Почина големият гръцки петролен и корабен магнат и инвеститор в България Вардис Вардиноянис

Състоянието на най-влиятелния през годините представител на фамилната група се оценява на 2.7 млрд. долара. Включван е в списъка на „Лойдс“ на хората с най-голямо влияние в световното корабоплаване

https://svobodnoslovo.eu/svyat/pochina-golemiyat-gracki-petrolen-i-koraben-magnat-i-investitor-v-balgariya-vardis-vardinoyanis/147069 SvobodnoSlovo.eu
Почина големият гръцки петролен и корабен магнат и инвеститор в България Вардис Вардиноянис

Състоянието на най-влиятелния през годините представител на фамилната група се оценява на 2.7 млрд. долара. Включван е в списъка на „Лойдс“ на хората с най-голямо влияние в световното корабоплаване

На 91-годишна възраст днес е починал Вардис Вардиноянис – гръцки бизнесмен и ръководител на едноименната икономическа група, един от най-силните фактори в гръцката икономика, съобщи АНА-МПА, като се позовава на съобщение на семейството му.
Вардис Вардиноянис е роден през 1933 г. в Ретимно, Крит. Завършва военноморско училище и служи във флота, отбелязва гръцката агенция, на която се позова БТА. Той е един от основателите на петролната компания "Мотор ойл" (Гърция) и от 1972 г. насам беше член и председател на Управителния ѝ съвет. Компанията развива дейност в преработката на петрол, търговията с течни горива, производството и доставката на електроенергия, както и във възобновяемите енергийни източници.

