Владко Панайотов: Америка ще бъде отново велика, но какво ще стане с Европа?

https://svobodnoslovo.eu/politika/vladko-panayotov-amerika-shte-bade-otnovo-velika-no-kakvo-shte-stane-s-evropa/152891 SvobodnoSlovo.eu
Владко Панайотов: Америка ще бъде отново велика, но какво ще стане с Европа?

Разговаряме с член-кореспондент Владко Панайотов за енергийната криза и пътищата за нейното преодоляване. Каква стратегия да избере България - въглища, газ или водород? А може би най-правилните решения ще подскажат българските учени? И още - дали Доналд Тръмп е новият Месия, който ще разсече Гордиевия възел от междунационални, икономически и религиозни стълкновения в света?

- Проф. Панайотов, още от първите дни на януари българинът е стресиран от новината за повишението на електроенергията, а оттам - и на всички стоки и услуги. Как гледате на очакваните предизвикателства в 2025 година?
- В последно време се забелязва една напрегнатост от нерешени проблеми в глобален аспект. Не е само електроенергията, нито само газовите доставки. Българинът не прави изключение в безпокойството си. Светът е застинал в очакване какво ще се случи зад океана в първите месеци на управлението на Доналд Тръмп. Витае неопределеност в различни сфери - главно в индустрията, икономиката, социалната сфера, конкурентноспособността и пр. Даже не говоря за България, а за Европа - спадането на индустриалната мощ на Германия е достатъчен показател за цялостно влошаване на икономическия климат. Даже не ми се мисли докъде може да доведе това - всички знаем, че Германия е моторът на Европа. Тя е и основен наш търговски партньор - с нея имаме най-голям стокообмен. Тази година ще бъде ключова за развитието на Европа. Въпросът е как да накараме ЕК и ЕП да заработят по-интензивно, защото Европа изостава в технологично отношение спрямо САЩ и Китай.

- Как ще се решат военните конфликти, икономическите проблеми, мигрантската вълна, изостряне на междуетническите и религиозни стълкновения? Това, което става в Европа, неминуемо ще се отрази и в българското общество...
- Този въпрос обхваща цяла една планина от въпроси, защото тук трябва да включим и стратегическите метали, особено критичните и стратегически метали, от които зависят новите технологии. Да включим Китай и Русия, и задължително конфликта Русия - Украйна. Няма как да се живее по-нататък без цялостното разрешаване на този комплекс от проблеми. Неслучайно в моята книга „Корона от превратности“, която излезе наскоро и добре се приема от читателите, аз се връщам към исторически процеси в 20. век. В нея съм включил важни епизоди от развитието на човечеството и то главно срещата на Тримата големи в Ялта. Защо точно в Ялта, а не срещите в Техеран или в Потсдам? Какво общо има между онзи момент и съдбата на света в следващите 50-100 години? Общото е американският президент - тогава Рузвелт. Той, без да вдига лозунги, започва нов курс. Той поема управлението на една изпаднала във всяко отношение Америка и я прави първа сила, най-великата страна на света - във военно, икономическо, технологично отношение... Всичко, което той предлага тогава, е базисно и се приема безусловно. Дори лидери като Сталин не му противоречат. Сега се появява друг президент на Щатите, който направо казва „Да направим Америка отново велика“. Без да съм изследвал неговото поведение, аз съм убеден, че това ще бъде новият Рузвелт, лидерът, който ще даде тласък за разрешаване на междунационалните конфликти и промяна на икономическите зависимости. Опозицията САЩ - Китай ще придобие ново значение за света.

- Защо смятате, че той е Новият месия, който ще въдвори „световен ред“?
- Начинът му на мислене, размахът му като оратор и конкретиката в действията са същите като на Рузвелт. Някога Сталин сам предлага Рузвелт да оглави Ялтенската конференция, защото неговите предложения се приемат от всички. Убеден съм, че това ще стане и сега. Нека не се заблуждаваме - това са хора, които правят всичко за своите народи - за тях емоциите и сълзите не важат, те имат железни предначертания и ги реализират, облечени в една балансирана, приемлива форма.
Смятам, че това ще стане и с военния конфликт в Европа. Убеден съм, че Тръмп ще намери такава формула, която да удовлетвори и руснаците, и украинците, и европейските институции. Всички се убедихме, че икономиката на Германия страда и за нея е жизнено важно да получава руски газ - това е най-евтиното и неизтощимо в обозримо бъдеще гориво. Преди време бях в Русия по поръчение на Комисаря по енергетика на ЕК, за да проверя лично запасите, технологиите и възможностите за доставка на газ от Русия. Може би съм и единственият българин, посетил тези находища, които се намират в изключително неблагоприятни за живеене райони - там стоят още остатъците от сталинските поселения, или казано по-точно - лагери. Това е един участък с неизчерпаеми запаси - вероятно за повече от 100 години напред.

