Здравейте г-н Зеленогорски, защо се налага създаването на нова партия точно сега?
Н.З България днес е на дъното на всички класации за демографско, икономическо и социално развитие в Европа. Първенци сме единствено в негативните статистики за корупция, нарушаване на основни човешки права и на свободата на словото. Мечтаната българска демокрация е потъпкана и унизена в калта на политическото безвремие. Според „Фрийдъм хаус“ в последните 16 години качеството на демокрация в България се влошава, а страната ни е със статут на частично свободна и e на 111-о място в света по свобода на медиите. Държавата ни е на първо място по корупция и бедност в ЕС, а по процент на напуснали страната българи сме първи в света. По данни на Евростат близо половината от децата в България са застрашени от бедност, а родителите на повечето от тях са изцяло неграмотни или с начално образование. Под линията на бедност попадат 1,8 милиона българи.- Промени в Конституцията на Република България за въвеждане на второ ниво на местно самоуправление:
- Осъществяване на финансова децентрализация, гарантираща необходимите приходи за постигане на силна местна власт на общините и регионите, въз основа на ратифицираната Европейска харта за местно самоуправление.
- Смела регионална политика за бързо преодоляване на огромните междурегионални различия в качеството на живот.
- Промени в Конституцията, гарантиращи върховенството на закона, премахване на политическата намеса в съдебната власт, включително и премахване на партийните квоти във ВСС. Бързо и обективно съдебно производство. Налагане на функционирането на принципа на Монтескьо „Власт, власт възпира“. Засилване на контрола между трите власти и техните институции и осъществяване на ефективен граждански контрол на съдебната власт.
- Честни избори:
- Отстояване на евроатлантическия път на България и пълноценно членство в Европейския съюз и НАТО като гаранция за постигане на българския национален идеал.
- Приемане на България в Еврозоната - при ясни правила, стъпки и срокове, гарантиране на досегашния фиксиран курс и подробна разяснителна кампания за гражданите.
- Свободна и конкурентна пазарна икономика - стимулираща предприемчивостта и лесното започване на бизнес чрез предвидимо данъчно законодателство, бързо административно производство, без данъчен произвол и излишни регулации и разрешителни. Така ще се изградят стабилна средна класа, развити и устойчиви малки и средни предприятия, ще се стимулират и задържат младите хора и ще се привлекат чуждестранни инвеститори.
- Извършване на цялостна реформа в областта на Държавното и Допълнителното пенсионно осигуряване, с което да се гарантират старините и получаването на достойни пенсии за осигурените граждани, без ощетяване и противопоставяне на двата стълба на пенсионното осигуряване.
- Прекратяване на порочната бюджетната политика на скрито преразпределяне на приходите от един вид данъчни или осигурителни постъпления и пренасочването им в съвсем други разходни пера, както и създаването и изразходването на изкуствени излишъци в последните месеци на годината без планиране и контрол, и санкция от Народното събрание;
- Диверсификация на доставките и пазарни цени на вносните енергийни суровини /природен газ, петрол/ и избягването на енергийна и политическа зависимост чрез тях. Гарантиране на действително свободен пазар на електроенергия, тъй като сегашният е манипулируем и е в интерес на производители и търговци на замърсяващи и с висока себестойност производства на електричество.
- Стимули и мерки за развитие на капиталовия пазар и небанковия финансов сектор, които да имат ключова роля за финансиране на икономиката и за привличане на инвеститори. Публичност и листване на БФБ на ключовите търговски държавни и общински дружества и бъдещото им приватизиране чрез публични търгове по пазарни цени.
- Ефективно работещи държавни финансовонадзорни институции /БНБ и КФН/, които да гарантират стабилността във финансовата система. За истински надзор по европейски критерии и механизми ще спомогне и влизането на България в Еврозоната и в Европейския банков съюз и задължителните при тази процедура прегледи на активите, стрес тестове и акционерните структури.
- образование;
- култура;
- наука;
- здравеопазване;
- социална инфраструктура и инженерна инфраструктура.
- Постигане на устойчиво развитие чрез осигуряване на баланс между икономическо, социално и екологично развитие.
- Подкрепа на елитния спорт и осигуряване от държавата и местните власти на равен достъп до спортните обекти, финансиране и насърчаване на ученическия и масовия спорт като гаранция за здравето на хората.
- Пълноценно и устойчиво използване на европейското финансиране за стимулиране на българската икономика, и по-специално на селското стопанство, и прецизиране на субсидирането му в посока към възраждането на традиционните производства и занаяти.
- Насърчаване на изграждането на гражданско общество, стимулиране и подкрепа на граждански инициативи и засилване на процеса на граждански контрол.