Нидал Алгафари определи шансовете за съставянето на редовен кабинет като "нулеви".
В интервю пред БЛИЦ пиар експертът и политически анализатор заяви, че не вижда кои формации биха могли да се обединят.
"Нулеви. Даже отрицателни. Защото от това, което чувам от лидерите, не усещам да има много силно желание за съставяне на правителство.
Макар и Бойко Борисов и ГЕРБ да спечелиха много убедително, но ще трябва по един или друг начин да се коалират, сглобят, разберат с още две формации, да не казвам, че може и да са три, но не виждам кои могат да бъдат", сподели той пред медията.
"От ПП-ДБ твърдят, че не биха приели да има политически кабинет и тогава няма кой да носи тази отговорност за кабинет, освен мандатоносителят.
А мандатоносителят кой ще бъде? Дали ще бъде ГЕРБ или ПП-ДБ, т.е. ще е размита отговорността. Даже и да се прегърнат, даже и да се разберат, ще им трябва още някой.
Този някой, който е с евроатлантическа ориентация, това са "ДПС - Ново начало" на г-н Делян Пеевски. Там обаче той е червена линия за ПП-ДБ, няма да се получи", увери Алгафари.
"БСП нямат възможности да правят каквото и да е било до конгреса им, защото който и да подаде ръка на каквато и да е било сглобка или сговор между ПП или ГЕРБ, или Делян Пеевски, ще бъде попарен на конгреса, така че най-вероятно те ще държат някаква поне неутрална позиция", допълни той.
Според политическия анализатор лидерът на ГЕРБ не би се оставил в ръцете на по-неопитните в политиката.
"Не смятам, че г-н Борисов, с неговия политически опит, би се оставил в ръцете на г-н Слави Трифонов или в ръцете на Руди Гела или Ивелин Михайлов. Това са хора, които са непредвидими в техните действия и политически позиции и смятам, че ще бъде почти абсурдно и с тях да се направи правителство.
Няма кой да се събере и с "Възраждане", така че нещата отиват на избори през март и след това ще отидем на избори през ноември", каза още Алгафари.
Пиар експертът сподели можем ли да очакваме различен резултат на изборите през март:
"Можем да очакваме различен резултат, ако се вслушат в това, което говоря от много време, а разбирам и че г-н Бойко Борисов вече засегна тази тема - бариерата от 4% да се вдигне на 8 или 10%.
Тогава ще бъде малко по-лесно и няма да има такова разпиляване на гласове. Ще може да се правят коалиции или сглобки между две политически формации, а не да се търсят трети.
Алгафари не вижда кой може да подаде ръка за съставяне на правителство с мандат на ГЕРБ.
"В момента, в който тръгне да се гласува и ако предположим, че г-н Пеевски без никакви условия вземе и гласува за такава сглобка, какво ще стане с тях? Не се получава. Ако АПС гласува, какво ще се случи? Пак нищо. "Възраждане" няма да го подкрепят. Остават такива политически играчи, като Руди Гела. Просто е по-добре да няма такова правителство".
Той коментира и какъв би бил перфектният вариант за кабинет, ако все пак приемем хипотезата, че политическите формации се разберат и съставят правителство:
"Ясно политическо правителство. Най-добрият вариант е политик, който има достатъчно опит като министър-председател - като Бойко Борисов. Смятам, че може да взаимно да се контролират чрез двама вицепремиери, които да са от ПП или от хората около Христо Иванов и ген. Атанасов.
Да имат наблюдения над министрите. Ако има министър от една политическа формация, от другата да има негови заместници. Така смятам, че може би ще се случи, но това е по-скоро в сферата на мечтите, защото условията, които се поставят няма как да се случат.
Няма как да се случи избор на главен прокурор или ВСС, освен ако не мине през мнозинство, което е 160 гласа. 160 гласа без Делян Пеевски, не виждам как ще се случи."
"Сигурност в българския политически живот е много дълго понятие, защото когато смятахме, че е абсурдно да се направи правителство, успяха да се сглобят. Бойко Борисов и ГЕРБ направиха безумни компромиси, за да има правителство. Напълно възможно е да им върнат жеста от ПП-ДБ, но не смятам, че ГЕРБ втори път ще направят тази фатална грешка.
Източник: Блиц
Евроатлантическата ориентация
13 hours before
е вече остарял тренд и е безперспективна. И политиците, които биха я поддържали, са вече безперспективни.
Коментирай