Така мирът става по-малко вероятен и войната по-опасна
Войната няма да приключи с пълна справедливост за Украйна
На срещата на върха на НАТО през 2024 г. във Вашингтон, отбелязвайки 75-ата годишнина на алианса, лидерите предложиха на Украйна нов кръг от фалшиви надежди във войната й срещу Русия – което е по-лошо от това да не се прави нищо, пише европейското издание на Politico.
Претенциите, че НАТО може да осигури украинска победа - в момента или по-късно, насърчават лидерите на страната да отложат адаптирането към тежките обстоятелства. Нещо повече, това заплашва да застраши допълнително и членовете на НАТО.
Тази шарада не е нова, но сега е особено лош момент за нея.
След провала на контранастъплението през 2023 г. Украйна започна да осъзнава, че силите й не стигат да си върне повече от нейната територия. Въпреки потока от западна помощ, на Киев може да му е трудно да задържи дори това, което има - обстоятелство, което предполага, че трябва да започне да обмисля преговори с Москва за прекратяване или дори замразяване на конфликта с примирие, преди ситуацията на бойното поле да се влоши и пространството за преговори да намалее.
„Но вместо това Вашингтон и европейските столици за съжаление удвояват – поне риторично – твърденията, че Украйна един ден ще се присъедини към НАТО. Всъщност, след като преди срещата на върха хвърлиха неясен „мост“ към възможно членство на Украйна, по време на самата среща лидерите казаха, че Украйна е на „необратим път“ към членство“, пише вестникът.
През последните седмици САЩ също подписаха 10-годишно споразумение за сигурност с Киев и одобриха използването на американски оръжия от украинските сили по цели в Руската федерация. Междувременно, подкрепен от лидерите на балтийските страни, френският президент Еманюел Макрон предложи изпращането на сухопътни войски на НАТО в Украйна. Председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ намекна, че разполагането на инструктори на НАТО в Украйна е неизбежно.
Изданието обаче отбелязва, че би било глупаво Украйна да бъде приета в НАТО – сега или някога.
"Всеки възможен сценарий за присъединяване на Украйна представлява неразрешима дилема: страната не може да бъде приета, докато е във война с Русия - главно защото това веднага би хвърлило НАТО и Русия в ядрена криза. Освен това всеки ангажимент за защита на Украйна в бъдеще няма да бъде надежден възпиращ фактор. Лидерът на алианса, САЩ, вече ясно демонстрира, че няма да води или да рискува ядрена война от името на Украйна, дори когато оцеляването на последната е заложено на карта, тъй като Съединените щати нямат жизненоважен интерес от това", се посочва в публикацията.
Казано по-просто, обещанията на Запада са празни приказки и членството на Украйна в НАТО за момента изглежда извън масата. Предложението на Макрон изглежда доста несериозно, а пактът на САЩ е по същество символичен. Независимо от това, дори фалшивите обещания могат да донесат реална опасност и това може да се прояви в няколко форми:
Първо, всяка перспектива за членство на Украйна в НАТО, колкото и съмнителна да е, запазва ключовата причина за войната, давайки стимул на Русия да удължи конфликта, за да предотврати присъединяването на Украйна. Както при проектите на договори, представени от Русия през декември 2021 г., и преговорите в Истанбул, проведени през март и април 2022 г., всяка резолюция неизбежно ще зависи от това Украйна да не се присъедини към НАТО.
Второ, фалшивите обещания насърчават фалшиви надежди, които само ще мотивират Украйна да продължи да следва провалената си стратегия да си върне цялата територия, която е загубила, и да избягва преговорите с Москва.
Изданието отбелязва, че сега най-добрият вариант за Украйна вероятно е да се окопае и да приеме отбранителна стратегия, като едновременно с това започне преговори за мир или поне за примирие. Западната помощ може да помогне на Киев да задържи своите фронтови линии и да преследва руски цели за известно време, но тя не може да замени крайния недостиг на човешка сила в Украйна, особено след като собствената индустриална база на Запада е под напрежение. Продължаването на войната само обещава по-нататъшно изчерпване на украинските сили и в крайна сметка вероятността от политически колапс или колапс на фронтовата линия.
Разбира се, Русия може да не се съгласи да приеме примирие по отношение на териториалното статукво и преговорите може да отнеме години. Но реториката на НАТО насърчава отлагането не на сигурен мир, а на първите стъпки към него. Това изисква политическа промяна към признаването, че войната няма да приключи с пълна справедливост за Украйна.
Самата Украйна също не е монолит от непоколебима подкрепа за връщане на всички територии на всяка цена. Все по-голям брой украинци със сигурност биха искали да променят курса и да спрат да хвърлят животи във все по-недостижими цели. Фалшивите западни обещания подкрепят по-малко практичната алтернатива.
„Анализаторите често настояват, че Западът не трябва да се поддава на „ядрено изнудване“, защото е малко вероятна ескалация до ядрена война. Но точното име на „ядреното изнудване“ е „ядрено възпиране“ и то не изисква вярата, че ще настъпи катастрофа, само страхът, че това може да се случи“, пише вестникът.
Тази логика е погрешна при всякакви обстоятелства, но особено в случая с Украйна, където балансът на решимостта между САЩ и Русия е преобладаващо в полза на последната. Рискът от ядрена война може да е малък, но апокалиптичните й последици изискват да работим, за да гарантираме, че никога няма да се случи.
И въпреки това тази седмица НАТО продължи своята безотговорна политика спрямо Украйна: предоставяйки фалшиви надежди, правейки мира по-малко вероятен и войната по-опасна. Друг вид среща на върха, изпълнена с реализъм, би признала, че Украйна не може да спечели в големия смисъл, който е определила като победа, и че НАТО няма да я защити.
Това би било мост към по-добри перспективи за разумен мир, да не говорим за подобряване на сигурността за НАТО.
trud.bg
Emigrant
4 months before
Баш САЩ никога няма да прекратят да рушкат Европа и Русия. НАТО е дългата ръка на външната политика на САЩ. Много пъти чувам, че след разпадането на Варшавския договор НАТО нямало смисъл да съществува. НАТО е създадено 5 години ПРЕДИ Варшавския договор. Т.е. не Варшавският договор е причина за създаването на НАТО, а ненаситната алчност на англосаксонците към чужди богатства. Мисията на НАТО е войни далеч от границите на САЩ. Това те го умеят и постигат. Повече от 30 години промиваха мозъците на украинците, докато ги докарат до нивото "западники" (предимно от Лвов) да горят свои съграждани в партийния дом в Одеса, а нацистките батальони да обстрелват руските региони. Но Русия не е България, и защитава своите. Сега "западниките" са обидени на Запада. Но най-лошото предстои: мародерството. При такова количесвто безконтролно оръжие и ядосани "азовци" нито една армия от НАТО няма да може да въведе ред в Украйна.
Коментирай