- А защо не се говори за нашите находища на газ и нефт? Отдавна трябваше да се инвестира в тях. Така нямаше да стигаме до многогодишна зависимост от руски газ, а сега и от американски.
- Това изисква огромни инвестиции. Няма кой да ги даде тези пари. Изисква се дълъг период от време да се открият и разработят родните находища, а недостигът на енергия чука на вратата ни.

- Освен чисто хуманистичната кауза, зад която България застава за спиране на войната, какво още е важно за европейците по отношение на Украйна?
- Украйна със своите огромни ресурси ще се влее в семейството на Европа. Тя е не само житница на света. Тя ще донесе така желаната независимост от снабдяване със стратегическите метали, за да има европейска конкурентно-ефективна индустрия и високи технологии. За съжаление Европа няма харизматични лидери, тя е разкъсана от вътрешни политически борби и видимо изостава от Китай. С голяма вероятност САЩ ще стане отново велика страна при този президент. Но дали той ще подготви нов план Маршал за Европа? Мисля си, че европейците трябва да разчитат на собствената си технологична мисъл - на научния си потенциал и да спрат да изпращат младите си кадри да работят за САЩ.

- А къде е България? Цялата обществена енергия е впрегната в безкрайна верига от политически неразбории. Кой мисли за технологични новости, за инвестиции, за високоефективни производства?
- Вижте, ако чакаме някой да ни покани на готова трапеза, няма как, този филм свърши. Политиците би трябвало сериозно да се замислят за инвестиционна програма в нови разработки. Сами трябва да покажем какво можем, какво искаме и как да го направим, за да влезем в руслото на новостите, които са престижни в модерния свят. Това изисква дълбоко познаване на материята - напр., ликвидиране на въглеродните емисии или тяхното улавяне и съхраняване. Трябва да е готова теоретичната база едновременно с технологии, доказали ефекта си поне на пилотно ниво, за да е ясно какви резултати се очакват. Крайно време е да се вложат сериозни усилия в по-ефективното и иновативно използване на енергията от въглищата, а не да се закриват мини и централи... Европа дава достатъчно средства, с които да се пренастрои родната енергетика, като се използват умно въглеродните горива. Необходимо е разработването на технологии за извличане на критични и стратегически метали, каквито ние имаме, както и изграждането на завод за рециклиране на електрическо и електронно оборудване, съдържащо ценни компоненти като злато, паладий, сребро, мед, кобалт. Преди 30 години никой не говореше за попътното извличане на тези метали от бедни суровини или за рециклирането им. Сега картината е различна. Отдавна предлагам България да стане преработващ хъб за електроника на Балканите. Вече има огромен потенциал от стари компютри, лаптопи и смартфони, които чакат да бъдат събрани и рециклирани. Ползите за страната ни ще са огромни.

- Защо не поставихте тези въпроси, когато бяхте евродепутат и участвахте в Комисията по суровините (2009 - 2014)?
- Точно тогава обстановката беше много подходяща за решаването на тези въпроси. И комисарите, и специалистите, които имаха отделните политически групи, разполагаха с възможности за преговори, за контакти и опит в световен мащаб. Като зам.-председател на Комисията по суровините за Европа бях посетил почти всички световни центрове за добиване на ценни метали - вкл. в Китай, Австралия, Канада, Русия, Украйна, Турция, САЩ и др. Но тогава България не предложи български еврокомисар в областта на околната среда. Но да не се връщаме към миналото... Моята надежда днес е новият български еврокомисар - г-жа Екатерина Захариева, в чиито ръце е важния ресор „Стартъпи, проучвания и иновации“. Сега е време тя да създаде екип, който да даде ход на обновлението в технологично отношение на различните отрасли. След пет години ще бъде късно. Да не забравяме, че административната машина на европейските институции е тромава. Комисарят на България трябва да действа решително и веднага.

