На фона на цялата трагедия от загубата на иранския президент Ибрахим Раиси, нека да покажем критичния път, който той спомогна да се проправи към новия световен ред. През почти трите години, откакто Раиси бе на поста иранския президент, евразийската интеграция и стремежът към многополярност се превърнаха в основи на политиката на трите основни актьора: Русия, Китай и Иран.
Които неслучайно са трите най-големи „екзистенциални заплахи” за хегемонистичната власт на Запада.
В 22:00 ч. неделя в Москва руският президент Владимир Путин покани посланика на Иран в Москва - Казем Джалали, да бъде на импровизирана среща с каймака на руския отбранителен екип. Тази покана надхвърли късогледите медийни предположения, дали преждевременната смърт на иранския президент се дължи на „случайна катастрофа“, или е акт на саботаж. Тя идва благодарение плодовете на неуморния труд на Раиси да позиционира Иран като нация, смело изграждаща стратегически съюзи с големите сили в Азия, като същевременно надгражда отношенията на Техеран с подобряване отношенията с миналите си регионални врагове.
Засилена евразийска интеграция
Обратно към онази неделна вечерна слеща в Москва. Там бяха всички – от министъра на отбраната Андрей Белоусов и секретаря на Съвета за сигурност Сергей Шойгу до началника на Генералния щаб Валери Герасимов, министъра на извънредните ситуации Александър Куренков и специалния помощник на президента Игор Левитин. Ключовото послание към света беше, че Москва пази гърба на Техеран. И Русия напълно подкрепя стабилността и приемствеността на правителството в Иран, което вече е напълно гарантирано от конституцията на Иран и нейните подробни условия за мирен преход на власт дори при необичайни обстоятелства.
Тъй като сега света е дълбоко в тотален режим на хибридна война – граничещ с Гореща, трите цивилизационни държави, оформящи нова система на международни отношения, не могат да бъдат по-очевидни.
Русия–Иран–Китай вече са свързани чрез двустранни всеобхватни стратегически партньорства; те са членове както на BRICS, така и на Шанхайската организация за сътрудничество (SCO) и техният начин на действие е напълно открит за цялото глобално мнозинство, за да го разгледа на решаващата среща на върха на Путин с китайския президент Си Дзинпин в Пекин миналата седмица.
Накратко, нито една от трите азиатски сили няма да позволи другите им партньори да бъдат дестабилизирани от обичайните заподозрени.
Новият дипломатически стремеж на Иран достигна до ключови арабски и африкански играчи, от Саудитска Арабия, Кувейт и Египет до Либия, Судан и Джибути. Техеран проведе сложна, широкомащабна военна операция срещу Израел, като изстреля бараж от дронове и ракети от иранска територия, зад чието прикритие постигна стратгическата си цел.
Отношенията между Иран и Русия достигнаха следващото ниво на търговско и военно-политическо сътрудничество. Преди две години Путин и Раиси се споразумяха за цялостен двустранен договор. Проектът на основния документ вече е готов и ще бъде подписан от следващия президент на Иран, разширявайки още повече партньорството.
Когато руснаците бяха попитани какво може да има на масата, те отговориха: „Можете да ни попитате за всичко“. И обратно.
Приемствеността на правителството на Иран ще бъде изцяло представена в Астана чрез временния външен министър Али Багери Кани, който беше заместник на министър Амир-Абдолахян. Той трябва незабавно да влезе в битката заедно с външния министър на Русия Сергей Лавров и китайския му колега Ван И, за да обсъдят многопластовия многополюсен път.
Ексклузивно съвместно изявление
Общата харта на това, което включва новата система, беше разкрита миналата седмица на забележителната среща на върха Путин-Си чрез зашеметяващо подробно съвместно изявление от 10 глави, като думата „сътрудничество“ се появява не по-малко от 130 пъти. Този документ може правилно да се тълкува като съвместен манифест, който всеобхватно взривява изкуствения "международен ред, основан на правила".
Иран, санкциониран до смърт повече от четири десетилетия, сега научава директно от Китай и Русия за усилията им да разрушат наративите за „отделяне“, както и за ефекта от цунамито от западни санкции върху Русия. Например, набор от влакови коридори Китай-Европа сега се използва предимно за превоз на китайски стоки до Централна Азия и реекспорта им за Русия. Всичко това се отнася и за сътрудничеството между Русия и Иран, например за рационализиране на международния транспортен коридор Север-Юг ( INSTC ), особено от Астрахан в Каспийско море до иранските пристанища и след това по пътища надолу към Персийския залив.
Благодарение на „изключителното геополитическо местоположение“ на Иран, достигащо до Западна Азия, Персийския залив, региона на Каспийско море и по-широка Евразия, Иран може да допринесе за „икономическия растеж и икономическия потенциал“ на всички регионални играчи.
Ангелът на историята сочи в нова посока – към Китай, Русия и Иран като естествените суверени, оформящи повторното появяване на Хартленд.
Накратко, тези Тримата имат воля, креативност, организационни умения, визия и инструменти на властта, за да реализират този Прометеев проект.
Може да звучи като чудо, но сегашното ръководство и на трите държави споделя това общо разбиране и стремеж.
Светослав Атаджанов
Помнещ
5 months before
Евразия се оформя все по-отчетливо.... Който вижда, вижда... Който мисли в перспектива, мисли... А ние, ние се въртим в един краварски нужник....
Коментирай