Президентът Илияна Йотова: Не създавайте страхове сред българите

https://svobodnoslovo.eu/politika/prezidentat-iliyana-yotova-ne-sazdavayte-strahove-sred-balgarite/189411 SvobodnoSlovo.eu
Президентът Илияна Йотова: Не създавайте страхове сред българите

Направиха среща с отговорните за вота на 19 април

Институциите да убедят гражданите, че ще организират нормални избори, настоя Йотова

Президентът Илияна Йотова събра на среща на “Дондуков” 2 институциите, отговорни за изборите на 19 април. По време на разговора, който продължи близо два часа, представители на изпълнителната власт и членове на Централната избирателна комисия увериха, че подготовката за вота върви по план.

“Изключително важно е да видим дали сме изпълнили обещанието си да проведем честни и прозрачни избори”, каза Йотова в началото на срещата. “Институциите трябва да убедят българските граждани, че този път усилията на всички са насочени към организацията на нормални избори в България, прозрачен процес до изборния ден и добре организиран вот. Трябва да бъдем гаранти за това всеки български гражданин да не се съмнява, че гласът му е отчетен правилно, за да стимулираме още повече гражданската активност на 19 април”, заяви държавният глава, по чиято инициатива се проведе срещата в президентството.

На съвещанието компетентните органи запознаха Йотова с вече предприетите и предстоящите действия по организирането на вота и гаранциите за доброто провеждане на вота у нас и зад граница. Президентът посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите. “Това означава всеки български глас да бъде отчетен и хората да нямат съмнение в изборната кампания, в подготовката на изборния процес и в деня на вота”, подчерта държавният глава.

Илияна Йотова призова за общи усилия, така че да се създаде добра инфраструктура на изборния процес. “Трябва да убедим българските граждани, че сме взели всички необходими мерки, за да се ограничават и анулират злоупотребите, че имаме достатъчно добре подготвена изборна администрация, която се справя със сложните протоколи”, каза президентът.

Йотова призова и да не се насаждат страхове у гражданите. Държавният глава попита служебния министър на външните работи Надежда Нейнски дали има реални факти за външно вмешателство и хибридни атаки, свързани с предстоящите избори, за да се поиска помощ от европейски органи. Йотова беше категорична, че при наличие на конкретни данни за външна намеса е важна реакцията на българските власти, но в същото време трябва да се действа внимателно, за да не се създават неоснователни страхове в българските граждани и в предизборна ситуация да бъде предотвратена всяка възможност за провокация.

Интересът за гласуване в чужбина е голям, като за изборите на 19 април 2026 г. са подадени 60 904 заявления, което е приблизително двойно по-голямо от подадените за предходните парламентарни избори през 2024 г.”, съобщи Нейнски. В изпълнение на законовите разпоредби и решението на ЦИК, МВнР ще организира изборите в 493 избирателни секции в 55 държави.

 

Президентът постави темите за организирането на ефективно обучение на членовете на секционните комисии, за да не се допускат грешки при попълването на протоколите, обезпечаването на видеонаблюдението, коректното изготвяне на избирателните списъци, в това число гласуването по служебен адрес. По повод вота за българските гласоподаватели в чужбина Илияна Йотова повдигна въпроса за процеса на попълване на секционните избирателни комисии, както и обезпечаването на машинния вот.

Държавният глава посочи, че президентската институция остава отворена за сигнали за нередности, свързани с изборния процес. Тя ще изпрати до Министерството на вътрешните работи получените сигнали от политически сили за посегателство върху предизборни материали и места, свързани с кампанията.

Служебният министър на електронното управление Георги Шарков съобщи, че след края на изборния ден на 19 април секционните избирателни комисии ще бъдат проверявани дали са включили онлайн видеоизлъчването на живо на преброяването на бюлетините и попълването на протоколите. През първия час проверката ще е на всеки пет минути, а след това - на всеки десет. Тази информация ще бъде подавана към Централната избирателна комисия и районните избирателни комисии, които имат директна връзка със СИК.

trud.bg

11 Коментара

Уонко Нормалния

1 month before

Някъде има краварска ферма за Послушни Пудели, та от там ни монтират политяги! Цял Европеистан е Фалирал, но куклинажа на териториторийката продължава да бичи Демокрацийка чрез Геноцид. Бонус сме измежду 2 Войни, щото краварчето е Миротворец де.

Коментирай

Аман от подлоги боклучави!

