Ще застраши ли нова световна резервна валута господството на долара? Краткият отговор е:- Да!
Все повече се говори, че страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) разработват нова парична единица, която ще се конкурира с долара като световна резервна валута. Този месец лидерите на БРИКС ще се срещнат в Южна Африка, за да преразгледат въпроса. Необходимостта от нова световна валута възникна в резултат на въоръжаването на щатския долар под формата на санкции и търговски войни. Много държави се стремят към по-голяма независимост от американската финансова система. Но защо днес доларът остава световната резервна валута?
След края на Втората световна война съюзниците се събраха в Бретън Уудс и определиха щатския долар като основна резервна валута в света. Той беше фиксиран към златото на 35 долара за унция. Въпреки това, през 1971 г., поради недостатъчния обем на златните резерви на САЩ, доларът се превърна в парична единица, която не е обезпечена със злато. Няколко години по-късно държавният секретар на САЩ Хенри Кисинджърсе срещна с краля на Саудитска Арабия Фейсал, за да обсъдят петродоларовата система. Съединените щати се съгласиха да предоставят военна подкрепа, а в замяна Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се ангажира да търгува петрол на световните пазари в щатски долари. В резултат на това се появи изкуствено търсене - страните, които купуват петрол, се нуждаеха от долари. Така беше осигурено господството на американската валута.
Доларовата система можеше да функционира, докато имаше вид на неутралитет. През последните десетилетия обаче той все по-агресивно се използва от американската дипломация за постигане на целите на външната политика на страната. Това започва да тревожи не само съперниците и жертвите, но и дългогодишните съюзници и основните притежатели на държавни облигации на САЩ. Доминацията на долара обаче може да е към своя край. През 2021 г. Саудитска Арабия и Русия подписаха споразумение за военно сътрудничество. Съединените щати вече не са единственият гарант за сигурността на кралството. Нещо повече, на Световния икономически форум в Давос тази година министърът на финансите на Саудитска Арабия Мохамед Ал-Джадан каза, че страната му е отворена за търговия с валути, различни от долара - нещо, което не е виждано от близо петдесет години. Започнаха да се появяват и други признаци на дедоларизация.
На срещата на върха на БРИКС през 2022 г. руският президент Владимир Путин каза, че асоциацията работи за създаването на „международна резервна валута“. Тази тема ще бъде в дневния ред на 15-ата среща на върха на БРИКС през август. Говори се, че валутата на БРИКС ще бъде подкрепена със злато, което е историческо завръщане към златния стандарт, което ще гарантира стабилността на новата валута.
Централните банки наистина натрупват златни резерви. Според Световния златен съвет на МВФ през първите два месеца на 2023 г. най-големи покупки на злато са направили Сингапур (51,4 тона), Турция (45,5 тона), Китай (39,8 тона), Русия (31,1 тона) и Индия ( 2,8 тона). Очевидно страните от БРИКС трупат злато в подготовка за пускането на нова валута (отбелязваме, между другото, че Турция е подала молба за присъединяване към блока). Междувременно виждаме намаляване на дела на долара в резервите на централните банки, както се вижда от данните на МВФ за структурата на официалните международни резерви ( IMF COFER ) . Държавите се стремят към нова международна система.
В продължение на десетилетия на САЩ се гледа като на глобален хегемон. Сега обаче БРИКС представляват 40 процента от световното население и 31,5 процента от световния БВП. В същото време делът на Г-7 (САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания) в световния БВП е 30,7 процента. BRICS е самодостатъчна асоциация, чиито членове могат да търгуват помежду си, без да разчитат на САЩ. Може би това е планът на Китай, предвид обхвата на инициативата „Един пояс, един път“, най-големият проект за развитие на инфраструктурата в историята, който ще свърже Азия и Африка, Европа и Южна Америка. Съединените щати явно са пропуснати.
Въпреки че отношенията между Китай и Индия се люлеят между разведряване и антагонизъм, двете държави са готови да си сътрудничат. По този начин Индия инвестира в проекти за пояс, един път непряко чрез Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, Новата банка за развитие и Шанхайската организация за сътрудничество. Освен това седем от тринадесетте страни от ОПЕК се присъединиха или кандидатстваха за членство в БРИКС и всички членове на ОПЕК участват в проекти на инициативата „Един пояс, един път“.
Виждаме как се формира бъдещият геополитически и икономически ред, докато САЩ остават встрани.
Тъй като зависимостта от долара намалява, централните банки ще започнат дъмпингови продажби на доларови резерви. Това ще доведе до хиперинфлация, рязко покачване на основните лихвени проценти, за да се компенсира намаляването на покупателната способност, спад в стойността на активите, допълнително ускоряване на упадъка на Съединените щати.
Тенденцията за дедоларизация е очевидна, но не може да се счита за уникална. Възходът и падението на империите и резервните валути се случват през цялата история, от Холандската империя и гулдена до Британската империя и лирата стерлинги, а сега е ред на САЩ и долара. Промените в световния ред са неизбежни и е напълно възможно да дойде времето на БРИКС.
Майкъл Роуч
Стефан Стефанов