото утре започва от днес.
Коментирай
Всемирен потоп с друго предназначение
3 weeks before
Както обичаше да казва майка ми: "Ще стане, ама на пYткина стрижба"
Чичо Скрудж
3 weeks before
Работна среща във Вашингтон. България, Шенген, еврозоната, Вашингтон. Кое не си е на мястото.
Коментирай