От вот на недоверие на кабинета Мишел Барние губи най-много Марин Льо Пен
„Хаос във Франция“, „Правителството на Барние приключи“, „Невиждана криза тресе Париж“, „Залезът на Макрон“, „Франция в черна дупка“, „Дългове давят Хексагона в Сена“, „Макрон е пътник от Елисейския дворец“ - ето такива жалостни заглавия се изписват през последните дни по челата на най-големите европейски вестници.
„Смешен плач“ може би щеше да каже Ботев - да прощава паметта му за споменаването на неговото заглавие, но в умствената си и творческа теснота пишещият тези редове се сети единствено за великата метафора на гения на България и на журналистиката. А че медии, политици и дори мастити държавници не само из Европа се тръшкат през тези часове покрай хрумналата им прогноза, че след сряда Франция щяла да остане без правителство, без пари и дори без президент, си е наистина не глуповато-трогателна, а направо смешна работа.
По простата причина, че в ДНК-то на сглобения преди три месеца от бившия европейски технократ Мишел Берние кабинет ясно прозира неговата обреченост да падне в обозримото бъдеще. Иначе казано провалът му е предрешен, роден е с края си, има кратък срок на годност и да рониш сълзи за него е признак на неосъзната, криворазбрана и дори злонамерена милозливост.
Ами как може да просъществува дълго в една уважаваща демокрацията страна правителство, което се крепи на крака от крайна левица и крайна десница? В естеството полюсите са гаранция за стабилност, но не и в политиката, която няма нужда от равновесие, а изисква превес, за да се управлява в интерес на осигурилата го социална прослойка. Та според политическите оракули край Сена в следобедните часове на сряда предвожданият от Жан-Люк Меленшон ляв „Нов народен фронт“, и дясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен, ще катурнат правителството. Като ще го сторят не толкова заради невключените в бюджета на Франция за догодина техни социални щения, а най-вече, за да натрият носа на изигралия и двете формации на предсрочния вот през юли, отнемайки им победата с хитри хватки, президент Еманюел Макрон. Който без да му пука за „хаоса в Париж“, от понеделник, та чак до сряда посред нощите, е на официално посещения в Саудитска Арабия и крои с престолонаследника Мохамед Бен Салман планове за стратегическо партньорство в енергетиката, военната индустрия, изкуствения интелект и куп още доходоносни начинания. А видиш ли ти, падането на Мишел Барние - предвиждат цяла камара вестникарски касандри - като нищо ще накара президента да подаде оставка и да ускори предвидения за 2027 г. вот за нов държавен глава!
Е, няма как да се случи, първо защото Конституцията на Франция циментира непоклатимо Макрон в президентското кресло чак до последния ден на неговия мандат, изтичащ през споменатата току що година. Освен ако самият той не реши да хвърли оставка от глупост или малодушие - нещо, което почти никой не допуска за обиграния, хитрия, лукавия и много млад политик - на 21 декември той ще навърши едва 47 години! И както писа в парижкия „печатен гранд“ в. „Льо Фигаро“ неговият главен редактор Венсан Тремоле дьо Вилер, Макрон вече бил готов да обезвреди заговорниците в лицето на „Нов народен фронт“ и „Национален сбор“. Като назначи веднага нов премиер, все едно, че нищо не се е случило, тъй като според основния закон на държавата той не може да разпусне парламента и да насрочи предсрочен вот по-рано от една година след последния, произведен в началото на юли. А ако се вярва на в. „Льо Монд“, следващият министър-председател се казвал Себастиан Льокорню - тоест сегашният министър на отбраната, който е известен не само като политик с твърда ръка, но се слави също така като много приближен на... Марин Льо Пен! И съответно срещу него къде с цената на компромиси, къде заради нуждата от твърдост в сегашната нелека и за Франция международна обстановка, крайнодесният „Национален сбор“ нямало да надига глас. Но Макрон имал „резервната „карта“ за бъдещ премиер и в „лява разцветка“ - става дума за неговия стар поддръжник, симпатизант на социалистите и уважаван от хората на Жан-Люк Меленшон политик на име Франсоа Байру. И той, и Льокорню, според трезвите парижки анализатори могат да изведат страната от „хаоса“ и да я ръководят подобаващо най-малкото до следващия юли, когато ще могат да бъдат произведени пак предсрочни избори.
Интересен е отговорът на въпроса кой губи от набъбналото напоследък покрай Сена политическо напрежение? Може би тук е най-точен и правдив отговорът на Венсан Тремоле дьо Вилер - Марин Льо Пен и нейният „Национален сбор“. Защото след като бе възнаградена богато от коренните французи на последните общоевропейски и предсрочни местни избори, но бе изиграна лукаво от Макрон, Льо Пен и съратниците u преглътнаха горчивия залък в името на стабилността на Франция. Като най-голяма парламентарно представена сила те подкрепиха кабинета на Мишел Барние, показвайки така на всички онова, което техните политически опоненти винаги са отричали - държавническа мъдрост и патриотизъм в името на общото благо.
И след като заораха яко макар и „в сянка“ в браздата на изпълнителната власт, давайки заявка за бъдещо добро управление на Хексагона в първо лице, сега „Национален сбор“ е на път да изиграе ролята на разрушител. А това десният избирател, там където ясно се е откроил отдавна, като например Франция, не прощава. Да не говорим за това, че с участието си във вота на недоверие Марин Льо Пен може да проиграе и шансовете си за успех на президентския вот след малко повече от две години.
Както и да е, а за да покаже още веднъж, че добре познава занаята си, Макрон покани на официалното откриване в събота на обновената парижка катедрала „Нотр Дам“ Доналд Тръмп. И новоизбраният президент на САЩ му бил обещал да кацне още в петък в Париж, като със сигурност двамата въобще няма да си говорят за предсказващи потоп на Франция бръщолевения.
Жителите u пък със сигурност ще се зарадват много на госта си, напук на „смешните плачльовци“.
trud.bg
Николай Стоименов
2 weeks before
Тоя геротофил на снимката гледа като издоен
Коментирай