Настоящият формат на отношенията между Съединените щати и Китай, по-специално различията относно Тайван, може да доведе до конфликт между тези две страни в бъдеще. Това мнение изрази бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър в интервю за Bloomberg.
„Като се има предвид настоящата траектория на отношенията, смятам, че е възможен военен конфликт“, каза още Кисинджър.
В същото време Кисинджър добави, че "настоящият вектор на отношенията със САЩ и Китай трябва да бъде променен”.
Бившият ръководител на американското външнополитическо ведомство посочи, че Китай и САЩ в момента се смятат взаимно за основна заплаха: "Има уникална ситуация, в която всяка от страните представлява най-голямата заплаха една за друга, каза той. Най-голямата заплаха за Китай е Америка, според тях, и обратно."
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминдан, водени от Чан Кайши (1887-1975), избягаха на острова, след като бяха победени в гражданската война в Китай. Оттогава Тайван запазва знамето и някои други атрибути на бившата Китайска република, които са съществували на континента преди комунистите да дойдат на власт. Според официалната позиция на КНР, подкрепена от повечето страни, включително Русия, островът е една от китайските провинции.
Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с КНР. Признавайки политиката на "единен Китай", Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе и доставя оръжие на острова. Напрежението в района на Тайванския пролив сериозно ескалира, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова на 2-3 август 2022 г.
„Бих искал Русия да признае, че нейните отношения с Европа се основават на определени споразумения и някакъв вид консенсус. Вярвам, че тази война, ако приключи правилно, ще направи такъв изход възможен", коментира Кисинджър.
Според Кисинджър "все по-важно е" страните в конфликта в Украйна да започнат да мислят как да го прекратят чрез дипломация. В същото време, отбеляза той, не трябва да се допуска вариантът „отслабването на Русия до състояние на недоволна безпомощност“, защото това би довело до ново напрежение.
4 Коментара
Ivko
1 year before
Иванов..саможертвата е извора на правоверното християнство.. Прав си "отвсякъде".
Коментирай
Ivko
1 year before
Иванов..саможертвата е извора на правоверното християнство.. Прав си "отвсякъде".
Коментирай
karon_m
1 year before
А когато някой се опита да ни покаже къде сме , следва рев,вой и оплюване!!! Не дай Боже , да изрази мнение къде трябва да бъдем !!!!!!
Иванов
1 year before
Кисинджър вече просто няма какво да каже. Повече от сигурно е, че всичко му е ясно и тъкмо затова е излишно да говори. Щатите можеха още години щастливо да си смучат света и да го командват, но след голямото ПЛЮСКАНЕ ВИНАГИ ИДВА ЗАГНИВАНЕТО. Те най-демократичните, Ингилизите , които избиха местното население на северна америка и докараха роби от Африка, тези, които поеха от ВЕЛИКОБритания световната хегемония със самолетоносачите си, с многобройните си военни бази по цялата планета и с доминацията на доларите си, поискаха да смажат окончателно Русия. Е грешно си направиха сметката. Не само Щатите, оградени от два океана, всичките бивши колониални страни от Европа ще загубят това, на което са се радвали толкова векове. Както и през ВСВ Русия заплаща с кръвта си бъдещото благоденствие на света. А ние с гайдите, отново и отново не знаем къде сме.
Коментирай