Министърът на здравеопазването на САЩ, Робърт Кенеди-младши, заяви по време на първата си пресконференция, че скорошното значително нарастване на диагностицираните д аутизъм е доказателство за „епидемия“, причинена от „екологичен токсин“, която ще бъде изкоренена до септември.
Изследователите на аутизма и здравните експерти многократно са заявявали, че нарастването на диагнозите е свързано с по-добро разпознаване на състоянието, промяна на диагностичните критерии и по-добър достъп до скрининг. Мнозина също така отхвърлят етикета „епидемия“, твърдейки, че невродивергенцията трябва да се цени.
„Това е предотвратима болест, знаем, че се дължи на излагане на токсини в околната среда, трябва да бъде“, каза Кенеди. „Гените не причиняват епидемии, те могат да осигурят уязвимост, но имате нужда от токсин от околната среда“, каза той.
Забележките на Кенеди идват след като нов федерален доклад предполага, че нивата на аутизъм в САЩ се покачват. Документът посочва, че разпространението на аутизма в цялата страна се е увеличило от едно на 36 деца на едно на 31. Здравни изследователи в различни групи за защита на аутизма приписват увеличението на разширяването на диагностичните инструменти и достъпа до грижи, заедно с други фактори.
Кенеди не се съгласи с заключението на здравните изследователи и каза, че „трябва да се отдалечим“ от идеята, че увеличаването на разпространението на аутизма „просто се дължи на по-добри инструменти за диагностика“.
Вместо това министърът на здравеопазването използва данните, за да подкрепи идеята, че нарастването на диагнозите аутизъм е доказателство за нарастваща „епидемия“. Той добави, че „епидемичното отричане“ на аутизма се е превърнало в „характеристика на основните медии“.
Кенеди също така твърди, че възнамерява да премахне „табуто“ върху изследванията на аутизма.
„Ще премахнем табуто – хората ще знаят, че могат да изследват и следват науката, независимо какво казва тя, без какъвто и да е страх, че ще бъдат цензурирани“, каза Кенеди.
Autism Speaks, застъпническа и изследователска група с нестопанска цел, казва, че може да има връзка между токсините от околната среда и аутизма в определени случаи, като пренаталното излагане на химикалите талидомид и валпроева киселина.
Но организацията твърди, че "никое от тези влияния не изглежда да "причинява" или "предотвратява" аутизма само по себе си. По-скоро те изглежда влияят на риска при тези, генетично предразположени към разстройството."
В изявление относно изследването на CDC Американското общество за аутизъм каза:
„Това нарастване на разпространението не е сигнал за „епидемия“, както се твърди, то отразява напредъка в диагностиката и спешната необходимост от политически решения, вкоренени в науката и непосредствените нужди на общността на аутизма.“
В изявлението се подчертава, че „нарастването на разпространението вероятно отразява по-добра осведоменост, подобрени инструменти за скрининг и по-силно застъпничество“.
Кенеди има дълга история в предполагането на връзка между детските ваксини и аутизма, въпреки липсата на научни доказателства и много проучвания, които са установили, че няма връзка.
trud.bg