Президентът на Русия Владимир Путин каза, че приветства обещанието на Доналд Тръмп да прекрати войната в Украйна, ако републиканецът се върне в Белия дом, добавяйки, че вярва, че е искрено.
Тръмп „наскоро“ говори за „стремежа си да направи всичко възможно, за да сложи край на конфликта в Украйна“, каза Путин, говорейки на пресконференция в края на срещата на върха на БРИКС в град Казан в Татарстан, Русия.
„Струва ми се, че той каза това искрено“, добави Путин. „И ние, разбира се, приветстваме изявления от този вид, независимо от кого идват.“
Путин добави, че не може да си спомни заплаха от Тръмп да нанесе удар по Москва.
"Може ли човек да отправи такава заплаха? каза той. „Можете да заплашвате когото си искате, но е безсмислено да заплашвате Русия, защото това само ни ободрява. Но не си спомням такъв разговор с Тръмп.”
Тръмп каза пред Wall Street Journal в интервю, публикувано миналата седмица, че е предупредил Путин в личен разговор да не влиза във война в Украйна или ще „удари“ Москва. „Казах: „Владимир, „ако тръгнеш след Украйна, ще те ударя толкова силно, че дори няма да повярваш. Ще те ударя точно в средата на проклетата Москва“, твърди, че е казал Тръмп.
Тръмп многократно е заявявал, че ще може да „изработи нещо“, за да сложи край на войната в Украйна, ако спечели президентските избори в САЩ следващия месец.
В разтърсващо интервю този месец той обвини президента на Украйна Зеленски, че е „позволил“ на Русия да нахлуе през февруари 2022 г.
Путин също изглежда потвърди твърденията, направени от западни официални лица, че севернокорейски войски са били разположени в Русия, очевидно за да се бият в Украйна. Запитан за сателитни снимки, които изглежда показват севернокорейските войски в Русия, Путин отговори: „Изображения – това е нещо сериозно, ако има изображения, те са отражение на нещо.“
Белият дом съобщи в сряда, че най-малко 3000 севернокорейски войници са пристигнали в източна Русия този месец.
Говорейки по-рано през деня в Казан, Антониу Гутериш, генералният секретар на ООН, призова за край на войната и „справедлив мир“, който запазва териториалната цялост на Украйна.
Гутериш беше критикуван от украинското правителство, че е приел поканата на Путин да присъства на срещата на върха.
„Имаме нужда от мир в Украйна“, каза генералният секретар на ООН пред публика, включително Путин, преди двустранна среща с руския президент. „Справедлив мир в съответствие с Устава на ООН, международното право и резолюцията на Общото събрание на (ООН)“.
Гутериш добави, че е от съществено значение да се спазват „принципите на суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на всички държави“.
Кремъл посочи, че ще обмисли само мирно споразумение, което одобрява анексирането на Източна и Южна Украйна от Русия.
Киев твърдеше, че Гутериш не трябва да се среща с „военен престъпник“, по-малко от две години след като Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на Путин по обвинения в незаконно депортиране на украински деца от окупирани райони на Украйна в Русия.
Гутериш също така предизвика безпокойство, като прегърна Александър Лукашенко, диктатора на Беларус, и размени весели коментари с него в кулоарите на срещата.
Лукашенко хвърли в затвора своите съперници и предостави страната си като стартова площадка за руски ракетни атаки срещу Украйна. Ян Филип Албрехт, президент на Фондация Хайнрих Бьол, германски мозъчен тръст, каза, че е „безмълвен“ при вида на срещата на лидера на ООН с Лукашенко. „Очевидно вече не става въпрос за правата на човека и международното право“, написаха от организацията.
БРИЩК е междуправителствен блок от развиващи се икономики, който често се разглежда като съперник на G7. Основана е през 2006 г. от Бразилия, Русия, Индия и Китай, като Южна Африка се присъедини през 2010 г. Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства се присъединиха през януари тази година, а Турция подаде молба за присъединяване миналия месец.
Изтекла директива на Кремъл до руските държавни медии за това как да отразяват срещата на върха показва, че те са били призовани да кажат, че тя демонстрира, че американските и европейските опити да изолират Москва заради войната й срещу Украйна са се провалили.
Срещата на върха в руския регион Татарстан беше най-голямото събиране на чуждестранни лидери в Русия, откакто тя нахлу в Украйна, пишат от The Times.
Путин трябваше да бъде представен като играещ водеща роля в създаването на силен нов съюз, който ще облагодетелства милиарди хора по света, за разлика от нестабилните съюзи, изковани от Запада, се казва в директивата, придобита от уебсайта Meduza. Brics Bridge, нова платежна система, предвидена за блока, трябваше да бъде рекламирана като разтърсваща глобалното господство на щатския долар.
Резултатите от срещата на върха обаче бяха смесени за Путин. Въпреки че самото присъствие на десетки чуждестранни делегации осигури наслада, някои лидери изглеждаха склонни да омаловажат противопоставянето между Русия и Запада.
Един от участниците беше президентът Ердоган на държавата-членка на НАТО Турция, който се позиционира като посредник във войната.
Нарендра Моди, премиерът на Индия, предупреди да не се възприема БРИКС като двойна опозиция на Запада. „Трябва да сме внимателни, за да гарантираме, че тази организация няма да придобие имидж на организация, която се опитва да замени глобалните институции“, каза той и добави: „Ние подкрепяме диалога и дипломацията, а не войната“.
trud.bg