Проф. Божидар Димитров с коментар за скандалното изказване на Екатерина Захариева за македонския език
https://svobodnoslovo.eu/politika/prof-bozhidar-dimitrov-s-komentar-za-skandalnoto-izkazvane-na-ekaterina-zaharieva-za-makedonskiya-ezik/25029
SvobodnoSlovo.eu
Бурни спорове се вихрят след посещението на македонския премиер Зоран Заев в България. И докато в България срещата му с Бойко Борисов беше приета като историческа крачка за сближаването на два съседски народа, в Македония се разгоряха скандали. На какъв език ще бъде изготвен Договорът за добросъседство, алармира македонската информационна агенция Макфакс.
Опозицията в Скопие нарече Зоран Заев предател. ВМРО-ДПМНЕ разпространи съобщение на официалната си страница, в което категорично осъди изказвания на директора на НИМ Божидар Димитров и евродепутата Ангел Джамбазки. Македонските опозиционери призоваха двамата "да спрат с негативното отношение към Македония".
Екатерина Захариева, вицепремиер и външен министър, пък тези дни от ефира на национална телевизия обяви, че ние сме признали македонския език, след като сме признали и държавата Македония, с което хвърли в недоумение учените лингвисти.
Потърсихме за коментар на конфликтните моменти директора на НИМ проф. Божидар Димитров.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Как приемате думите на Екатерина Захариева, проф. Димитров? Като проява на дипломатичност или на неосведоменост?
- В дипломатическата практика се признават държави. Но не и езици, защото това е строго професионална работа, с която могат да се занимават само лингвистични институции. И ако те казват, че той е диалект на българския език, ние не можем да тръгнем срещу тях. Българското правителство не е лингвистичен институт. Същото се отнася и за признаването на народ. Или го има, или го няма. Такова е положението с Австралия и САЩ по отношение на Великобритания. Няма австралийски език, нито американски. Има английски.
- Доскоро битуваше шегата у нас, че македонският е български език, написан на сръбска пишеща машина...
- Това го е казал проф. Ото Кронщайнер. Ще ви разкажа една история. В средата на 70-те години на миналия век бях във Ватикана. Подготвили бяхме Асеманиевото евангелие, най-стария старобългарски ръкопис, написан на глаголица. Тогава дойде при мене един от кардиналите, много притеснен. Каза ми, че югославската посланичка му казала, че това евангелие е македонско. Веднага им дадох телефоните на осем лингвистични институти в Европа, да поканят специалисти във Ватикана да кажат чие е Асеманиевото евангелие. Казах им да поканят и лингвист от Белград. Много скоро кардиналът ми каза, че се обадил в линвистичните институти. И от три, от общо осем, го напсували директно. От тогава той ме гледаше с огромно доверие и уважение.
- Какво сме се взрели в тази полемика - има ли, няма ли държава Македония, има или не македонски език. Какво печелим от този спор?
- Трябва да се знае истината. Да се преглътне. И да започнем да върим напред.
- Росен Плевнелиев нито веднъж през целия си президентски мандат не посети Македония. Това е недопустимо за две съседни славянски и православни държави?!
- Абсолютно недопустимо е. Затова посещението на Зоран Заев у нас е нещо добро, то дава шанс за Македония и България да установят добри отношения като съседски държави. Време е да се откъснем от спомените от историята. И да обърнем лице към истинските проблеми - построяване на железопътна линия и привличане на инвестиции.
http://pik.bg