Последната фундаментелна разлика между левицата и десницата в България – тази по въпросите на въоръжаването, е заличена. Днес стана ясно, че председателката на БСП Корнелия Нинова подкрепя почти двойното увеличение на военните разходи. Това беше отдавнашно искане на десницата и на Росен Плевнелиев, който в мандата си беше най-последователният лобист за харченето на милиадри за оръжие, но на което БСП се противопоставяше.
Вместо да настоява за модернизация на здравеопазването и на образованието, за въвеждане на прогресивен данък и за мерки срещу бедността, БСП вече подкрепя "модернизацията на армията" – т.е. харченето на милиарди левове за въоръжаване.„Няма как да не сме обезпокоени, когато Президентът се застъпва за това България да бъде принудена да отделя непосилните 2% от своя брутен вътрешен продукт за въоръжаване и превъоръжаване. Странно е това искане, когато си спомним за уверенията, че 16-милиардният заем няма да се използва за закупуването на военна техника. Откъде ще се отделят тези пари? И защо да се използват за изтребители и радари, а не за образование, здравеопазване, увеличаване на пенсии и трудови възнаграждения, стимулиране на раждаемостта и интегриране на изключените групи от населението? Мислите ли, че само по себе си наливането на милиарди във военна техника ще подобри социалните условия в армията и ще я направи по-привлекателна за младите хора, които търсят професионална реализация? Аз мисля, че не. Защото няма значение колко е модерен танкът, в който извършваш учения, ако нямаш достатъчно пари за образование на детето си и здравето на родителите си. Тук няма да се спирам на юридико-политическото безобразие и противоконституционността на това един орган, който не носи политическа отговорност, да взема решения по същество за структурата на бюджета за 10-15 години напред. Защото, ако за днешната управляваща коалиция превъоръжаването е приоритет, то сигурен съм, ще дойде време, в което ще имаме правителство, което ще сложи акцента върху здравеопазване, образование, култура и политика за икономически растеж и повишаване на доходите. И не е справедливо днес да се вземат решения, които отнапред да ограничават такова правителство в намеренията му. Някои коментатори казват, че политическият елит се е обединил около визията на президент и правителство за увеличаване на бюджета за отбрана по предложения вчера начин. Без да анализирам истинското значение на думата „елит" и интерпретацията й в този контекст, отказвам БСП да е част от такъв елит, който е взел това решение".Позицията на Миков не е солово изпълнение – има решение на партийните органи срещу увеличаване на разходите на въоръжаване. То не е отменено и до днес. Сега На 8 юни 2018 г. Корнелия Нинова заявява от парламентарната трибуна:
„Ние сме „за“ модернизацията на Българската армия при две условия. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в дебатите по гласуването на проектите за модернизация на Сухопътни войски и Военновъздушните сили. Двете наши условия са изпълнени – ще подкрепим проектите за модернизация на армията. Моля да се спре със спекулациите. Първото ни условие е да не се надхвърлят 2% от БВП. Проектите на министър Красимир Каракачанов не ги надхвърлят. Второто ни условие е да бъдат ангажирани фирмите от българската военна индустрия и българската икономика. В проектите има такива ангажименти.”Всъщност никой никога не е искал повече от 2% за въоръжаване - нито НАТО, нито Росен Плевнелиев. Това, че БСП била поставила условие, е мантра за пред широката публика, с която да се оправдае отстъплението и обръщането на позицията на 180°. С това, изглежда, пълната подмяна в партията вече върви към своя успешен край. Последната седмица показа, че тя напълно губи лявата си идентичност. Напълно губи и имунните си сили, благодарение на които е устоявала на историческите катаклизми и е написала 125-годишната си история. На снимката: Среща на Корнелия Нинова с американския посланик Ерик Рубин онзи ден, на която са обсъдени актуалните събития и развитието на двустранните отношения между България и САЩ