Military Watch Magazine с нова версия за сваления украински F-16

Според изданието руската ракета 40N6 с обсег 400 километра е уцелила машината

https://svobodnoslovo.eu/svyat/military-watch-magazine-s-nova-versiya-za-svaleniya-ukrainski-f-16/160328 SvobodnoSlovo.eu
Military Watch Magazine с нова версия за сваления украински F-16

Според изданието руската ракета 40N6 с обсег 400 километра е уцелила машината

Загубата на F-16: Русия твърди, че е свалила модерния изтребител с далекобойна ракета

След съобщението на украинските военновъздушни сили на 12 април, че са изгубили изтребител F-16 от четвърто поколение и неговия пилот по време на мисия при „изключително сложни условия“, руското министерство на отбраната обяви, че тяхната противовъздушна отбрана е поразила самолета. Това съобщи Military Watch Magazine.

Според изявление на руските власти, освен F-16, са били унищожени още осем управляеми авиационни бомби JDAM, седем ракети HIMARS и над 200 дрона.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също потвърди загубата на изтребителя, като заяви, че ще има „силен и точен“ отговор – изказване, което подсказва, че Москва е отговорна за инцидента.

Изненада за анализаторите

Загубата на F-16 от системи за ПВО е била изненадваща за военните анализатори. Макар F-16 да не е най-новият модел, самолетът обикновено се използва далеч зад фронтовите линии именно с цел да бъде защитен от директни заплахи. Досега фронтовите бойни задачи основно се изпълняваха от украинските МиГ-29 и Су-27, което доведе до сериозно изтощение на тези съветски платформи.

Тъй като F-16 обикновено не се използва близо до бойната линия, експертите предполагат, че за неговото сваляне е използвана ракета със свръхдълъг обсег – най-вероятно руската 40N6.

Какво представлява 40N6?

40N6 е ракета земя-въздух, използвана от системите S-400 и S-500, с обхват до 400 километра. Това я прави способна да поразява цели дълбоко в контролирана от противника територия – извън обхвата на радарите на стандартните ПВО системи. Ракетата разчита на насочване чрез външни радари – например от самолети A-50 или МиГ-31 – което ѝ позволява да прехваща цели, които иначе се считат за в безопасност.

Въпреки че ракетата е в арсенала на Русия от 2018 г., първите данни за реалната ѝ употреба в бойни условия се появиха през ноември 2023 г. Някои непотвърдени информации предполагат, че тя може да е използвана още от средата на 2022 г.

Сега, при загубата на F-16, предположенията за бойната ѝ ефективност намират нова тежест, подчертавайки рисковете дори за изтребители, действащи извън обичайния обсег на противникови ПВО системи.

Източник: blitz.bg

 

2 Коментара

Чичо Джо

1 day before

Какви ракети правят руснаците с чипове от перални ...

Коментирай

Удри кастрюлята

13 hours before

Украинските кауни сигурно мислят, че руснаците трябва да им пазят таралясниците и да не ги свалят така надалече с такива далекобойни ракети. Трябва само наблизо да ги свалят, иначе може да им стане лошо

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.