Как краят на кабинета "Желязков" ще размести парламента - кои министри се връщат в НС и кои не?

https://svobodnoslovo.eu/politika/kak-krayat-na-kabineta-zhelyazkov-shte-razmesti-parlamenta-koi-ministri-se-vrashtat-v-ns-i-koi-ne/185185 SvobodnoSlovo.eu
Как краят на кабинета "Желязков" ще размести парламента - кои министри се връщат в НС и кои не?

13 от министрите първо бяха депутати. Само 12 от тях обаче ще могат да се завърнат на депутатските си места

Кандидатът за служебен министър-председател Андрей Гюров е готов с министрите си и утре (18.02) ще бъде приет на „Дондуков“ 2 от президента Илияна Йотова. Очаква се на 19.02 тя да назначи служебно правителство, с което да сложи край на управлението на кабинета "Желязков", който подаде оставка още през декември миналата година. 

След разпускането на редовното правителство, предстоят рокади в парламента, тъй като 13 от министрите първо бяха депутати. Само 12 от тях обаче ще могат да се завърнат на депутатските си места до излизането в предизборна кампания и провеждането на предсрочни парламентарни избори. 

Министърът на финансите в оставка Теменужка Петкова няма да се върне в парламента. Нейният мандат от Търговищкия избирателен район отиде при "Величие" след като Конституционният съд преразпредели мандатите след влизането на "Величие" в Народното събрание. Така избраният на нейно място Никола Джамбазов от ГЕРБ-СДС губи мястото си в парламента в полза на Ивайло Лазаров от "Величие".

Преди да стане министър на финансите, може да се каже, че Петкова беше дясната ръка на Борисов и стоеше до него на първия ред в пленарната зала, като един от зам.-председателите на парламентарната група.

Право да се завърнат в Народното събрание имат премиерът Росен Желязков, вицепремиерът Томислав Дончев, вътрешният министър Даниел Митов, външният министър Георг Георгиев, министърът на правосъдието Георги Георгиев, на образованието – Красимир Вълчев, и на енергетиката – Жечо Станков.

Докато участваха в изпълнителната власт, местата им като депутати бяха заети съответно от Георги Иванов Георгиев, Михаил Митов, Деница Николова, Стефан Маринов, Валерия Славова, Десита Петкова и Станислав Губеров. Сега те ще загубят депутатските си места, освен ако бившите министри се откажат от парламента.

Очаква се в Народното събрание да се завърнат и четиримата представители на БСП в кабинета "Желязков" - вицепремиерът Атанас Зафиров, социалният министър Борислав Гуцанов, регионалният министър Иван Иванов и министърът на екологията Манол Генов. Техните места сега се заемат от Нина Димитрова, Биляна Иванова, Десислав Тасков и Галин Дурев.

Атанас Зафиров подаде оставка като лидер на БСП. Мястото му зае Крум Зарков, който се изправи срещу Борислав Гуцанов и го победи още на първия тур.

От партията на Слави Трифонов има един депутат, избран за министър. Това е Силви Кирилов, който оглаява здравното министерство. Ако се върне в парламента, той ще измести наследилия го като депутат Димитър Гърдев и отново ще бъде ветеран сред народните представители.

Останалите осем членове на правителството не са били депутати преди да влязат в изпълнителната власт. Това са Валентин Мундров, Георги Тахов, Петър Дилов, Мариан Бачев, Иван Пешев, Атанас Запрянов, Гроздан Караджов и Мирослав Боршош.

Пешев и Боршош бяха общински съветници съответно от БСП и ГЕРБ. Техните места в Столичния общински съвет бяха заети от Иван Кирилов от БСП и от Йордан Тодоров от ГЕРБ. Тук размествания няма да има, тъй като местата в СОС не се пазят по закон, както тези в парламента.

Правителството беше избрано от 51-вото Народно събрание и встъпи в длъжност на 16 януари 2025 г. То беше сформирано с коалиция между БСП, ГЕРБ-СДС, ИТН и АПС. Фракцията на Ахмед Доган след това се оттегли и кабинетът получи подкрепа от "ДПС-Ново начало".

Кабинетът "Желязков" подаде оставка на 11.12.2025 г. след внесени шест вота на недоверие от страна на опозицията и многохилядни протести в редица населени места в България и чужбина. Демонстрациите започнаха като израз на недоволство срещу параметрите на първия бюджет в евро - този за 2026 година, но прераснаха в масово негодувание срещу управляващите.

Правителството на Росен Желязков управлява в оставка 68 дни към днешна дата (17.02)

Епицентър 

3 Коментара

Червената шапчица

3 weeks before

Не забелязвате ли, че Теменужката в което министерство се появи, там настъпва страшна бъркотия и хаос... Когато беше енергетичка, с нейната приятелка Гинка Върбакова сътвориха чудеса... Очаквам скоро Теменужката да оглави министерството на отбраната. Ако Теменужката стане военен министър с ОТАН е свършено!

Коментирай

Червената шапчица

3 weeks before

Теменужката е истинско олицетворение на съвършената хармония, защото е точно толкова тъпа, колкото изглежда!!!

Коментирай

Червената шапчица

3 weeks before

Аз ще гласувам за Румен Радев. Не, че е много важно....Не, че има голямо значение, ама... Не че е нещо кой знае какво, но за мен е кеф да им образувам нерви и да им правя скомина на Боко Тиквата, ППДБ, Шиши и все осталная свольач....

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.