Валерий Залужни, бивш главнокомандващ на въоръжените сили и посланик на Украйна във Великобритания, повдигна завесата на създаването на военен щаб във Висбаден, Германия, през 2022 г., описвайки го в публикация във Фейсбук като „тайно оръжие“, използвано при планирането на операциите и идентифицирането на нуждите за тяхното изпълнение.
Цялата разузнавателна информация, която украинците са получавали от началото на войната, е предавана в рамките на започналата от САЩ операция под кодовото име оперативна група „Дракон“ срещу Русия. Според New York Times името произлиза от 18-и Въздушнодесантен корпус на американската армия, който също се нарича корпус „Дракон“ и има емблема, изобразяваща митологичното животно. Според оскъдната информация, публикувана на сайта на армията на САЩ корпусът има следната мисия: „Без предварително предупреждение, 18-и въздушнодесантен корпус се разгръща глобално, формира безпроблемен съвместен и коалиционен екип и възпира или побеждава всеки противник“.
Първият етап на операция е включвал обучение на войници от украинската артилерия да боравят с американските M777. След това оперативна група „Дракон“ им е помагала да използват оръжията, за да спрат руското настъпление.
Оперативна група „Дракон“ не може да споделя разузнавателна информация, която идентифицира местоположението на високопоставени руснаци. Целта е да не се ескалира конфликтът в пряк сблъсък между Москва и Вашингтон.
Оперативна група „Дракон“ казва на украинците къде са позиционирани руските военни части. Но за да защити разузнавателните си източници и методи от руските шпиони, тя не разкрива откъде каква информация получава. Всичко, което украинците виждат на защитен облак онлайн, са вериги от координати, разделени на Приоритет 1, Приоритет 2 и т.н.
Украински и американски военни в централата във Висбаден си сътрудничат ежедневно за идентифициране на приоритетни цели, добави Залужни. Служителите на разузнаването изследват сателитни изображения и прихващат съобщения, за да локализират руски позиции, чиито координати по-късно биват предавани на украинските въоръжени сили.
Целта е да се компенсира огромното предимство на Русия в живата сила и въоръжение.
Говорейки за развитието на щаба, Залужни обясни, че след началото на конфликта военната помощ от партньорите на Украйна се е увеличила значително. Киев е започнал да получава широка гама от оръжия и оборудване, което е изисквало координация за логистиката и ремонт.
„Ето защо през април 2022 г. създадохме съоръжение за координиране на доставките на военна помощ за Украйна. Първоначално е разположено в щаба на Европейското командване на САЩ в Щутгарт, Германия. По-късно щабът продължава да работи във Висбаден“, посочи Залужни.
„Бързо разбрахме, че се нуждаем от съвместен оперативен щаб с нашите партньори, за да оценим нуждата от въоръжение и техника въз основа на оперативното планиране. Това стана особено важно през лятото на 2022 г., когато нашите партньори започнаха да се съмняват в практичността на конкретни видове оръжия и боеприпаси на фронтовата линия в Украйна“, каза бившият украински главнокомандващ.
Залужни разкри, че това е породило идеята за трансформиране на логистичния център в оперативен щаб, който да анализира планираните операции на Украйна и да определя нуждите въз основа на стандартите на НАТО. Инициативата се реализира с подкрепата на Обединеното кралство.
„И Висбаден получи нов живот. Този щаб стана мястото, където се планираха операции, провеждаха се военни учения, формираха се нуждите на въоръжените сили и след това се съобщаваха на Вашингтон и европейските столици“, заяви Залужни.
Той подчерта, че тази платформа се е превърнала в „отличен механизъм за сътрудничество с украинските партньори по отношение на бъдещи военни операции и за формиране на изисквания за тяхната подкрепа“.
Източник: obektivno.bg