Започна Осмата среща на върха на Инициативата “Три морета” в Букурещ.
В 15:35 ч. ръководителите на делегациите на държавите участнички бяха приети от президента на Румъния Клаус Йоханис в президентския дворец “Котрочени”, а след това всички заедно се събраха за семейна снимка, предаде БТА.
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, която ръководи българската делегация, стоеше до специалния пратеник на САЩ по въпросите на климатичните промени Джон Кери и до премиера на Хърватия Андрей Пленкович.
Във Фейсбук Габриел информира, че по предложение на държавния глава Румен Радев ръководи българската делегация, която участва в Осмата среща на върха на Инициативата „Три морета“ в Букурещ, Румъния.
Сигурността в региона, икономическото развитие, подобряването на регионалната свързаност, инвестициите за значими за региона инфраструктурни проекти, са сред водещите теми, които ще бъдат обсъдени на форума, посочва в поста си Мария Габриел.
На срещата на върха ще бъде приета и съвместна Декларация, отразяваща общите цели и приоритетни теми за страните участнички в Инициативата.
Предстои пленарна сесия, която ще започне с обръщение на държавния глава на Румъния, който е и домакин на събитието.
В 18:40 Клаус Йоханис ще даде пресконференция заедно с колегите си от Полша и Литва - Анджей Дуда и Гитанас Науседа и с премиера на Хърватия Андрей Пленкович.
Очаква се по време на днешната среща Клаус Йоханис да насърчи разработването на нови инструменти и партньорства за ускоряване на инвестициите в приоритетни проекти на инициативата, включително чрез създаването на нов инвестиционен фонд, който ще продължи дейността на този, започнат на срещата на върха в Букурещ през септември 2018 г.
Инициативата "Три морета" не е институционализирана и няма седалище и секретариат, показва справка на отдел “Справочен” в БТА.
Тя обединява 12 страни членки на Европейския съюз, намиращи се между Балтийско, Адриатическо и Черно море.
Основната ѝ цел е задълбочаване на интеграцията на региона на Централна и Източна Европа в рамките на ЕС чрез по-голяма свързаност между държавите участнички по оста "Север-Юг" в ключови области като енергетика, транспорт, комуникации, информационни технологии.
Първата среща на инициативата беше на 25 август 2016 г. в Дубровник, Хърватия, а последната - на 20 и 21 юни 2023 г. в Рига, Латвия. Тогава основна тема беше влошената среда за сигурност заради войната в Украйна и новите предизвикателства пред страните от региона. Страните членки създадоха нов вид партньорство - статут на партньор за държави, които искат да станат членове на Европейския съюз. За първи път статутът е предоставен на Украйна.
България беше домакин на шестата среща на високо равнище на инициативата „Три морета“, която се проведе на 8 и 9 юли 2021 г. в София. По време на форума бе приета съвместна декларация на държавните ръководители, израз на общата политическа воля да се работи за ускореното развитие на региона чрез подобрена транспортна, енергийна и инфраструктурна свързаност, чрез стимулиране на публично-частните партньорства и чрез въвеждане на нови иновативни модели за развитие.
"На сегашната среща ще има отново трудности да се преодоляват различията между отделните страни кои проекти да имат многонационално значение, за да бъдат приети. И кои ще бъдат финансирани с оскъдните пари, които досега са събрани. Основният резултат, който може да се очаква, е дали ще бъдат приети на принципа на асоциираното партньорство Гърция, Украйна и Молдова".
Това каза пред БНР дипломатът Валентин Радомирски, бивш посланик на България в Букурещ, по повод открритата на 8-ата Среща на върха на инициативата "Три морета" в Румъния,
Според него темата за Черно море задължително ще е във фокуса на закритите срещи на формата в Букурещ:
"Черно море става епицентър на конфликта. Обстановката в момента е такава, че войната в Украйна и всички проблеми, които тя създава - зърнената сделка, коридорите, които сега се очертават за преминаване на корабите - акцентират върху Черно море. Още повече, че американците внесоха и по всяка вероятност ще приемат една много сериозна Черноморска стратегия, в която се говори за доминация на НАТО в Черно море. ... Разбира се, че ще бъдат засегнати интересите на държави като България и Румъния - примерно корабоплаването в момента. ... Нещата постепенно придобиват окраски, които ни приближават към ескалация. Надявам се, че на тази среща в Румъния военно-политическите въпроси, които по всяка вероятност ще останат за широката публика по-скрити зад икономическите проекти, ще бъдат главната тема на разговорите между ръководителите на държавите".
Радомирски подчерта, че най-големите черноморски държави - Турция и Русия - не участват в Инициативата "Три морета".
Досега от българска страна неизменно на тези срещи е присъствал президента Радев - Букурещ, София, Талин, Любляна, Варшава и Рига.
От тази година инициативата отива в ръцете на изпълнителната власт.
epicenter.bg
Иван Пеев
1 year before
Ако си търси работа при него - освобождаваме я, да върви.
Коментирай