“Влизаме в дебат за прага на кешовите разплащания - дали да бъде намален от десет на пет хиляди лева”, заяви депутатът от ПП-ДБ и член на бюджетната комисия Мартин Димитров.
"Ако има намаление на прага за кешови плащания, то той трябва да бъде много плавен - не от 10 на 5, а от 10 на 8 хиляди. Другата е въобще да не се променя”, коментира депутатът.
“Първият аргумент в тази посока е, че заради инфлацията от последните години въпросните 10 хил. лв. са с много намалена покупателна способност и са намалели като сума за плащания. В малките населени места няма развита клонова мрежа на банките, няма банкомати, нямат възможност да извършват такива плащания и може да ги натоварим прекомерно. Като правим законодателство не трябва да мислим само за София, Пловдив и Варна, но и за малките населени места", поясни Димитров.
На въпрос от журналиста на “Свободно слово” Анелия Дулева как ще се разплащат въобще хората в малките населени места и как те да не бъдат изключени от финансовата система, предвид че банкоматите там са намалели със стотици, Димитров отвърна: “Никой не е предложил да няма кешови плащания и да не се използват хартиени банкноти. Такова предложение никой не си е помислил да прави. Истинският въпрос е колко да бъде прагът за кешови разплащания”, уточни той. На въпрос от Анелия Дулева какви изобщо са плюсовете на това предложение, депутатът от ПП-ДБ поясни, че част от т.нар. сива и черна икономика е в кеш. По думите му има хора, които вярват, че с намаляването прага за кешови разплащания се намалява сивата и черна икономика. Такъв ефект наистина има, но за да го постигнем и той да няма вредни въздействия за определени хора, трябва да се прави постепенно и поетапно.
Коментарите му провокираха и следващ въпрос на “Свободно слово” дали законопроектът не стимулира банките и как ще коментира, че в Австрия кешовите плащания са гарантирани в Конституцията, Мартин Димитров заяви, че електронните пари вече са завладели света и ще го завладяват все повече. Кешът въпреки това щял да си остане, но Димитров не намирал смисъл това да бъде разписано в Основния закон.
“Банките отдавна са минали на електронни пари . Ако искат да върнат разплащания само в хартия, трябва да се върнат и в миналия век, което е малко трудно, дори и за тях. Електронните пари ще стават все повече, но възможността гражданите да извършват плащане в хартия е тяхно право и ще остане", настоя Димитров.
Той уточни, че никой не е предложил въобще да няма кешови плащания никой не би направил такова.
Какво още каза Мартин Димитров, гледайте в репортажа на журналиста Анелия Дулева и оператора Симеон Крушков, ексклузивно за “Свободно слово”.
Борис
11 months before
Този Мартин е завършен ИДИОТ!
Коментирай