Фамилията "Вардиноянис" е свързана и с развитието на бизнеса в България през 90-те години на миналия век, най-вече с холдинга "Булвар Ентерпрайзис холдинг" (с "Варко Булвария" в състава си), вноса на автомобили ("Опел", Дачия, "Мазда") и търговията с петрол и нефтопродукти. Известна е и с това, че през 2005 г. групата се опита да се пребори с "Уни Кредит" в сделката за приватизация на Булбанк, но заради по-ниска оферта на първи кръг отпадна. Представител на бизнеса на гръцката фамилия в България беше Борислав Дионисиев (починал през 2021 г.) След неуспешното участие в процедурата Дионисиев се разделя с гръцката фамилна групировка.
Икономическата група "Вардиноянис" има интереси в различни сектори на икономиката както в Гърция, така и в чужбина – финансови услуги, медии, туризъм, спорт. В различни периоди Вардиноянис контролираше, наред с "Мотор ойл", телевизиите "Мега", "Стар" и "Алфа", банка "Пиреос", корабната компания "Анек" и др., припомнят гръцките медии.
Телевизия Скай коментира, че състоянието му се оценява на 2,7 млрд. долара. Той е включван в списъка на "Лойдс" на хората с най-голямо влияние в световното корабоплаване, както и в списъка на "Форбс" на най-богатите хора в света.
Заедно със съпругата си Мариана, която почина миналата година, Вардиноянис беше свързан и с много благотворителни каузи.
Въпреки че беше известен с позицията си срещу военната диктатура в Гърция през 1967-1974 г., Вардиноянис беше обект на атентат от крайнолявата терористична групировка "17 ноември" през 1990 г.
Бизнесменът и съпругата му имаха пет деца.
Кратко за интересите на фамилията в България
В интервю за „Дневник“ от 1 ноември 1995 г. Борислав Дионисиев разкрива, че (наред с търговията автомобили, петрол и горива – "имаше период, в който "Булвария" внасяше между 80% и 90% от всички петролни продукти") още през 1990-1991 г. групата Вардиноянис е имала готовност да вложи $40 млн. в завода за електроника в Правец. Но "поради дребни сметки на дребни чиновници след две години безплодни борби, при осигурени пазари трябваше да се откажем от проекта", казва тогава Дионисиев. Пояснява, че не е ставало дума за приватизация, а за мениджърски договор. "И за нови работни места, за модернизиране на завода, за налагане на българската марка." Според Дионисиев, с Вардиноянис са били решили да приложат (според българския бизнесмен) "най-удачния опит за инвестиране – без смяна на собствеността запазваш работните места, модернизираш технологиите, влизат пари". "Естествено, всеки ще си върне парите, никой не прави подаръци, но те влизат в нужния момент като стимул."
"Булвария" (Дионисиев подчертава, че това е българска фирма, макар да е лоялен към съдружниците си) има представителства в Украйна, Русия, Румъния. С румънците изгражда съвместни предприятия, в Украйна има проекти за строителство на бензиностанции. Вардиноянис започна строителство на танкери в Николаев. Отговаря положително, че са заинтересовани от участие в двата замислени тогава  транснационални проекти за петролопровод и газопровод през България (неосъществени).
Още от историята на групата "Вардиноянис"
През 1963 г. е основано първото предприятие от групата "Вардиноянис" – СЕКА АД. Големият икономически възход на фамилията, обаче, започва с основаването на Мотор ойл (Хелас) през 1970 г., с дейното участие на корпорацията "Варнима" (Панама) и акционерното дружество СЕКА и двете принадлежащи към холдинга "Вардиноянис". През 1972 г., Вардис Вардиноянис поема кормилото на компанията и успешно ръководи нейното развитие, пише през 2008 г. Ангрл Кабакчиев в „Греек репортър“. 
Фамилията се допълва от още девет братя и сестри, като двама от тях, Катерина и Спирос, умират още по време на германската окупация през 40те години на XX в. С течение на времето, поради сърдечни заболявания почиват и Павлос, Никос и Теодорос, а сравнително скоро и Сифис. Доайени на династията остават Вардис, Йоргос, Елени и Амалия, като безспорно най-влиятелна е фигурата на шефа на Мотор ойл – Вардис. 
Освен върху петролните продукти, дейността на холдинга "Вардиноянис", който през 70те и 80те години преживява бума в своето развитие, се разпростира в различни клонове на местната, гръцка и световна икономика. Тези дейности включват транспорт и разпространение - Авин Интернейшънъл, корабно оборудване - СЕКА, хотелиерство – Меридиен и Варнима, банково дело и финансови услуги – Пиреус банк, средства за масова информация - телевизиите СТАР и МЕГА, представителства - Ферари(Гърция), текстилна промишленост - Британия, спорт и забавления - футболните клубове Панатинайкос (Атина) и ОФИ (Ираклио), комплексите "Вилидж" и др. Когато пише тези редове, авторът набляга и на факта, че холдингът навлиза и в бизнеса възобновяемите източници на електроенергия.
Източник: dir.bg
 

2 Коментара

Много инвеститори

1 week before

В таз държава НО НИТО ЕДИН БЪЛГАРИН!!!НЕ ВИ ЛИ ЩРАКА НЕЩО В ОВЧИТЕ ГЛАВИ ПРОСТАЦИИИ?РАЗКЪСАХА НИ ДЪРЖАВАТА ЕСГЕЙСКИ ИНВЕСТИТОРИ И АМЕРИКАНСКИ МАРОДЕРИ!ВСЕ ОЩЕ ЛИ ПУТИН ВИ Е ВИНОВЕН ЕВРОЛИГОФРЕНИ?ЯД МЕ ХВАЩА КАТО ВИДЯ КОЛКО ЗАСПАЛ НАРОД ИМА!

Коментирай

огнеборец3

1 week before

Лека му пръст. Но иначе от текста се вижда, че покойният е инвестирал в България до 2005 година, когато е отрязан от участие в аферата с Булбанк. От този момент, съгласно текста, той няма инвестиции в страната ни. Неговият случай всъщност е пример за това, как чуждите инвеститори напускат (да не кажа "бягат от") България.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.