"Това, което наблюдавам през последните дни, е преходът от предизборни пламенни речи към следизборна психотерапия. . Това заяви премиерът акад. Николай Денков пред БНР. "Ако всичко тръгне накриво - както стана през 2015 г. с предишния опит за правосъдна реформа, ще си тръгна", посочи той, но подчерта, че никой в парламента не му е началник.
В последните дни Бойко Борисов отправя остри критики към партньорите си в управлението на страната, като и вчера на Националното съвещание на ГЕРБ във Велико Търновопрозвучаха нападки - на тема корупция и за Бюджет 2024.
Денков очаква същият тип театрална сценка за Бюджет 2024 като в предишните години. Той е сигурен, че депутатите ще приемат добър бюджет за следващата година.
"Една от неизвестните е дали финансирането по ПВУ ще се случи в края на 2023 г. или в началото на 2024 г.", посочи премиерът в интервю за БНР.
"Няма никаква опасност бюджетът да излезе извън границите на 3% дефицит, а оттам нататък приходи и разходи трябва да се обсъждат експертно. Приказките на едро да няма дефицит не помагат особено защото е в пълно противоречие с исканията "дайте да дадем на кметовете", каза Денков.
Той е виждал как протичат обсъжданията на бюджета - сблъскват се интереси, но накрая резултатът е добър.
"Ясно е, че за загубата на някои ключови градове за ГЕРБ е болезнена и в момента тече процес на осъзнаване на резултатите и опит да се отиде на следващ етап - бюджет, конституционни промени. ГЕРБ ще влезе в работен режим, от който всички имаме нужда", каза още премиерът.
Денков подчерта, че бюджетът за капиталови разходи е с 50% по-голям от сегашния. Твърденията, че няма средства за общините са неверни, коментира премиерът. Няма да правим чешмички, няма да правим стадиони там, където няма отбор, заяде се леко Денков с партията на Бойко Борисов. Резултатът от постната пица в бюджета по време на управлението на ГЕРБ е този, че България е на опашката на ЕС по отношение на минимална заплата и ниски доходи.
"Никой в парламента не ми е началник. Ако искат да сменят правителството, това е тяхно право", категоричен бе министър-председателят.
"Имам висок праг на целенасоченост. Искам да развием България с неща, които сме изостанали - правосъдната реформа, енергетика", посочи той.
Премиерът очерта и три варианта, в които кабинетът ще падне, а той "ще си тръгне":
"Ако всичко тръгне накриво - както стана през 2015 г. с предишния опит за правосъдна реформа, ще си тръгна".
"Ако ГЕРБ тръгне накриво, ако не можем да направим промените в Конституцията, ще си тръгна". Това важи и ако "Народното събрание не приеме бюджет, който правителството да изпълни", посочи той.
"Ако ГЕРБ кажат, че не искат това правителство, ще си тръгна", каза още той.
"Нашата управленска програма беше допълнена от ГЕРБ. Тя е обща програма с Мария Габриел до края на следващата година. Заедно подбрахме министрите с хората от ГЕРБ. Някои от основните елементи на едно коалиционно споразумение са налице, те са приети и от двете страни", припомни Денков. Според него липсва "механизъм, с който да се вземат важните решения". Очевидно за ГЕРБ е по-лесно "да държат тази позиция на вътрешна опозиция", изтъкна премиерът и определи това като вредно за самия ГЕРБ.
Като каза, че има "доза шизофрения" в отношението на ГЕРБ към правителството, Николай Денков заяви:
"Има няколко имена, които бяха предложени от тях. Приели сме ги като общи министри. Да се правиш, че нямаш отношение към този кабинет първо не е вярно и второ е вредно."
Премиерът посъветва ГЕРБ "да забравим тези дребни сметки". След 5 месеца да искаш изпълнена 18-месечна програма е некоректно, допълни той.
Изненадите идват от инициативи в Народното събрание, които не са съгласувани с правителството, каза още Денков. По предстоящия вот на недоверие, свързан с националната сигурност и отбрана, премиерът обясни, че с бързи темпове се наваксват закъснения от много години в отбранителната политика и "в основната си част този вот на недоверие няма никаква основа".
"Нямам проблем със службите по принцип. Работя добре с някои от тях", декларира Николай Денков и добави, че има "много ясна причина" защо иска смяна на шефа на ДАНС, чийто заместник си е "позволил да предизвика цялата криза около първия тур на изборите", "отделно са политическите изказвания на г-н Тончев".
"С какво е толкова ценен г-н Тончев на президента? Цялата теза, че мога да овладея службите с тази смяна, е абсолютно невярна. Новият ръководител на ДАНС трябва да бъде съгласуван с президента. Не може аз да отговарям за тази служба и да няма доверие към ръководителя. Очаквам президентът да подпише това искане".
ЦИК наруши Изборния кодекс. ВАС след това трябваше да санира ситуацията, гласи равносметката на Денков след местните избори.
"Не е моя работа, при положение, че ЦИК се избира от Народното събрание, аз да искам ЦИК да бъде сменена. ЦИК наруши закона, доведе до това да имаме над 500 000 невалидни бюлетини. Те носят отговорност за това".
На въпрос време ли е за персонални промени в кабинета, конкретно в Министерството на електронното управление, министър-председателят подчерта, че не иска "да разбутва този екип, защото работата върви много активно". "МЕУ за този период от 5 месеца успя да напредне чисто професионално по задачи, които бяха изостанали от много години", каза премиерът, като даде примери електронните бележки за учениците, електронните рецепти и електронните фишове.
neli.koleva66
1 year before
Академикът май не знае, или се прави, че не знае, че сме парламентарна република?! ;) Не вярвам на това правителство, посочено и избрано от чужди сили. Каквото и да говорят, всичко се свежда до власт, пари и интереси, които в повечето случаи са небългарски.
Коментирай