„Украйна мина границата, но можем да разчитаме на България“, написа във Фейсбук унгарският външен министър Петер Сиярто. Повод за коментара му беше предложената помощ от България, след като Киев реши да спре доставките на петрол от „Лукойл“ през Украйна по петролопровода „Дружба“ за Унгария и Словакия.
„България като истински приятел и надеждна транзитна страна помага да се гарантира сигурността на енергийните доставки за Унгария“, каза унгарският външен министър Петер Сиярто.
Той отбеляза, че миналата година страната му е получила 5,6 милиарда кубически метра руски газ през България, а тази година – 3,9 милиарда кубически метра.
Според Петър Сиярто неговият колега от България (министърът на енергетиката Владимир Малинов) е предложил да помогне за решаването на трудностите, свързани със забраната на Украйна за транзит на петрол на „Лукойл“. Унгарският министър публикува снимки от срещата си в Букурещ с българския министър, където се провежда Трансатлантическата конференция за партньорство в областта на енергетиката и климата.
Петер Сиярто заяви, че няма алтернатива на нефтопровода „Дружба“. „Словакия и Унгария се обърнаха към Европейската комисия с искане да повлияе на Хърватия да увеличи капацитета на нефтопровода й, но получихме увеличение на транзитните мита от Загреб“, добави министърът.
Унгария и Словакия обявиха, че Киев е наложил санкции на „Лукойл“ и напълно е спрял транзита на руски суровини по нефтопровода „Дружба“. Руската компания представлява повече от 40% от доставките. Петер Сиярто заяви, че е намерено временно решение, но то е невъзможно в дългосрочен план.
Първият дипломат на Унгария подчерта, че унгарските компании няма да сменят „Лукойл“ за други доставчици, тъй като проблемът трябва да бъде решен по принцип: „Украинците смятат, че могат по своя прищявка да направят транзита на петрол от Русия към Европа частично невъзможен“.
„Ясно заявих, че докато Украйна не реши този въпрос, всички трябва да забравят да плащат 6,5 милиарда евро като компенсация за доставките на оръжие от Европейския фонд за мир. Защото как би изглеждало, ако се съгласим да платим 6,5 милиарда евро, докато Украйна заплашва сигурността на нашите енергийни доставки?“, попита унгарският външен министър Петер Сиярто в интервю за ATV.
Правителствата на Унгария и Словакия са инициирали предарбитражни консултации с Европейската комисия: „Това е актуален въпрос, тъй като сигурността на енергийните доставки е критично важен въпрос. Европейската комисия разполага с три дни, за да проведе тези консултации с Украйна и ако те не бъдат успешни, ще бъде стартирана арбитражна процедура“, заяви Сиярто.