САЩ са поискали от съюзниците си от НАТО в Европа да оценят наличните си войски и въоръжение и да определят размера на силите, които биха могли да разположат като „гаранция за сигурност“ в Киев, ако Вашингтон и Москва постигнат споразумение за прекратяване на конфликта в Украйна.
Държавният департамент на САЩ е разпространил сред европейските членове на алианса „въпросник“, за да прецени готовността на тези страни да се ангажират с дългосрочно споразумение за сигурност на Украйна.
„Американците се обръщат към европейските столици и питат колко войници са готови да разположат“, каза дипломат, цитиран от Ройтерс в събота. Американският въпросник, цитиран от Financial Times, съдържа шест ключови въпроса, включително един специално за държавите членки на Европейския съюз.
„Американците предоставиха на европейците въпросника за това какво би било възможно“, потвърди финландският президент Александър Стуб, попитан за документа в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността. „Това ще принуди европейците да се замислят. След това зависи от европейците да решат дали действително да отговорят на въпросника или да го направят заедно“, коментира финландският държавен глава.
Междувременно премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър обяви, че ще участва в извънредна среща на върха на европейските лидери в Париж, която нарече исторически момент, който се случва „веднъж на поколение“, за националната сигурност.
„Обединеното кралство ще работи, за да гарантира, че ще запазим САЩ и Европа заедно“, каза Стармър в изявление, публикувано от Даунинг стрийт. – „Не можем да позволим на някакви разделения в алианса да отвлекат вниманието от външните врагове, пред които сме изправени.“
Полският външен министър Радослав Сикорски също потвърди на Мюнхенската конференция по сигурността, че френският президент Еманюел Макрон е призовал за среща на върха на европейските лидери в Париж.
Елисейският дворец обаче все още не е потвърдил събирането, но подчерта, че има „продължаващи дискусии между европейските лидери“ за „възможна неформална среща“.
Украинският президент Володимир Зеленски на свой ред заяви, че Киев се нуждае от „поне“ 200 000 европейски войници като миротворци, за да наложи евентуално споразумение с Русия. Въпреки това според анализатори тази цифра е непостижима, като разполагането дори на 40 000 войници би било предизвикателство.
Говорейки на конференцията по сигурността в Мюнхен в петък, Зеленски отправи ново искане към западните поддръжници на Украйна, след като САЩ заявиха, че целта на Киев за членство в НАТО е „нереалистична“. Той заяви, че без гаранции за сигурност от НАТО Украйна ще трябва да разшири армията си до 1,5 милиона войници и че поддържането им ще изисква 50% увеличение на финансирането.
Администрацията на Тръмп многократно е сигнализирала за намерението си да сведе до минимум участието на САЩ, след като бъде постигнато потенциално примирие, като вместо това се стреми да прехвърли финансовата и логистична тежест на подкрепата за Киев върху европейските си съюзници.
„За да бъде ясно, като част от каквато и да е гаранция за сигурност, няма да има американски войски, разположени в Украйна“, каза министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет пред Контактната група по отбраната на Украйна тази седмица. – „Защитата на европейската сигурност трябва да бъде императив за европейските членове на НАТО. Като част от това Европа трябва да предостави огромния дял от бъдещата смъртоносна и несмъртоносна помощ на Украйна.“
rusnak
3 days before
Колкото и ковчези могат да им уредят.
Коментирай