"Основните послания идват от медиите. Същинската кампания обаче се извършва по места. Можем до голяма степен да кажем, че и този път апатията и разочарованието ще надделеят над мобилизацията."
Това коментира в ефира на bTV социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.
56% от българите по населените места заявяват, че по нищо не личи, че идват избори. 13% признават, че в техните населени места се предлагат стимули за гласуване.
Димитрова сподели, че купеният вот няма толкова сила за броя депутати, колкото косвени щети - отказът на нормалните гласоподаватели да отидат до урните.
"Колкото повече хора гласуват, толкова по-голям е шансът за легитимност", уточни специалистът.
Социологът смята, че ако и след тези избори не се състави правителство, твърдите електорати ще започнат да се оттеглят.
По думите й електоралната нагласа не изненадва:
Лека мобилизация при ГЕРБ-СДС. Причината е заявката, че ще направят всичко възможно да направят правителство, поясни Димитрова. ПП-ДБ има 14,9% подкрепа, "Възраждане" трети с 14,2%. Според Димитрова партията на Костадин Костадинов търпи щети от партии като "Величие" и др.
Разцепилото се на поддръжници на Ахмед Доган и поддръжници на Делян Пеевски две крила на ДПС също е с минимална разлика помежду си. Алианс за права и свободи (АПС) получава 7,9% подкрепа, а ДПС-Ново Начало 7,4%. Следва "БСП – Обединена левица" със 7.2% подкрепа.
"Има такъв народ“ е с вот от 6,1% и се явява седмата формация в бъдещото Народно събрание.