- Виждате ли хора и научни звена у нас, които да задвижат обновлението на химическата индустрия, минното дело, енергетиката?
- Освен евентуална помощ от нашия еврокомисар ние имаме и нов председател на БАН, чиято кариера е фокусирана върху новите енергийни източници. Член-кор. Евелина Славчева е била два мандата директор на Института по електрохимия и енергийни системи на БАН, тя е основател и ръководител на секция „Водородни системи с полимерен електролит“. Почти съм сигурен, че е един от най-ерудираните специалисти в Европа. Така че предпоставките за чисто български решения на енергийните проблеми на страната са налице. Трябват обаче други инструменти: политическа воля и законодателни промени от страна на народните представители, които да осъзнаят необходимостта от увеличение на бюджета за наука. Няма как България да се развива икономически и технологично без коопериране с най-развитите в това отношение държави в света. Истинската наука е сложен организъм - няколко поколения учени и изследователи трябва да работят в синхрон, да намират интердисциплинарни полета на сътрудничество.

- Разкажете накратко за Вашите нови патенти и какво предстои по отношение на конкретното им внедряване? 
- Последният признат патент е „Система за флотация на литиеви, берилиеви и титано-циркониеви руди“. Това е една сериозна част от т. нар. „ключови елементи“, необходими за развитието на високите технологии. Без тях не може да съществуват електрическите и водородните автомобили, както и новия тип изделия за съхранение на енергия. Това по същество е технология с принципно нов режим на извличане на тези елементи, която ще намери място в реалния живот рано или късно. Следващата ми идея е да разработя технология за извличане на стратегически метали от Космоса, където конвенционалните технологии, прилагани на Земята, няма да работят. Това е принципно нов подход и изисква различна стратегия, иновативно оборудване, откриване на нови закономерности, както и привличане на достижения, преплитане на няколко научни течения и реализирането на крайни практически резултати. Това са много трудни за решаване проблеми, но са част от концепцията за снабдяване на човечеството със стратегически суровини, които привършват на нашата планета. Няма как да ги доставим от световния океан, защото би се нарушило биоравновесието.

Нашият гост
Член-кор. проф. д. т. н. Владко Панайотов е евродепутат (2007-2014), удостоен с наградата “Евродепутат на годината в областта на околната среда - 2013”. Той е учен с изключителен принос в сферата на екологията и борбата с климатичните промени. Автор е на над 190 публикации, 43 изобретения, патенти и полезни модели, 8 монографии, 8 учебника и помагала. Учен, общественик, писател-мемоарист. Член на няколко международни академии и на Съюза на българските писатели, бидейки автор на белетристични книги. Най-новота е “Корона от превратности”(2024). Носител е на десетки отличия, сред които са: Златен орден на труда (1985), Златен медал на Пловдивския технически панаир (1989), 2 златни медала от East West Euro Intellect Technical Fair and International Exhibition (2003); “Стара планина” - първа степен, за принос в развитието на минното дело и металургията в България (2010), “Бернардо О’Хигинс” (Чили, 2012). Вписан в Златната книга на ИНРА (2013), изобретател на годината (2014), орден “Св. св. Кирил и Методий” - огърлие (2018), Почетния знак на Президента (2021).

Автор: Анжела Димчева

trud.bg

3 Коментара

Прик

18 hours before

Владко, ти европеец ли си или българин? Ако отговориш с една дума ще ти издействам медал.

Коментирай

Вавилон

18 hours before

Така наречената Европа и сбирщайн . Разделена е на няколко групи и нищо обединяващо няма.1-Бенелюкс, Франция, Германия и още няколко .2-Австро-Унгария втора версия. 3-Балканите.4-Балтийските "тигри". Нищо общо между тези групи. Да не говорим за Османска империя версия втора. Да не говорим за Руската Империя. Да не говорим , че светът ще бъде разпределен между САЩ, Руската Империя и Китай. Европа никой не я еб*ава за пет пари. Европа прилича на Вавилон - събрани от кол и въже и си мислят , че са хванали бика за рогата.

Коментирай

DANAILKO

14 hours before

..а бе Владко, да ти пикая на наградите и това дето се вкарал в кратуната си. За какъв възход на САЩ говориш, бе човече, ти си българин преди всичко и виж страната си до къде я докараха джендърите от Брюксел..!За нея работи, а не за тези които я ограбиха.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.