1 month before

Тая кифла президент е ционистка подлога майкопродавц. Те по върховете всички са такива. Едни са подлоги на янките, други са подлоги на ингелизите вредници, други с подлоги на ционистите юдей, други са подлоги на бандеровци и подлоги на мърсула фон лайнен!

Коментирай

Алф

1 month before

Президентката, която мълчи за безобразията на Гюров и американските самолети, наградила с почетен знак на президента „24 часа“ по повод 35 годишнина на вестника и се тропосала на снимка с Венелина Гочева и Валери Найденов. По този повод един от създателите на Пресгрупата и „24 часа“ Петьо Блъсков написа коментар в „Труд“: „Това се казва курвенски номер!“, в който уточнява, че Валери Найденов никога не е бил създател на „24 часа“, както внушава както Гочева, така и Йотова. В това да бъде награждавана медия за каквото и да е от Властта и от Властник има нещо особено гнусно. Естествената битност на медиите е да бъдат обругвани, защото казват истината за Властта, което априори не харесва на властниците. Започнат ли да ги награждават, мирише на гнило. Видиш ли наградена медия от Властта, бегай от нея с двеста. Afera

Коментирай

Илияна СОРОС Йотова: "Русия е агресор."

1 month before

ОТВРАТ: ППДБ откриха първия в света паметник на педофилията Факла.бг 1 час 65954 прегледи https://www.fakla.bg/news/2251-otvrat-ppdb-otkriha-parvia-v-sveta-pametnik-na-pedofiliata

Коментирай

Илияна СОРОС Йотова: "Русия е агресор."

1 month before

ОТВРАТ: ППДБ откриха първия в света паметник на педофилията Факла.бг 1 час 65954 прегледи https://www.fakla.bg/news/2251-otvrat-ppdb-otkriha-parvia-v-sveta-pametnik-na-pedofiliata

Коментирай

Истинският български свещеник и божи човек АТАНАС СТЕФАНОВ

1 month before

Който Христо Грозев вади (MI6), от Христо Грозев (MI6) умира!

Коментирай

Илияна СОРОС Йотова: "Русия е агресор."

1 month before

Jotowa stigna do tozi post prez krewatite na R.Ow`. i Goce Pyrwanow a.k.a. Pyrwan Dobrew, predatelq ot 4 fewruari 1997 g.

Коментирай

Радев се изплаши и избяга от дебата

1 month before

Покана за дебат РОСЕН МИЛЕНОВ ОТ "ДВИЖЕНИЕ НА НЕПАРТИЙНИТЕ КАНДИДАТИ" ПРЕДСТАВЯ ПОКАНА ЗА ПРЕДИЗБОРЕН ДЕБАТ https://www.youtube.com/watch?v=7_fFp1eBBGQ Канал 3 29,1 хил. абонати Абониране 52 Споделяне Запазване Клип

Коментирай

Радев се изплаши и избяга от дебата

1 month before

Покана за дебат РОСЕН МИЛЕНОВ ОТ "ДВИЖЕНИЕ НА НЕПАРТИЙНИТЕ КАНДИДАТИ" ПРЕДСТАВЯ ПОКАНА ЗА ПРЕДИЗБОРЕН ДЕБАТ https://www.youtube.com/watch?v=7_fFp1eBBGQ Канал 3 29,1 хил. абонати Абониране 52 Споделяне Запазване Клип

Коментирай

„Възраждане“ постигна ключова победа - ще има референдум за завода за барут в Карлово

1 month before

Благодарение на усилията на „Възраждане“ и активната гражданска позиция на хиляди жители на община Карлово, вече е официално потвърдено, че местен референдум за изграждането на завод за барут ще има. Това става ясно от окончателния протокол на ГРАО от 30.03.2026 г., според който са валидирани 4562 подписа при необходим минимум от 4297. Така законовото изискване е изпълнено и Общинският съвет е длъжен да пристъпи към процедура по допускане на референдума.

Коментирай

Гледайте „РОСЕН МИЛЕНОВ: ВЕИ-ТАТА НЕ СА НА СЛУЧАЙНИ ХОРА“ в YouTube

1 month before

Гледайте „РОСЕН МИЛЕНОВ: ВЕИ-ТАТА НЕ СА НА СЛУЧАЙНИ ХОРА“ в YouTube Гледайте „РОСЕН МИЛЕНОВ: ВЕИ-ТАТА НЕ СА НА СЛУЧАЙНИ ХОРА“ в YouTube https://youtu.be/PlgH7dX9AnU?is=GseMMMMKrG5Rv8wc

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.