Тайни SMS-и и разговори текат за съставяне на правителство. Най-добре ще е ГЕРБ да предложи правителство на малцинството с премиер Бойко Борисов. Това мнение изрази политическият пиар Нидал Алгафари в ефира на БНТ.
"Победител на тези избори е българският инат - 70% от хората, които наказаха всички, като не гласуваха. На второ място е ГЕРБ. Те са първа политическа сила, а третият голям победител е г-н Пеевски, който направи невъзможното - проби и взе Кърджали от Доган", заяви Алгафари.
"Президентът каза, че е недоволен от изборите и иска проверки, Пеевски каза, че и той иска. Ако обаче се заровим из бюлетините, най-вероятно ще се види, че в различните места има различен тип гласуване. Няма някой, който да е чист. Всеки е играл по някакъв начин, за да спечели повече гласове", обясни Алгафари.
"Бях изненадан от това, че 300 000 граждани решиха да гласуват в повече. Те са много разнородни. Произведохме обаче до голяма степен същото. Вотът се разпиля, а в парламента влязоха много партии. Не може да бъдем изненадани от резултата. Всички знаехме, че и ГЕРБ ще са първи", каза анализаторът Антоний Тодоров.
"Борбата за второто, третото и четвъртото място бе по-интересна. Единствената новост беше разцеплението в ДПС, което бе неочаквано и бързо. Всичко останало бе предвидимо", каза Тодоров.
"Това, което произведохме, знаехме, че ще бъде така. Политиците също го знаеха. Какво направиха предварително обаче, за да улеснят очакванията ни", запита Тодоров.
"Парадоксално някак всички спечелиха, защото получиха повече гласове от тези през юни. Не забелязвам в обществото обаче радост. Това е парадоксално. Партиите спечелиха избиратели, но НС не се придвижва към основния въпрос - че от април 2021 г. ние не съумяваме да излъчим редовно правителство, което да управлява прилично България", смята Тодоров.
Според него партиите трябва да кажа с кого биха участвали в коалиция и с кого не биха преговаряли. Това ще даде възможност на всички да си правят сметките.
"Ясно е, че в тази ситуация дълбока радикална промяна е невъзможна. Гражданите свиха доста очакванията си до това да имаме сравнително прилично правителство, което да не сложи край на либералната демокрация", добави Тодоров.
Схеми за кабинет и възможни коалиции
"Държавата си работи, имаме си правителство, макар и служебно. Заплати и пенсии се получават навреме. Не виждам голям проблем. Смятам, че политическите формации играят в два плана - най-вероятно вървят тайни есемеси и срещи, а това, което говорят пред медиите и публично, е подготовка за следващите избори", каза Алгафари.
По думите му не е ясно коя писна ще сработи - дали ще има кабинет след тайните есемеси или ще има избори през март или април.
Според него предложението на ПП-ДБ е абсурдно.
"Дали са купени или не нечии гласове, това са проценти избиратели. Тръгне ли се на този вариант да се правят санитарни кордони, няма да стигнем далеч. Представете си, ако Пеевски каже, че няма да работи с никого от НС, защото там има само крадци с пудели и пачки. До къде ще стигнем?", запита той.
"Ще се търси вариант, при който да се направи правителство само на ГЕРБ, което ще бъде подкрепено от ПП-ДБ и никой не може да забрани на хората на Пеевски да гласуват в една или друга посока. Най-правилно е Борисов да е премиер, въпреки че не го приемат към този момент", добави Алгафари.
Правителство на националното спасение?
"Коалиция на малцинството означава много плаващи мнозинства. Това обаче ще е сложно. Такова правителство трудно ще се задържи и лесно ще падне при един вот на недоверие", обясни Тодоров.
"Политиката е изкуство на възможното. Може да искаш много неща, но да нямаш силите да го направиш. Тогава трябва да го съобщиш на своите хора. Тогава се търси какво е възможно - обединение около общи дела. Неща, които ни карат въпреки различията да живеем заедно. Ето това не се чува, а ми се иска да се говори повече за него", заяви Тодоров.
"Нека политиците проявят повече въображение. Може правителство на националното спасение например", предложи той.
Според Алгафари съдебната реформа не може да обедини партиите под една шапка за кабинет, защото всеки има различни разбирания за тази реформа.
3 Коментара
Сандра Бълок
3 weeks before
Shttps://svobodnoslovo.eu/ все продаде. И се превърна в подлога на Делянчо-Маминянчо! А на тоз проплиопитек и примат кой вярва? Нидалчооо... продавалчо...Плужек!
Коментирай
Сандра Бълок
3 weeks before
Shttps://svobodnoslovo.eu/ все продаде. И се превърна в подлога на Делянчо-Маминянчо! А на тоз проплиопитек и примат кой вярва? Нидалчооо... продавалчо...Плужек!
Obiknovenchovek
3 weeks before
Какво друго да каже любимеца на властта, таткото на Николайчо Алгафари от ГЕРБ. А аз си мислех, че сайта е рупор само на Еднакво изглеждащия отвсякъде политик. Явно съм в грешка, по-широко скроен е
Коментирай