Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обсъди с еврокомисаря по икономика Паоло Джентилони напредъка на България по изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и изготвените от правителството предложения за промени по плана и съдържанието на глава REPowerEU.
Европейската комисия всеки момент ще рестартира периода на оценка на изпълнението на реформите и инвестициите по второто плащане по ПВУ, е казал Джентилони. Станало е ясно също, че България не може повече да отлага вземането на политическо решение по измененията на ПВУ.
Министър Петкова в е Люксембург за участие в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което ще се проведе на 8 октомври. Заседанието е предшествано от среща днес на Еврогрупата.
По време на срещата на министър Петкова с еврокомисар Джентилони стана ясно, че Европейската комисия всеки момент ще рестартира периода на оценка на изпълнението на реформите и инвестициите по второто плащане по ПВУ, както и че България не може повече да отлага вземането на политическо решение по измененията на ПВУ, пише в съобщението от МФ.
Людмила Петкова информира, че служебното правителство ще предприеме действия за обсъждане и одобряване от Народното събрание на изготвените промени в Плана, посочват още от МФ.
Преди време България поиска отлагане на оценката на реформите за второто плащане и стигна до "спиране на часовника", но явно ЕК не е склонна да чака повече, което значи, че шансовете страната да получи второто плащане в размер на 1.27 млрд. лв. вече практически са нищожни.
Подготовката на средносрочния фискално-структурен план и на проектобюджета на страната за 2025 г. също са обсъдени на срещата. Людмила Петкова информира комисар Джентилони, че основните политики, насоките за социално-икономическо развитие и реформите за периода 2025-2028 г., както и параметрите на бюджет 2025 г., ще бъдат обсъдени във възможно най-кратък срок с политическите партии. Финансовият министър заяви, че проектобюджетът за 2025 г. ще бъде с дефицит до 3 процента от БВП.
Джентилони посочи, че е важно не само изпълнението на конвергентните критерии, но и запазването на финансовата устойчивост на страната в средносрочен план, с оглед приемането на страната ни в еврозоната.
Някой си
4 weeks before
Айде майната ви, еврогейтаци. Ще получим 2 млрд, а колко ще загубим знаете ли! И колко работни места!
Коментирай